su böreği

efendim gecen yıl pek yapıp yiyemediğimiz .. ' malum suyu dikkatli harcıyorduk'.*.. bu yıl cok şükür bol bol yiyebileceğimiz harikulade tad..
devamını gör...
yapımı çok uzun süren ve emek sarfettiren (hamuru açıp yufka haline getirip suda haşlamak gibi işlemler) fakat yemesi çok kısada gerçekleşen börek türü.
devamını gör...
aslı börek açılana kadar her zaman tadını ve kıvamını aradığım börek (annemizden ayrılınca arayış başladı böreğe karşı) ta ki aslı börek beşiktaş balıkçılar çarşısı şubesinde gördüğüm güne kadar. daha vitrinde görünce ahan bu börek enfess görünüyor deyip içeriye dalıp hemen tadına baktım. o bir dilimi yiyince aklımın başımdan gittiği değil, aklımın başıma yeniden monte olduğu anı hiç unutmuyorum. hemen arkasından annemi arayıp artık en az kendi böreği kadar lezzetli bir börek yapan bulduğumu söylediğimde annem neden bahsettiğimi anlamayıp bana küsmüştü.

nota: annelerimizi aslı börek ile üzmiyelim (annem kendime aslı adında bir anne bulduğumu sanmış) aslı börek de hakkını verdi böreğin değil mi? afiyetle
devamını gör...
makbul olanı kuzine üzerinde çevirilerek kızartılanıdır. elbette börek tavasında.

bir tavalık börek tarifi:

dört adet yumurta
bir tutam tuz
biraz su ve un.
hamur yapılırken sert olmasına dikkat edilmelidir.

yoğurulan hamur 10 adet küçük parçaya ayrılır ve olabildiğince ince açılır. açılan yufkalar kaynayan suda haşlanıp, küçük bir kevgir yardımıyla soğuk suyun içine atılır. soğuk sudan suyu süzdürülerek çıkarılan haşlanmış yufkalar börek tavasına serilir. her bir yufka arasına kızdırılmış tereyağı gezdirilir. bu işlemler esnasında üçüncü ve altıncı yufkadan sonra isteğe göre peynir ya da kıymalı iç malzemesi konulur.

kuzine bulunmayan günümüz evlerinde fırınlı ocağın en küçük bölmesinde tavanın kenarları ateş görecek şekilde, önce bir yüzü sonra diğer yüzü pişirilir. bu kadar.
devamını gör...
küçükkene * babamı bir kez yaparken gördüm Allah'ım o nasıl bi efor. insanlar boşuna bu zamanda spor salonlarına para yediriyor. git bi yerde çıraklık yap, o hamuru kafanın üstünde döndüre döndüre açmayı öğren* gün sonunda 2 kilo veriyorsun zaten.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar