şu zamanda evlenmenin madden zor olması

iyi giden ekonominin!!! sonucudur.
her şey o kadar ucuzdur ki herkes maddi yönden kısa sürede evlenebilir. hatta üç beş ayda borçlarını bitirebilir!!!

çünki bu zamanda; gelir dağılımı en iyi seviyededir. eşitsizlik yok denecek kadar azdır. bize 11 senedir bu fırsatı veren iktidarımıza da teşekkür etmek düşer!!!
zenginler yine zengin, fakirler zengin olmuşlardır!!!
devamını gör...
ahiret kaygılarının ekonomik kaygıların gerisinde kaldığı düşünce şeklidir.rızkı veren Allah'tır , şüphesiz kadın ise Allah'ın erkeğe emanetidir ne sahibi yarı yol da bırakır ne de emanetçisi..*
devamını gör...
evlilik madden zor değildir, örf ve adetlerin evlilik sürecine soktukları ve terkedildiğinde yakın çevre tarafından dışlanmaya sebep verecek alışkanlıklar evliliği madden zor bir konuma sokmaktadır.

gelinin koluna bilmem kaç tane adana burması şartı, düğün salonu tutmak, kına gecesi yapmak, yeni eve geçerken yepyeni ve en pahalısından eşyalar almak, yakın akrabaların kıyafet ve diğer masrafları derken bugün bir düğün ortalama en az yirmi bin tl ile otuz beş bin tl arasında bir meblağ tutmaktadır.
devamını gör...
evet zor...
zenginlik olmalı
ev olmalı
araba olmalı
şöyle milyarlık tek taş
dehşet bir düğün
balayı
rahat bir yaşam

ama baktın olmuyor bunlar, bırak hayal kalsın, sen sadece olan tek şeyle devam et, sevginle...
devamını gör...
maddi isteklerin fazla olmasından kaynaklanır. 50 sene önce çamaşır makinası, lcd televizyon, bulaşık makinası, köşe takımı gibi ürünler olmadığından o zamanlar istekler daha azdı. ama bu eşyaları tamamlamaya paran yoksa evlilik zaten zor.

fakat evlilik maddi imkanlar, huzur veya rahat bir yaşam için yapılırsa elbette zor bir çok insan için. iki gönül bir olunca samanlık seyran olur diye söylenmiş olan söz günümüz için söylenmiş bir söz değil. o günün şartlarında öyleydi. kuru ekmek soğan bulabiliyorlarsa şükredip paylaşıyorlardı evliler.

evet şu zamanda evlenmek gerçekten maddiyata bakıyor.

fakat durumun iktidarla falan hiç alakası olmadığını aslında hepimiz biliyoruz. ak parti gelmeden önce de aynıydı. evlenmek sadece 10 yıldır zor değil. 15 sene önce de zordu. 15 sene sonra gittikçe daha zor bir hale gelecek. müneccim olmaya gerek yok.
devamını gör...
evlenme madden zordur evet. hatta manevi olarak bile çok zordur şu zamanda. öyle ki herkes evlenmekten korkar oldu. masrafların yükü, evleneceği insanın karakterinin verdiği yük.. fakat evlenmeye karar verilmişse her çift şartlarının el verdiğince hayatlarına yön vermelidir sonuçta. herkes her şeyi ister fakat bilinçli bir çift sahip olamadıklarının peşinden de koşmaz, koşmamalı. nikahta keramet vardır demişler sonuçta. iki gönül bir olunca samanlık seyran olur demiyorum. asla katılmıyorum bu düşünceye. ama seviliyorsa eğer. bir takım şeylerin üzerinden gelinebilir.
devamını gör...
büyük söz,büyük nişan(küçük düğün diyebiliriz),kına gecesi,düğün(bazen farklı illerde yapılıyor iki kere düğün yani)...
dök dök kurtları bitmiyor.böyle lüzumsuz masraflara giriliyor,ev düzmesi falan derken tabi ki zor oluyor.olmamalı halbuki...**
devamını gör...
evlenecek kimselerin, akraba ve talükatının istek ve dileklerine göre değişim gösterecek sıkıntı ve eziyet şeklidir.

maksat bir ev dolusu eşya ise, 5-6 bin liraya her şeyin verildiği yerler var. ama marka ve gösteriş isteniyorsa, komşuya hava basılacaksa, o zaman işin içinden 15 bin liradan aşağı çıkmak pek mümkün değil. görecedir yani.
devamını gör...
pek bir geçerliliği olmayan önerme. insanlar aç gözlülük yapmayıp, gösteriş budalalalığına kaçmadıkları sürece, evlenmek maddi açıdan sorun olamaz. Allah yardım eder her şekilde. asıl zorluk, ruh öküzünü bulma noktasında çıkıyor işte.
devamını gör...
zor değil kızlar zorlaştırıyor. aynı mutfak takımının az sade ve suntalem olanı var mesela, beşte bir fiyatına.
devamını gör...
insanların açgözlülük yapmaması gibi bir durum ütopiktir.

insan açgözlüdür, bilhassa kadın açgözlüdür. bir başkasında gördüğünün aynısını ve hatta daha iyisini ister.

elde edene kadar da vazgeçmez.

bu kadim insanlık tarihinin en çok tekerrür eden durumudur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar