Dünün Beğenilenleri

mesele ayasofya'da namaz kılmak değil sen hala anlamadın mı

mehmet ali alabora'nın fatih camisinde abdest alırken kulağıma fısıldadığı bir değişik tarihsel cümle. işte karşısında sultanahmet var orada kılınsın falan da dediler: ya yok mesele mescit, namaz değil oraya vurulan pranga, cemiyetine verdiği söz uğruna kapatma imzasına atılan tarihi tokat. x ne der?

bana ne ortodoks kilisesinden, yunanından. mescidi aksa'yı havra yaparlarmış hiç sorun değil 80 sene kavgada ettik ona da ederiz. mesele siyasal islam değil, islam sancağı. sizin kafanızın yatmadığı yer orası, zerre haz etmem siyasalcılardan, faşistlerlerden ama dava islam davası ise kıyamete kadar bilek güreşi hadi buyurun.

mesele ağaç değil şimdi anladın.. mesele duruş yiğenim.
devamını gör...

ayasofya'ya gelin bakmaya gitmek

asırlardır eyüp sultan'ın mermerlerini aşındıran bekar analarına sahip necip milletimizin 85 senelik hasreti fırsata çevirme operasyonu.

ah be anacığım şu filtreli selfie gençliği mi dolduracak helal süt emmiş oturmasını kalkmasını bilen eli ekmekli gelin hayali boşluğunu ?

geçti o cami avlusu, hamam kurnası dönemleri.
flaşa duyarlı freskleri çakmak çakmak kız arayan gözlerinle bozmadan kıvrıl bir sütun dibine. vur zikirmatiğin gözüne.
devamını gör...

ekşisözlük'te 10 temmuz 2020 danıştay'ın ayasofya kararı başlığını çekirdek eşliğinde okumak

çay demledikten sonra yanınıza bir kova çekirdek alıp okumanızı tavsiye ederim. öyle güzel öyle güzel yazılar var ki üfff lan dur okuma çekirdeksiz gitmez bunlar dedim kendi kendime.

kredi kartları, kyk borçları, kadın cinayetleri, likidite, israil, turistlerden gelmeyecek paralar, katedral olduğu gerçeğini değiştirmezcilik akımı, hasankeyf'in sular altında kalması, pandeminin ortasında yapılacak iş mi tövbeler tövbesi, zaten 412847491 cami vardı her kuşu öptük bi leylek mi kaldıcılar, bu kararla et fiyatları düşmez diyenler .... ve daha fazlası....


abooooo ben böyle şey görmedim yemin ediyom millet gafayı yimiş.
devamını gör...

beş vakti ayasofya'da geçirecek dayılar

yüzlerce yıllık fresklerin karşısına oturup caminin serinliğinde uyuklayacak, kah zulüm 1453'te başladı diyenleri düşünerek gururlanacak, kah deisis mozaiğindeki apollonius'un yüzünün iki yarısının birbirinden farkını görüp "bunun yüzüne ne olmuş " diye yanındaki yeni cemaat arkadaşına dürterek gösterecek dayılarımız.

sıkıldıkça caminin kubbesine çıkarıp oturtarak aşağıya kaydıracaksın ki iyice hevesini alsınlar.
devamını gör...

yakın arkadaşın evlenmesi

an itibariyle yine bir düğün kombini hazırlama telaşına sebep olmuştur.
yeter ulan teker teker gelmeyin! hepiniz toplu nikah töreniyle bir kerede evlenin bitsin gitsin bu iş. her biriniz için ayrı kıyafet şey etmeye yüreğim kaldırmıyor artık. hayır yıllardır kilo alıp vermekten sarka sarka bir hal olmuş bir kol, sarkık bir karın, geniş basen ve kalın bacaklarla bu işi yapmak hiç zevkli olmuyor anlayın artık.
evlenen çiftin tanışmasına bizzat ben vesile olmasam hakikaten bahane bulup gitmezdim ama nişan gecesi baklava servisini yaptığım bu kızın bende hatrı çok büyük be sözlük. neyse ki cenazeden hallice siyah tulumumla sadece 3 davete katılmış olmanın rahatlığı içinde sarı simli topuklu ayakkabı, simli sarı çanta ve muhtemelen arkadaşımın babasının carlamamasını sağlayacak bir şal ile kombini toparlayacağım.
devamını gör...

dünya sözlük’ün kaliteli troll yazar çıkaramamasının sebepleri

üzerinde durulması gereken durum. hayır trollük denemelerine denk geliyorum çok üzülüyor naif bedenim. denemek çok acı verici, düşünsene dört nala buraya gelip aklın sıra kızdırmak, düşündürmek muhaliflik denemeleri için geliyorsun - her defasında ulen bu seferde olmadı deyip - gidiyorsun.

farklı sözlüklerdeki trolleri seven bir yazar olarak şunu eklemek lazım. trollük emek gerektirir, en başta ciddi entelektüel birikime ve devinime keza keskin zekaya ihtiyacın var çünkü karşı tarafın empati noktalarına dokunmayı bilmen lazım ki zorlayasın. iki tane aynı yerden kopyala yapıştır ile facebook dayısı gibi davran, oku gel anlat ile trollük olsa herkes yapardı.

beyni ve kalbi yorman gerek, ulan haklı mı acaba diye ikileme düşürme meziyetin olacak. farklı konu başlıklarında gezinip kafayı ve odağı dağıtıp beyin kıvrımlarında lastik izi çıkaracaksın.

bizimkilerden anca don lastiği izi çıkıyor. 5000 yıllık dünya tarihinde mahmut tuncer ve kalitesiz troll dönemine gelmek damn it!
devamını gör...

10 temmuz 2020 ayasofya'nın müze statüsünün iptali

rabbim tüm müslümanlar hakkında hayırlısını versin. bu habere sevinmedigimi belirtmek isterim. eğer bu girişim islam'a bir güç kalkanı olması içinse amenna fakat diğer türlü içinde en ufak bir kibir barındıyorsa veren kudret, bunu almasını da bilir. ayasofya'nın açılışında birçok insanın gururlandığını, islam'ın tek yumruk olacağı hissine kapıldığını görüyorum. benim korkum ise ayasofya'da alınlar secdeye değecek diye bunu ego savaşı gibi görenlerin yerli yabancı fark etmeksizin diğer müslümanlara zulüm yapmasıdır. bu olasılıktan korkuyorum. fakat rabbimin vardır bir bildiği...
devamını gör...

lc waikiki

dün outlet mağazına gittim; girer girmez her müşteri temsilcisine adamsın, eyvallah, kral adamsınız diye diye ilerledim. 2 tane xl gömleğimi alıp, starbucks bardağını meşale gibi taşıyan adama evrildim. kasada 67 lira tutan hesaba 100 lira uzatıp, üstü kalsın onun hesabı çanakkale de ödenmiştir diyerek çıktım.

arkamdan oscar kazanmış arif alkışlarıyla uğurlanırken bir anda dönüp, bizi sizler var ettiniz ey paragöz olmayan lc waikiki yönetimi diyerek sözlük adına teşekkürlerimizi ilettim. tek sorun gömleklerin çok yakması yani malzemeden çaldıysanız *b*eliğe lüzüm yoktu diye mail atıcam.
devamını gör...