studio ghibli

1985 yılında hayao miyazaki ve isao takahata tarafından kurulmuşŸ japon animasyon şŸirketidir. şŸirketin maskotu ve amblemi, yine bu firmadan çıkmışŸ tonari no totoro isimli animedeki karakterdir. Firma 85 yılından beri aktif bir şŸekilde film ve serilere devam etmişŸ, sen to chihiro no kamikakushi isimli filmleri en iyi animasyon dalında oskar almışŸtır. bunun yanısıra birçok film ve diziyle de japon animasyon firmaları arasında yükselip ilk sıraya yerleşŸmişŸtir.
devamını gör...
japon animasyon film stüdyosu.
åžirket logo olarak hayao miyazaki’nin komşum totoro adlı animasyon filmindeki totoro karakterini kullanmaktadır.
Stüdyo Ghibli bünyesinde üretilen animasyon filmlerden birkaçı animage tarafından verilen 'anime grand prix’si ödülünü kazanmıştır. Bunlar arasında 1986 yapımı gökteki kale (tenku no shiro rapyuta - Laputa: Castle In The Sky), 1988 yapımı Komşum Totoro (tonari no totoro - My Neighbour Totoro) ve 1989 yapımı küçük cadı kiki (majo no takkyubin - Kiki’s Delivery Service) bulunmakta. Ayrıca 2002’de ruhların kaçışı (sen to chihiro no kamikakushi - Spirited Away) ile de en iyi animasyon dalında oscar kazanmış. Ki bu aynı zamanda şimdiye kadar akademi ödüllerini kazanan ilk ve tek animasyon film olma özelliğini taşımaktadır.
ghibli kelimesi, İtalyan’ların ikinci dünya savaşı sırasında sahra’da keşif uçuşu yapan uçakları için kullandıkları takma isimden gelmektedir. (ki bunun kaynağı da Libya’lıların Sahra’dan kaynaklanan bir güney-güneydoğu rüzgarı olan sirocco için kullandıkları kelimedir). Bu ismi kullanmalarının nedeni, stüdyonun Japon anime endüstrisine yeni bir soluk getirme niyetidir.
Stüdyo 1985’te kurulur ve başına iddialı yönetmen hayao miyazaki geçer. Yanında vefalı yoldaşı ısao takahata ve tecrübeli yapımcı toshio suzuki vardır. 1984 yapımı rüzgarlı vadi (kaze no tani no naushika - Nausicaa Of The Valley Of The Wind) adlı filmin başarısı stüdyonun oluşumunu teşvik etmiştir.
Stüdyo Ghibli bünyesinde üretilen filmlerin çoğunun Japonya dahilindeki dağıtımı ünlü film dağıtıcısı firma Toho tarafından yapılmaktadır. Walt Disney Şirketi’ne de daha önce ülke dışında dağıtımı yapılmamış prenses mononoke (mononoke hime) ve Ruhların Kaçışı gibi filmlerin Japonya dışındaki dağıtım hakkı verilmiştir. Miyazaki’nin bir başka filmi yürüyen åžato (hauru no ugoku shiro - Howl’s Moving Castle) Britanya’lı yazar diana wynne jones’un romanına dayanmaktadır.
Miyazaki’nin stüdyo ghibli bünyesinde yarattığı bütün filmlerin müziğini yapan kişi ise başarılı besteci joe hisaishi’dir.
Miyazaki tarafından yapılmayan Stüdyo Ghibli filmlerinin en ünlüsü ısao takahata tarafından yönetilen ve İkinci Dünya Savaşı sırasında hayatta kalmaya çalışan iki Japon yetimin hikayesini anlatan ateşböceklerinin mezarı (hotaru no haka - Grave Of The Fireflies) adlı filmdir.
Şirket, filmlerinin yurt dışı gösterimleri için edite izin vermeme konusundaki katı tutumuyla da tanınmaktadır. Bunun nedeni rüzgarlı vadi’nin Amerika’daki gösterimi için yapılan dublaj çalışmaları sırasında aşırı derecede Amerikanlaştırılması, dahası çeşitli bölümlerinin kesilerek âdetâ senaryosunun değiştirilmesi olmuştur. Bu olaydan sonra geliştirilen “kesmek yok” politikasına şöyle ilginç bir örnek de yaşanmıştır: Miramax Film Stüdyosunun başkan yardımcısı Harvey Weintstein, pazarlamasını kolaylaştırmak için prenses mononoke’nin gözden geçirilip edit edilmesini teklif eder. Bunun üzerine, Stüdyo Ghibli yapımcılarından biri Weintstein’a gerçek bir samuray kılıcının yanısıra “kesmek yok” yazılı basit bir mesaj gönderir!
Miyazaki'nin en son filmi küçük deniz kızı ponyo (gake no ue no ponyo-ponyo on the cliff by the sea) 19 temmuz 2008â’de gösterime girmiştir.

devamını gör...
miyazaki'nin çizgisini hiç bozmadan hep ileri taşıdığı bu dahiyane projenin aynı isimle basılmış kitap projesi. kitapta ghibli menşeli filmler ve bunları birbirine bağlayan tematik ve kültürel bağlar incelenmekteymiş.

ayrıntı: http://www.idefix.com/kitap...
devamını gör...
haziran 1985'te, hayao miyazaki'nin liderliğinde kurulmuş japon animasyon film stüdyosu. bu stüdyodan çıkan animeler son derece kalitelidir, insanı 1-2 saatliğine de olsa yaşadığı dünyadan uzaklaştırıp bir masaldaymış hissi yaratır.
devamını gör...
ateş böceklerinin mezarı, komşum totoro, yürüyen şato, ruhların kaçışı,aşırıcıllar gibi muhteşem animasyonlara imza atan japon animasyon yapım şirketi.
devamını gör...
giderleri gelirlerinden fazla olduğu için kapanacak olan stüdyo. kapanmış da olabilir emin değilim. yaptığı animelere bakınca kapanmasına üzülmemek elde değil.
devamını gör...
1 şubat itibariyle animeleri netflix'te gösterilmeye başlanacakmış. lan tam bu haberden evvelki gün bu aklımdan geçmişti. toplam 21 anime ancak hepsi bir arada gelmeyecek. 1 şubat, 1 mart, 1 nisan şeklinde parti parti ekleneceklermiş. buradan
edit: sadece miyazaki filmleriymiş...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar