Bugünün Beğenilenleri

sadece resmi nikah kıyanların nikahının olmaması

yok öyle değil. şaşırtıcı gelebilir belki ama resmî nikah dini nikahta istenilen şartların tamamını içeriyor: icap, kabul ve şahitler. sanırım ilk başta halk sisteme karşı tepkisini resmî nikah geçersizdir diyerek göstermek istemişti. şimdi tepki gösterecek bir durum olmasa da bir ritüel olarak* dini nikah da kıyılmaya devam ediyor.
bu durumda mesela şu tartışılabilir: eğer resmî nikah dinen de geçerliyse “dizi ve filmlerde rol icabı nikah kıyanların durumu”. çünkü “nikahın ciddisi de şakası da ciddidir” diye bir şey söz konusu.
devamını gör...

migros carrefour ve a101 gibi marketlerin kurban organizasyonları geçersizdir

diyanet açıklaması. neden olarak ise ortak kurban kesme olayında diğer ortakların tanınmıyor oluşu.

ortakların hepsinin müslüman olma ve Allah rızası için kurban kesme niyetinde olma şartı.

diyanet: “büyükbaş hayvanlar bir kişiden yedi kişiye kadar ortak olarak kurban edilebilir. bu ortakların hepsi müslüman olup, her birinin, Allah rızası için kesilen kurbanlık hayvanın en az yedide birine sahip olması gerekir.”

marketlerin düzenlediği kurban organizasyonlarında kimlerle ortaklık yaptığınızı bilmiyorsunuz. marketlerin müşteri hizmetlerindeki temsilciler de sizin hangi hayvana kimlerle ortak olduğunuzu söyleyemiyorlar. çünkü sistem bir hayvana 7 ortaklık üzerinden değil garanti edilen et üzerinden paylaşım yapılarak işliyor. marketler bu işi “ucuz et ve ödeme kolaylığı” sloganı ile öne çıkardığı için bu amaçla et almak isteyen birisi de sizin hayvanınıza ortak olabilir. bu kişiler gayrimüslim de olabilirler. çünkü kurban alım işlemi herkese açık. ortakların hepsinin müslüman olması ve niyetlerinin ibadet olma şartı yerine getirilmediği için a101, carrefour ve migros gibi marketlerden kurban kesmek ibadet yerine geçmez.


geniş açıkama
devamını gör...

boşteneke

iki üç aya kalmaz dönersin diye tahmin ediyordum ama ben kürkçü dükkanına bu kadar çabuk dönen başka bir tilki daha görmedim. sanki daha dün mesaj atıp "abi ben gidiyorum" diyen kendi değilmiş gibi oturmuş tanım giriyor. neyse hoş geldin diyelim.
devamını gör...

ivanilyiçinölümü

abov mod olmuş yaaa. hayırlı olsun benim dönmemi bekliyormuş demek ki bunun için. hayırlı olsun. Allah utandırmasın. bol bol iş yapsın. *
devamını gör...

seküler göç

kimileri için “bu ülkede yaşanmaz artık” göçü. okumuş, aydın kesimin, ülkeye bir faydası dokunabilme potansiyelindeki insanların tası tarağı toplayıp liberal diyarlara uçması ile sonuçlanır.

bu ülkeden umutsuz, yılgın; çareyi yurtdışında arayanların önünde dağ olsanız, duramazsınız. bu kimseler için vatanları artık zindan olmuştur, mutluluğu far far away’lerde aramaktadırlar.
devamını gör...

marmara denizi'nde olacak bir deprem 7.7'yi bulabilir

ben bu deprem şeysini hiç anlamadım. deprem konusunda yapılan uyarılar neye hizmet ediyor? zaten biz biliyoruz deprem olacağını, tsunami gerçekleşebilir, örnekleri var. ancak niye ara ara su bulandırılıyor ve deprem konusunda asla önlem alınmıyor? bilmiyorum.

yaşadığım yerin istanbul içinde en güvenli alanlardan biri olduğu söylenirdi. çok söylendi. o dönem biz dere yatağına yapılan evleri bildiğimiz için bu söylemleri ciddiye almadık, kısacası inanmadık. biri getirildi, apartman incelendi, gerekli önlemler uzun zaman önce alındı. biz kendimizce önlemler alırken yeni evler yapıldı, ormanların içine girildi, zenginler akın akın geldi. hâlâ eski haberlerde var ne kadar güvenli bir bölge olduğu bilgisi.

zaman geçti bir baktık yaşadığım yer deprem konusunda en riskli yerlerden biri olmuş. bu uyarılar yapılmadan bir süre önce insanlar evlerinden çıksın diye kâğıtlar gönderilmeye başlanmıştı. ne kadar çok sorun çıkarırlarsa bence buralar daha daha riskli hale gelecek.

10 sene önce 7 şiddetinde deprem bekleniyor denilirken en güvenli yerde yaşıyordum, 10 sene geçti yine 7 şiddetinde deprem bekleniyor ve artık en büyük hasarı alacak yerlerden birinde oturuyorum. belki 10 sene daha geçecek, deprem olmayacak, evlerinden çıkması istenen herkes buralardan gidecek ve zenginler yerlerini alırken yine en güvenilir deprem bölgelerinden biri olacak. beklentim bu. gördüğüm kadarıyla çok değişken bir konu çünkü.

99 depreminden beri biz deprem olacağını biliyoruz. tsunami ekledik. bir kaç sene sonra aynı anda uzaylı saldırısı ekleriz. belki deprem olduğu zaman ay mucizevi şekilde dünya'ya çarpar. her şey mümkün. her şey mümkün ama hiçbir şey yapmayız. türkiye öyle çünkü, sadece riskler vardır, önlemler yoktur.
devamını gör...

seni romantik türkiye'ye götürmek istiyorum

xiao zhang isimli çin'li şarkıcının şarkısı. çin'de baya tutulan şarkı türkiye'ye gelen çin'li turist sayısını da artırdı. bu yıl türkiye'ye gelen çin'li turist sayısı %91 artarak 190 bin'e ulaştı.

zhang'a türkiye'nin pekin büyükelçisi de baklava ikram ederke teşekkür etti.devamını gör...

kur'an'a öykünmeler

aleksandr sergeyeviç puşkin'e ait şiirlerdir. Bir hürriyet âşığı şairi olan puşkin, kur'an'ı okumuş, hayran kalmış ve kur'an'ın tesiri altında bu şiirleri yazmıştır. puşkin'in "kur'an'a öykünmeler" şiirlerini ataol behramoğlu türkçe'ye çevirmiştir.

"sabit yeryüzü, sabit
göklerse, kubbe kubbe. . .
sensin ey yüce halik!
hükmeden her sebebe..

deniz, karayı boğmaz
kara, yutmaz denizi
fırtınalar içinde
koruyan sensin bizi!

sensin, sensin ey rahim
kula sultanlık veren. . .
ve nur saçan kur'an'ı
muhammed'e gönderen

duvarlar parçalansn,
kalksın siyah perdeler!..
gel kur'an! yetiş bize
ruhumuza ışık ver!
"
devamını gör...