psamathos psamathides

john ronald reuel tolkien tarafından yazılan roverandom kitabında bahsedilen, kum büyücülerinin reisi olan hayali karakter. deniz halkının şıkırtılı dilinde psamathistler denen kum büyücülerinin en yaşlısıdır. uzun kulakları, hatta boynuzları vardır. çok yaşlı ve çirkin bir görünüme sahiptir.
yunanca kum anlamına gelen "psammos" köküne sahiptir. psamathos, "deniz kumu" manasına gelmektedir. psamathides ise oğlu, eki, ya da soyadı manasına gelir. yani "kumlu kumoğlu" ya da "kum üzerinde uzman" denilebilir.

Geri çekilin cenaze geliyor

Bazen insan öyle bir ruh haline bürünüyor ki yaşarken ölüden farksız oluyor. Sadece hayati fonksiyonlarını yerine getiren bu yaşam enerjisi yok olmuş insan kişisi için "cenaze" tabiri kullanılır. Herkesin bir şekilde böyle bir dönemden geçtiği ise yadsınamaz bir gerçektir. Yaşamayanların, yaşamaması dileğiyle...

la lakers

bu sabaha karşı oynadıkları kings maçını da kaybederek, son 10 maçının yedisinde mağlup olmayı başarmış takımdır. davis'in sakatlığı ile gelen seri mağlubiyetler ile liderlikten dördüncülüğe kadar gerilemişlerdir batı konferasında. bu sabah oynanan maçta lebron'da yoktu sahada. buna rağmen 123-120 gibi bir skorla kaybettiler. son topta kuzma üçlüğü atsa maçı uzatabilirlerdi. ama bu demek değildir ki, hal ve gidişatları kötü değil. bir an evvel toplanamazlarsa, playoff potasının bile dışında kalabilirler davis dönene kadar.