stephen dedalus

hos geldin la diyerek kollarimi acip kendine dogru kostugum sonra yolda ne sacmaliyorum acaba deyip kollarimi indirip normal kisa bir tokalasma ile selamladigim yazar. abarti hos degil de mi.
devamını gör...
james joyce'un meşhur ulysses romanının iki baş kahramanından biridir.

eski yunan veznindeki soyadının geldiği isim, dedalus, eski yunan'da mimarinin ve heykeltıraşlığın piri addedilir ve uçan ilk insan olduğu söylenir. efsaneye göre, giritli'dir dedalus. girit'te bir canavar için inşa ettiği labirente kendisi hapsedilmiş; kendi kazdığı kuyuya düşmüş. ama pek zeki bir kimse olduğundan, oğlu ikarus'a kuş tüyünden bir çift kanat yaptırıp, ta sicilya adasına kadar uçarak, kendi esaretinden kurtulmuş. joyce'un da eserinin baş kahramanlarından stephen'in şahsında bu efsaneye atıfta bulunduğu düşünülebilir. neticede joyce da ingiliz esaretinde bir irlandalı ve günlük itiş kakışlar esaretinde bir münevverdir.
devamını gör...
sözlüğün seviyesini yükselteceğini düşündüğümüz yazar.

ha hocam dersen ki sen kimsin böyle düşünüyorsun. saygı duymam bu sözüne. *

güzel yazılarınızı okuyoruz daha çok denk gelelim istiyoruz. yoksa biz saçmalıyoruz hocam.

arada bir çeki düzen vermek lazım bünyeye. seviye biraz yükselmeli. bilgi sun. anladığım kadarıyla arada kayboluyormuşsun. pek sık kaybolma. arada kaybol... arada kaybolmak iyidir.

ama gelince inadına yaz!
devamını gör...
aldığı çok acil bir karar gereği uzunca bir süre (belki de bir daha hiçbir zaman) sözlükte yazmayacak yazardır. bu kararla sözlüğün, yönetimin ya da herhangi bir yazarın ilgisi yoktur. Allah'a emanet olunuz. sizleri sevdim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar