suçlular aramızda

rahmetli metin erksan ustanın 1964 yapımı filmidir. filmin hikayesi; varoşlarda yaşayan iki genç adam ünlü bir armatörün evini soyarlar ve gelinine düğün hediyesi olarak taktıgı gerdanlığı çalarlar.para konusunda çok çimri olan armatör bu durumu umursamaz.çünkü gerdanlık sahtedir.bu olay hem gelini ile oglunun hemde iki soygunçunun yaşamını değiştirecektir. “sanatın sosyo-kültürel ve politik anlamdan soyutlanamayacağını” düşünen usta sinemacı özenli üslubu ve yetkin anlatımından bir suç öyküsü. ekrem bora, belgin doruk, leyla sayar ve tamer yiğit’in oynadığı filmde; şantaj ve hırsızlık, metres hayatı yaşayan vamp tiplemesi caz müziği, striptiz yapan kadınlara rastlanan gece kulüpleri, geniş objektifli çekimler, modern istanbul yaşantısı ve varoşların yarattığı çelişki, bir kara film (film noir) izliyormuş tadını almanızı sağlar metin erksan, toplumsal sınıflar arasındaki çarpıcı karşıtlıktan yararlanarak suçun farklı sınıflardaki yansımalarını ele almaktadır. suç ve suçlu patolojisi klasik dönemin hollywood filmlerindekini aratmayacak kadar ustalıkla işlenmiştir. hem madem suçlular halen aramızdadır.
devamını gör...
sınıf çatışmasını suç kavramı üzerinden eleştiren güçlü bir metin erksan filmi. senaryo bakımından döneminin suç filmlerinden çok farklı.

--! spoiler !--

erksan'ın filmlerinde anlamsız hiçbir sahne, unsur yoktur. bunu bilerek cevap veremediğim iki sorum var. neden balık adam kostümü? o zenci, o ciddi konuşmanın ortasında neden durmaksızın donla kıvırıyor? asla bilemeyeceğiz ulu tengrim........

--! spoiler !--

müzik notu: fecri ebcioğlu.
devamını gör...
yeşilçam'daki film-noir çalışmalarından en sağlamlarından birisidir. belgin doruk denen handikapa rağmen ekrem bora tüm kötücüllüğüyle filmi alıp götürüyor,diğer başrolü yani jön-prömiyeri oynayan tamer yiğit ise eh işte dedirtse de yakışıklılığıyla perdeyi dolduruyor. başta edebiyat olmak üzere insanın bireyselliğine dair seçkin örnekler verilen bir dönem olan 50'lerde bu filmi yapamazdınız. zira tüm verimliliğine rağmen, sosyal sınıflar arasındaki çelişkiyi ve zenginlere yönelik ahlaki yozlaşma ithamı menderes döneminde olsa olsa servet düşmanlığı ve komünizmle bağlantılandırılırdı. o yüzden filmin çekim tarihi olan 1964, 27 mayıs sonrasının sol'a alan açan anayasasının getirdiği özgürlük ortamına uygun.

her şeye rağmen suçlular aramızda'yı sol bir bakış açısının ürünü olarak görmek mümkün değil, film solcu olmasa da sonradan yeşilçam'da sağ sinemacıları bile etkileyecek servet düşmanlığı ve fakirse iyidir anlayışının temellerini atan bir film. öyle ki bugünün seyircileri fakir hırsız karakterin nasıl olup da girdiği evden çaldığı gerdanlığın sahte olmasından ötürü ev sahibini ahlaki açıdan suçlayabileceğini idrak edemezler. ben bile bu yaşımda bu mantığı anlayabilmiş değilim. belgin doruk'un iç bayan aseksüelliğinin yanında başta leyla sayar olmak üzere diğer yan karakterlerin dişilikleri 60'ların başındaki ölçülü erotizmin etkilerini taşır. sevişme sahnesi olmamasına rağmen cinsel cazibenin çıplaklıkla alakası olmadığını ıkınır gibi sevişen bugünün türk kadın oyuncularına gösterir.

suçlular aramızda sosyal sınıflar arasındaki eşitsizliği yorumlayışı ve ahlak anlayışı ile meseleye çok ters açıdan bakan bir film. bununla beraber bizim sinemamızın kara film dalındaki nadide parçalarından birisi. keşke türk siyasetinin en verimli ve kalkınmacı dönemi olan 65-69 arası demirel iktidarı sekteye uğramasaydı da biz sanatın çiğ ideolojilerin propaganda savaşı haline dönüşmesiyle, türkücülerin apolitik arabeskliği arasında kalan 70'leri yaşamasaydık.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar