streisand etkisi

bir şeyi saklamaya, üstünü kapatmaya çalışınca tam tersi etki göstermesi ve o piece of informationın daha fazla bilinmesine sebep olması. biz müslümanlar da bazı durumlarda buna sebep olabiliyoruz (bkz: danimarka karikatür krizi). meğer daha önce de peygamber efendimiz'in (sav) resmini çizenler olmuş, fakat o resimler bu derece bilinirliklerini malesef tepki gösteren milyonlarca müslümana da borçlu. buradan tepki göstermeyelim dediğim zannedilmesin lütfen, ama bazı durumlarda ölü taklidini de alternatif bir tutum olarak gözden geçirebiliriz kanımca.
devamını gör...
mevzunun temeli şu : amerika kıyılarındaki erozyona dikkat çekmek isteyen 2 çevrecinin çektiği 13 bin kıyı fotoğrafı arasından 1 tanesinde barbara streisand'ın devasa malikanesinin fotoğrafı mevcut. bu fotoğrafın kaldırılmasını isteyen streisand, 50 milyon dolarlık bir dava açıyor siteye, ve o zamana kadar toplamda 4 kere indirilmiş olan fotoğraf milyonlarca kez indirilmeye başlıyor.

yani sansür uygulamaya çalışırken tam tersi bir etkiyle onu çok daha geniş kitlelere yaymaya deniyor. bazen hiç çaktırmamak en iyisi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar