Bugünün Beğenilenleri

psikolog kapısında tüneyen müslüman

insanlar sınanmadığı dertleri ne kadar hafife alıyorlar değil mi? halbuki kafataslarının içinde bulunan ve doğru çalıştığında dünyayı ayaklarının altına serme kudretine bile haiz olabilecek o et parçasının yanlış çalışması halinde kişiyi ne hale getireceğini bilmiyorlar. şunu bilmek lazım insan aciz bir varlıktır. basit bir fiziksel rahatsızlığa bile tahammül edemeyen insan, ağır ruhsal problemlerle başbaşa kaldığında dengesini şaşırır. elbette şifayı Allah'tan bekler ama şifaya vesile de arar. psikolojik bir problemin çözümü konuşmak ve dertleşmektir. ha arkadaşınla konuşmuşsun ha anan babanla ha da doktorla. şifayı verenin kim olduğunu biliyorsan ne önemi var?
devamını gör...

16 haziran 2019 binali yıldırım ekrem imamoğlu canlı yayını

imamoğlu'nun hangi yüzle kibir eleştirisi yaptığını hakikaten anlamıyorum. yıldırım, bir vakfın ismini hatırlamaya çalışırken gayet insani bir şekilde kendisinden teyit istedi, imamoğlu ise duymazlıktan gelip sonrasında pis pis sırıttı. ulan insan kan davalısı olsa, sorusunu öyle yanıtsız bırakmaz... nasıl acemice, kibirlice, çiğ bir tavır... aynı memleketli olduğum birisinden bu kadar tiksineceğim aklımın ucundan bile geçmezdi...
devamını gör...

140journos esenler otogarı videosu

esenler otogarının nasıl bir yer olduğunu anlatan video. ulan gta'da veya batman'da bu kadar karanlık, belalı bir şehir yapamıyor adamlar. dünyanın incisi denilen istanbul'un ortasındaki karadelik.

yalnız dayını şu konuşması harika olmuş; "işi genişlettik bayağı ama ben ilerlemedim ne yazik ki.ben hep yerimde saydım ben..."

devamını gör...

yardımlar vakıflar eliyle değil belediye eliyle yapılmalı

vakıfla belediyenin çalışma mantığı aynı mı ki?
vakıfta gönüllülük üzerine hareket eden o kadar çok insan var ki. bunu belediye eliyle yapmaya kalkamazsınız, insanlar maaş beklentisine girerler. çünkü vakıf dediğiniz bir amaç uğruna bir araya gelenlerce kurulur, yürütülür, sürdürülür. akıllarınıza gelmeyecek ince yardımlarda bulunurlar. belediyede böyle bir olay yok.

tabii vakıf dediğimiz olayı kendi menfaatine kullanan en büyük hesabı Allah’a verecektir. yakalanırsa dünyada da verecektir inşaallah.
devamını gör...

biz seçimin tekrarlanmasını istemedik

yayın başında geçmiş mevzu. evet aslında tüm oylar yeniden sayılsaydı seçime gerek kalmayacaktı. ekrem imamoğlu seçim iptali için hakkımız yendi diyor ama chp`nin tüm oyların yeniden sayılmasına karşı çıktığı/destek vermediği konusunda cevap verememiş.

yayında geçen muhabbet şöyle:

binali yıldırım oyların yeniden sayılması hususuna vurgu yapmış bol bol, oylar yeniden sayılsaydı kimsenin kafasında soru işareti kalmayacaktı fakat chp bunu istemedi, engelledi falan diyor.

imamoğlu ise chp bunu engelledi demek yanlış bir yorum bunu izah edeceğim diyor. sonra 3 dk + 3 dk boyunca 31 mart gecesini anlatıyor, hatalı oylardan falan bahsediyor, anadolu ajansına giriyor, ardından 24 binden 14 bine oy indi diyor ve zarf muhabbetine bağlıyor. sonra seçim tertemizdir deyip bitiriyor. oy sayımıyla alakalı dediği tek şey: aynı zarftaki 4 pusuladan birisinde mi hata var?

yıldırım ise aynı zarftalar ama pusulalar ayrı ayrı sayılıyor ve işleniyor bizim itirazımız buna diyor. ilçe seçimlerine itirazlardan örnekler verip bitiriyor. ikinci 3 dksında ise chp oy sayımına itiraz etmedik diyor yalan söylüyor. chp oyların tamamının sayımına itiraz etti altını çizerek söylüyorum dedikten sonra oyların tamamı sayılsaydı sonucun değişme ihtimali vardı, velev ki ekrem beyin lehine olsun ortada şüphe kalmazdı diyor.

buradan sonra söz imamoğlu`na geçiyor. moderatör yıldırım`ın oyların yeniden sayılması hususunu sık sık dile getirdiğini beyan edip sözü imamoğlu`na bırakıyor.

sonra imamoğlu yine 31 mart gecesine değindikten sonra oyların yeniden sayılmasıyla ilgili “itiraz ettik demedim bu chp`nin işi değildir dedim” diyor. ysk`nın gerekçeli kararına değinip, binali`nin birkaç falsonun söyleyip hakkımız yenmiştir diyor ve bitiyor.
devamını gör...

psikolog kapısında tüneyen müslüman

bu iş hiçte öyle basit değil. bir meseleyi şartlanarak bastırmak ayrı, mantıklı bir şekilde üzerine vararak kabullenmek ya da mücadele ederek üzerine gitmek ayrı.

insanların dertleriyle dertlenmek, onlara çözüm aramak, bu işin ruhbilimini öğrenmek için ilim öğrenmek her mu'minin görevi; emmee orta da böyle bir mu'min modeli yok. evet. onun için insanlar psikolog desteğine muhtaç.
devamını gör...

babalar gününün sönüklüğü

anneler gününün yanında ezikliği. sönüklüğü dedim başlıkta ki cümle aleme kibar sözlük görünsün. eziklik evet. hatta en iyi baba çocuklarının annesini hep çok seven tadında işlenebiliyor toplumumuzda. öyle anneler günü gibi çok konuşulmuyor. öyle iş yerlerinde falan çiçek dağıtılmıyor, programlar düzenlenmiyor.

babalar günü kutlu olsun madem.
devamını gör...

babalar gününün sönüklüğü

en azından benim babam için sönük geçmemiştir. sabah alıp onu sevebileceği bir yere kahvaktıya götürdük, ardından gezdik dolaştık, buz gibi frozenlerimizi karşılıklı hüplettik. tam bir babalar ve kızları günü yaşadık. ha anneme böle anneler günü organizasyonu yapmadığımız için muhtemel bir laf yiyeceğiz ama hazırız. *
devamını gör...

ibb'nin elektronik veritabanı ve altyapısının kopyalanması

16 haziran 2019 binali yıldırım ekrem imamoğlu canlı yayınında imamoğlu bunun bir "yedekleme" olduğunu belirtti.
her ne kadar binali yıldırım cevabını vermiş olsa da; biraz detay vermekte yarar var.

yedekleme ibb gibi kurumlar için hayati ve mecburi bir prosedürdür. ve ibb'de zaten anlık, günlük olarak yedekleme yapılmaktadır.
imamoğlu'nun fazladan bir "yedekleme" talebine gerek olmadığı gibi, dışardan birilerini de davet etmesine hacet yoktur.

"efendim, duyum aldım; bazı şeyleri yok ediyorlarmış" diyor muhterem. yedeklemenin ana fikri de budur zaten; bir şeyler yok edilemesin. zira yedeklenen veri tarihçesi ile birlikte yedeklenir. ve bu tarihçe yasal olarak 5 yıl saklanmak zorundadır. diyelim ki bir kişi samanlıkta iğne aramak istedi ve buldu; zibilyonlarca veri arasında yok etmek istediği bir dosyayı da yok etti. lakin o dosyayı yok etmek için yapmış olduğu her şey sistem belleğinde mevcuttur ve o belleği silemez. zira sildiği anda hapsi boylar. hadi gözü karattı, hapsi de göze aldı; en kötü senaryoda bile imamoğlu'nun elinde "duyum aldım" dediği şeyi ispatlama ve bu ispat neticesinde birilerini mahkemeye çıkarma kozu var.

bir örnekle meseleyi somutlaştırarak bitirelim.
şirket bilgisayarınızda önemli bir dosya var. bilgisayarınızın başına bir şey gelmesi ihtimaline karşı şirketin bilgisi dahilinde o dosyanın bir kopyasını yine şirkete ait ya da şirketin üzerinde hukuki hak iddia edebileceği başka bir bilgisayara koyuyorsunuz. buna kabaca yedekleme diyebiliriz.

imamoğlu'nun yaptığı ise şirkete ait bilgisayardaki dosyayı şirket ile ilgisi olmayan kişiler eliyle kişisel usb belleğe atmaktır.
devamını gör...

it demedim basit dedim

çıkıp sinirlendim dedim, özür dilerim dense toplum sineye çeker. neleri yuttuk biz. unuturuz gideriz. ancak toplumun gözünün içine baka baka yalan konuşmak, kıvırmak... bunları kabul etmeyiz. edenler de olur tabi. Allah akıl nasip etsin.
devamını gör...