Dünün Beğenilenleri

dünyaitiraf.com

dün müdürümle konuşurken birden "x, hayırdır bir derdin mi var" diye sordu. ne kadar yok dediysem de bir türlü kanmadı. normalde hep neşeli olduğumdan gülüp aksine ikna edeyim dedim yıllardır gülmeyip de gülmeyi unutmuş biri gibi güldüm. hacılar görse şeytan sanıp taşlarlardı. haliyle ikna olmadı o da ama daha fazla ısrar etmek de istemedi. sonrasında da konuşurken yüzüme bakıyordu. ben de yüzümü çevirip gizlemeye çalıştıkça daha çok belli ettim. hayatımı işime yansıtmasam keşke.
devamını gör...

esnaftaki kaldırım ve park işgali temayülü

gündelik hayatta maruz kaldığımız sayısız hukuksuzluk, saygısızlık, tecavüz eğilimlerinden.

belediye vatandaş rahat yürüsün diye kaldırımı genişletir, genişletilen yeri kendi sergisi hâline getirir.

dükkân önü diye aķşam evine giderken kimse araç park etmesin diye duba, sandalye v.s. koyar 7/24 yer işgal eder. üstelik iki üç araçlık yer ayırır. dükkanla beraber belediyenin sokağını da kiralamıştır beyzade.

sorsan devletçi, yerli millicidir ama bu şekilde hakkına girdiği çoğu bordrolunun maaşından kesilen verginin çeyreğini vermez devlete.

birbirinin kusuruna bakıp az daha fenasını işleyerek kendi masumiyet karinesine inanan bu profiller özellikle istanbul' daki orman kanunlarının müsebbiblerindendir.

kıç kadar kaldırımı malla kapatır, bir kişinin yürüyemeyeceği kadar yer bırakır. belediyeye şikayet edersin kimse sallamaz. ulan sığır buradan çocuklu bir kadın, bir ihtiyar nasıl geçecek ?

sırf şu park işgali yüzünden kaç tanesiyle tartıştığımı Allah bilir. aslında herkes kendi çapında tepkisini gösterse ve sebebini de ayan edip alışveriş yapmasa mecbur düzelecekler ama bencilliğe o kadar alıştık ki en iyisi umursamamak deyip geçiştiriyorsun.
devamını gör...

hasta tarafından boğazı kesilen asistan doktor

ftr son yıllarda asistanlık sürecinin yıpratıcı olmaması, hasta yükünün az olması gibi nedenlerle tıp fakültesi mezunları tarafından sıkça tercih edilir duruma gelen ve tus’ta da puanı hayli yükselmeye başlayan bir bölüm.

lakin doktora şiddetin katlanarak arttığı günümüzde duyduğumuz haberler ile bölümlerde rahat aramayı geçin, hiçbir şekilde can güvenliğimiz olmadığını anlamaya başladık.

genç bir doktor adayı olarak geleceğimden endişeliyim.

haber içeriği
devamını gör...

17 ekim 2019 barış pınarı harekatı'nın durdurulması

öncelikle düzeltelim, operasyon durdurulmadı, ara verildi.

ikinci olarak, 120 saat içerisinde ypg'li köpekler sınırın 30 km ötesine geri çekilecek ve bölgenin kontrolü tsk tarafından sağlanacak. türkiye istediğini aldı ve zaferi masa başında kazandı. ha bir de yaptırım falan olmayacak, harekat durdurulduğunda halihazırda uygulanan yaptırımlar da kaldırılacak. hayırlı olsun inşallah.
devamını gör...

tüyap kitap fuarı

en son iki sene önce gidip tövbe ettiğim ... yok bir dakika 2018’dekine de gittim, yeteri kadar tövbe etmemişim.
neyse efendim evrenin sonundaki kitap fuarıdır. ancak benim kadar arsız insanlar yaldır yaldır kalkıp gider zaten böyle yerlere.
içerisi adeta ana baba günüdür. hele hele o sınava hazırlık ve çocuk kitaplarının olduğu salonlardan şiddetle uzak durmak lazım.
bir de orta okul-lise arası talebelerin ellerinde vampir romanları görünce içimin son derece ezildiği yer.
bir de gelelim güzel yanlarına:
teknik kitap arayanlar ve normalde kendi yayın evi şeklinde mağazası bulunmayan yayınları tanımak için harikulade bir ortam.
bu fuara da bence bunun için gidilmeli zaten: yani normalde iş bankası yayınlarının kendi mağazası pek çok yerde varken, bir daha tüyap’a bu yayınevinde ait bir eser almak için gidilmesi anlamsız olur gibime geliyor.
benim gibi çeyiz niyetine kitap toplayanlar için de avantajları var elbette. özellikle internette satışı veya baskısı olmayan, mağazalarda da tek tük bulunan özel basım kitaplar rahatlıkla bulunuyor.
en son bebeğim alfa yayınlarına küçük bir servet ödeyerek umberto eco’nun ortaçağ dörtlemesini kendime zorla hediye ettirdim.
hafta sonu gidilmemesini şiddetle tavsiye ederim.
devamını gör...

pakistan'ı arap ülkesi sanmak

%44'u pencabi, %15'i peştun, %14'ü sindi ve %4'ü beluç olan, kısaca çoğu hint ve iranî bir millet olan pakistan'ı arap ülkesi sanma durumudur. aynısı iran için de geçerlidir. maalesef ülkemizde de böyle bir sürü yaygınlaşmış yanlışlar var. kim bunu halka benimsetiyor, orası da meçhul.
devamını gör...