su orucu

#özgürler 

kastan kaybedersiniz, zayıflayacam derken sarkarsınız, zayıfladığınızdan daha hızlı kilo alırsınız, uygulamayın uygulatmayın.
devamını gör...
su orucu ha diyerek tutulacak bir oruç değildir ve çok ciddi rahatsizlikları olmayanları yapması risk doğurabilir. kanser hastaları belirli seansları aşarak bu gün sayısını denemelidir. 1 hafta boyunca 2 günlük açlık 2 gün yemek şeklinde haftalık kademeli yükseltmeleri var bu işin.

yalova da yakın bir tanıdığımız bu açlık kürü ile kanser hastalığına biiznillah şifa buldu. faidesi var. yalnız keyfi değil sıhhat hasebi ile doktor kontrolunde yapılmalı.
devamını gör...
günümüz koşullarında günde en az 3 öğün yemek yiyen insanları korkutan oruç. 2 aydır intermittent fasting yapan biri olarak artık yapma zamanımın geldiğini düşünüyorum. ramazanda da yapılabiliyor ama herhangi bir olumsuzluk karşısında rahatça bozabilmek için bayram sonrasını gözüme kestirdim. aşağıdaki videoyu izlerseniz kas kaybı iddiasının bir dayanağı yok. kaybedilen kiloların geri alındığı da doğru değil. sadece vücudunuzda eksilen su kadar geri alınıyor.

esasen benim amacım kilo veya başka birşey değil sadece deneyimlemek istiyorum. benim hedefim önce 3 gün aç kalmak 3 gün sonra söylendiği gibi vücut dinçleşip normal bir hal alırsa 7 güne kadar uzatmak. bu kadar aç kalmak zor birşey gibi geliyor ama doktor kontrolünde 392 gün aç kalan bir adam var. buradan

adam doktorlara aç kalarak kilo vermek istediğini söylüyor ve kontrol altında başlıyor. sadece ihtiyacı olan vitaminler veriliyor. adam 392 gün sonunda 207 kilodan 82 kiloya düşüyor ve ömrü boyunca bir daha 90 kilonun üstüne çıkmıyor. bu kadar süre insan vücudu hayatta kalabiliyor ise sağlıklı bir insan için 7 gün aç kalmak hiçbirşey.

devamını gör...
55 yaşındaki annemin bile on gün hiç zorlanmadan tuttuğu oruçtur. zinde olmak kısmı sadece uyku konusunda genellenebilir yalnız. aç kalmak gerçekten uykuya olan ihtiyacı azaltıyor. fakat normalde vücudun hastalık olan neresi varsa oruç süresince şiddetli ağrı yapabiliyor. o yüzden sorumluluğun en az olduğu zamanlarda niyetlenmek mantıklı olur. mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, eklem ağrısıyla sık karşılaşılıyor oruç sırasında. bu ağrıları sabırla karşılayıp oruca devam etmek çok önemli. çünkü okuduğum kadarıyla ağrılar sırasında otofaji denen olay gerçekleşiyor ve vücut hastalığı yok ediyor.

açlığın derecesi deneyen yakınlarımın aktardığı kadarıyla bir öğünlük açlık kadar. ilk gün de son gün de aynı derecede. su ihtiyacı çok az hissediliyor. açlık süresince lavman ve müsil alımını ihmal etmemek gerekiyor.

3 ay sonra uygun koşullara kavuşup deneyeceğim bakalım.
devamını gör...
yalnızca su içilerek şifa niyetiyle tutulan oruç.

bu orucu denemiş olan varsa kendisinden bilgi rica ediyoruz.
1. kaç günlük oruç tuttunuz?
2. hastalık ya da kilo sorunu sebebiyle mi tuttunuz? hastalığınız neydi?
3. oruç sonunda hastalığınızın seyri nasıl değişti?
4. kac kilo verdiniz, ne kadarlık kısmını ne kadar sürede geri aldınız? oruç öncesi ve sonrası yağ, kas ölçümü yaptırdınız mı?
5. oruç sırasında günlük aktivitelerinizin ne kadarına devam edebildiniz?
6. oruç sırasında yaşadığınız olumsuzluklar nelerdi?
devamını gör...
oruç falan değil bildiğin işkence çünkü sadece su içerek gün(ler) geçiriyorsunuz anladığım kadarıyla. üstüne bir de bu diyeti uygularken müsil ve lavman yapmak gerekiyor demişler bir tanımda. mantık uzaya falan kaçmış olmalı.
devamını gör...
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma hastalığına da iyi gelir mi bilemiyorum ama açlığın şifasını kanıtlayarak nobel ödülü almış bir bilim adamı var. kendisiyle ilgili bir haber paylaşıyorum, siz değerli sözlükseverler için.

"açlığın tetiklemesiyle hücrelerin kendini sindirerek yenilemesini sağladığı teziyle nobel ödülü kazanan japon bilim insanı yoshinori ohsumi, orucun insan sağlığına etkisini bilimsel olarak ispat etmişti." buradan


ayrıca su orucuna bir türk doktor yorumu için (bkz: ayşegül çoruhlu)
müslüman kimliğiyle öne çıkan bir doktor yorumu için (bkz: aidin salih)
devamını gör...
uzun araştırmalar sonucu yapmaya karar verdiğim yukarıda da çokça detay verilmiş sadece su içerek yapılan detoks ile tedavi şekli. ayrıca kocaeli için iftar vaktinde sözlükte olmanın da sebebidir.

44. saatindeyim aşırı açım. dün ilk yemeksiz iftarımdan sonra sağlam bir baş ağrısı yaptı. onun haricinde ciddi bir olumsuz etki yok. ayrıca aidin sahil hoca nın kitabında ve belirli kaynaklarda ısrarla bu oruc evvelinde lavman yapılması gerektiğine dair bilgiler mevcut. ben kendim araştırdım yabancı bir kaynaktan lavman aslında pek gerekli bile değilmiş. yani sonuçlarınızı olaganüstü etkileyecek bir seçim değil. hatta gereksiz bile denilmiş. lavman önemli bir mevzuydu benim için boş yere öyle bir şey yapmam.

yine başka bir hoca çok zorlanılırsa şekersiz ve başka ürünler karıştırmamak şartı ile çay ve kahve bile içilebilir demiş. şimdi gelelim ben bu işe neden kalkıştım kısmına. kilom iyi ciddi bir sağlık sorunum da yoktu geçtiğimiz bir aya kadar. ama sözlükte de bahsettiğim (bkz: reflü) denen bir bela ile tanıştım. aşırı zor, hayatınızı alt üst eden bir problem. ve anti asit grubu ilaçların inanılmaz zararlı olduğunu öğrendim. böyle araştırırken işte bu açlık ve su orucu denilen zımbırtıyı tercih ettim. ramazan ayında da yapmak daha kolay geldi bana. çok açım. aşırı aç. hayatımda hiç bu kadar aç kalmamıştım. öyle böyle değil hemde, bir oturuşta 2 ekmek yerdim lan ben.
devamını gör...
niyetine girdiğim oruç. zaten ramazan öncesi bir ayı günde 1,5 öğün, ramazanı da günde tek öğün (o da tek tabak) yiyerek geçirdim. ramazandaki tek tabaklık öğünüm dışında da hiç bir şey yemedim. yani zaten bu süreçte günlük yemek yeme sürem 10 dakika falan, e hiç açlık da çekmiyorum. bari o on dakikalık kısmı da çıkarayım da bi deniyim dedim. yukarıda bahsettiğim 2 aylık süreçte 12 kilo verdim zaten, o yüzden asıl amacım kilo vermek değil, tecrübe etmek istiyorum. aslında hiç acıkmayan bir insanım, yemeği doymak için değil keyif almak için yiyorum. ama yemekten çok keyif alan bir insan olduğum için ömrümün büyük bölümünde ideal kilomun üzerinde oldum. özellikle çikolata sevgim dağları deldirir. ama son 50 günde bir kere çikolata yedim. bu sürede o çikolata dışında da gram şekerli ürün tüketmedim, aynı sürede un tüketimim de sıfır. kuru fasülye, nohut, köfte, yumurta ve mercimek çorbası döngüsünde yaşıyordum. şimdi bunları da yemesem olur diye düşünüyorum. *
velhasılı yarın akşam iftarı ile 3 günlüğüne niyet ederek başlamak hedefim. ama asıl sıkıntı da 2. ve 3. günler diyor herkes. 3. gün sonundaki halime göre 4. günü zorlayıp iyi gidersem asıl hedefim 7 gün.
becerebilirsem tecrübelerimi de yazarım inşallah.
devamını gör...
vakti zamanında 3 gün deneyimlediğim oruç. ilk gün çok bişey anlamadım ama 2.gün sonrası çift görmeye başladım. 3.gün sıfır açlık. sanırım metabolizma evriliyor bir şekilde. sonrasında kalorisiz çay, kemik suyu daha sonrası yumuşak besinlerle devam ettim. ciddi şekilde kendinizi resetlemek istiyorsanız alternatifi de mevcut olan oruç.
devamını gör...
3 gün olmadan bıraktığım deneyim. aslında devam ederdim, öngörülemeyen sıkıntı olmadı, ama kilo sorunum olmamasına rağmen tam 3 gün olmadan 4 kilo verdim. 64. saatlerim civarıydı sanki bir iftar vakti sadece salata ile bitirdim.
bu süreçte 2. gün(bende öyle oldu.) sarı bir su istifra ediyorsunuz ki tedavi başlamış demek oluyormuş. iyi bir şey yani. bir de ilk gün baş ağrım olmuştu. hepsi normal ciddi olmayan belirtiler. gel gelelim bu oruca asıl niyet sebebim olan (bkz: reflü) olayına, Allah a şükür düzeldi aşırı gelişme var. geçti diyemem çünkü eskiden yediğim gibi ağır yemek yemiyorum. meyve ağırlıklı beslendim. reflüsü olan 36 saatlik modeli deneyebilir bence. hafif şekilde ve yeni başlangıçsa, Allah ın izniyle ilaç falan gerekmez kurtarırsınız o beladan diyorum. kitap haricinde nette pdf. de var isteyen olursa yardımcı olurum. bide kendinizle beraber ananızı da ikna etmeniz lazım. aşırı tedirgin oluyorlar. swh
devamını gör...
an itibariyle 67. saatteyim. ilginç bir şekilde açlık hissi sıfır ve bu süreç boyunca da bir an bile olmadı. ama halsizlik o biçim.
yukarıda hedefim 3 gün, o andaki duruma göre de 7 güne uzatabilirim demiştim. şu anda 3 gün sıkıntısız bitecek gibi durduğundan 7'ye niyetlendim gibi. nereye kadar gidebilirim bilmiyorum ama bitince daha ayrıntılı bir şekilde tecrübelerimi yazacağım inşallah.
devamını gör...
5 gün yapıp salı akşamı bıraktım. yukarıda belirttiğim gibi başlarken net bir gün hedefim yoktu, üç güne kadar gelip sıkıntı yaşamazsak yediye uzatırım diyordum.
önce bir özet geçeyim sonra gün gün süreci anlatayım. 5 gün sonunda 4 kilo verdim, ancak buna başlamadan önceki 1,5 ay sağlam diyet yaparak zaten 12 kilo vermiştim, o yüzden ortalamanın altında kalmış olabilir verdiğim kilo.

1. gün: su orucuna başlamadan önce zaten günde tek öğün onda da tek tabak yediğim için ilk 24 saat benim için sıradan geçti. bi fark olmadı.

2. gün: halsizlik kendini hissettirdi, hafif baş ağrısı da oldu ama rahatsız edecek seviyede değildi. ancak yoğun olarak çalıştığım bir gün olduğu için halsizlik oldukça zorladı. bir de iftarla beraber sigara içinde resmen uyuşturucu etkisi yaptı. hem oruç sebebiyle uzun süre sigara içmemenin hem de 48 saat açlığın etkisiyle olsa gerek nikotinin etkisini ayak parmaklarıma kadar hissettim.

3. gün: sağ kolumda 2-3 milimetre aralıklarla yüzlerce isilik çıktı, hafif de kaşıntılıydılar. ayrıca mide bulantısı başladı. halsizlik de 2. güne göre biraz arttı. bir de ilginç bir şekilde konuşmak çok yoruyordu. akşam namazlarını hanım çocuk beraber cemaatle kılıyoruz, ama diğer kıldığım namazlarda yorulmamışken cemaatle kıldığımız ve benim sureleri sesli okuduğum akşam namazında inanılmaz yoruldum. namazın sonlarına doğru sesim hiç çıkmıyordu neredeyse. bir de heralde vücut direnci düştüğü için üşüme başladı. normalde hiç üşümem ama sürekli üşüyen eşimin bile üşümediği zamanlarda üşüyordum.

4. gün: önceki gün sağ kolumda çıkan isilikler tüm vücudumu sardı. abartısız binlerce. Allahtan kaşıntısı çok değildi yoksa dayanılmazdı sanırım. normalde sevdiğim kokular bile rahatsız etmeye başladı. su içmek mide bulantısına sebep olmaya başladı ki ben çay kahve bile içmeyen ama suyu oldukça fazla ve severek tüketen bir insanım.

5. gün: mide bulantısı, halsizlik, isilikler, kokulardan rahatsız olmak gibi tüm etkilerin devam ettiği gün oldu. ayrıca 4. gün ile beraber artık tat alma özlemi başladı. normalde en sevdiğim yemeği önümde yeseniz canım çekmez ama o anda açlıktan değil tat alma isteğinden yemekler gözümün önünde uçuşmaya başladı. *

genel bilgi olduğu için her güne ayrı ayrı yazma gereği duymadım ama bu süreç boyunca bir an bile açlık hissetmedim. 5. gün sonunda orucu bırakmamın sebeplerini özetlersem, 6. ve 7. günlerin fiziksel açıdan çok yoracak günler olması ve temelde hiç bitmeyen mide bulantıları. mide bulantısı az bile olsa beni çok rahatsız eden bir durum. normalde de mide bulantısı yaşamak yerine görece daha ağır bir hastalığı yaşamayı tercih ederim. mide bulantısı kaynaklı bu rahatsızlık artık yaşam kalitemi düşürmeye başlayınca daha uzatmak istemedim.

hepsini özetlemek gerekirse (benim bilemediğim, fark edemediğim şifaları olmuş olma ihtimalini saklı tutarak) görülen bir faydası olmadı benim için. ama işe yaramayan bir uygulama gibi bir iddiam kesinlikle yok tabii ki, çevremden yapıp da fayda gören çok. herkeste etkisi farklı olacaktır.

yapmaya niyetli olanlara da bir kaç tavsiye: bence kesinlikle zor değil, sadece mide bulantısı olmasa ben bunu çok çok daha uzun süre sürdürürdüm. korkulacak bir durum yok. hatta 61 gün kefareti olmadığına göre başlanıp çok zor gelirse istenilen noktada da bırakılabilir. *. bir de sigara içenlere daha zor gelecektir. ben elektronik sigara içmeme rağmen zorladı, normal sigara ile daha zor olacaktır.

atladığım noktalar muhakkak olmuştur, aklıma geldikçe güncellerim. sorusu olan varsa da elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.
devamını gör...
yapmaya niyet edip edip ertelediğim eylem. açlık,susuzluk ile bir sorunum yok sadece mide bulantısı ve aşırı halsizlikten çekiniyorum. çünkü minik bir yavrum var, yeni ameliyat olmuş annem var bakmam gereken.
devamını gör...
yarım saat önce aklıma düşüp, youtube'da kendisiyle ilgili bir konu izlerken şimdi sözlükte karşılaştığım konu. bugün de yine ne düşünsem karşıma çıkıyor.

bu durumda iki seçeneğimiz var;

1) su orucu terör örgütü var
2) birinci madde geçersiz ise, ne düşünsem karşıma çıkıyor terör örgütünü biz kuralım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar