suçu hep başkalarına atan insan

kendisine çekidüzen vermeye çalışmak yerine başkalarına -belki de- iftira atarak yerinde oturmayı tercih eden insandır. kendindeki eksikleri ve kusurları görmüştür ama ya sebep olarak suçu başkasına atar, ya şartları suçlar, ya da "bunlar kusur değil canım" deyip tevil ederek nefsini temize çıkarır. şartları suçlayanlar içinde de öyleleri var ki şehrini, ülkesini ve hatta asrını bile suçlar. nedense suçlu olmayan sadece kendisidir. kendisi über bir insanken herkes kendisini düşürmeye çalışmıştır.
devamını gör...
hocamın babası bizim bölgedeki büyük alimlerden... işlerinde sıkıntı olan insanların yoğun olduğu bir bölgeye imam olarak atanıyor. zamanla cemaatle kaynaşıyor... namaza ilk gelen, hemen onun arkasında namaza duran bir adamla ünsiyet kuruyor. daha sonra onun tefeci olduğunu, bazı kimselerin bu yüzden camiye gelmek istemediklerini vs. öğreniyor. kırmadan, incitmeden nasıl söylerim diye düşünürken aklına hutbe geliyor. o kişinin ne kadar zafiyeti varsa hutbede güzel bir dille ifade ediyor. namazdan sonra cemaat dağılırken o adamın tek kaldığını görüyor. seviniyor tabii, gelecek diyecek ki ''hocam valla dediğin sıkıntılar bende var, tövbe edeceğim, sen de dua et'' falan... neyse, adam gelmiş hocanın yanına, ''hocam bu dediklerinin hepsi şu bizim komşuda var, hutbede söylemekle iyi ettin, müsait bir vakitte beraber ziyaret edelim'' demiş.

insanoğlu işte...
devamını gör...
bu artık kurumsal bir hal aldı.

kimsenin oturup düşünmek gibi bir niyeti yok. 23 haziran seçimlerinin sonuçlarından dersler çıkarmak yerine başkalarını suçlamanın bir anlamı olmamalı. bu anlamsız şekilde vicdanı rahatlatmak için yapılan bir eylem.

başkasını suçlayınca gerçek ortadan kalkmıyor. onu da hatırlatayım dedim.
devamını gör...
insan denmese aklıma biri geliyordu ama neyse.

kibir ile yoğrulmuş olmaları kuvvetle muhtemeldir. yanlışı kabul etmemek de herhalde kibirden sayılabilir.
devamını gör...
gerçeklerle yüzleşmeyi ağır gören insandır. yapması gerekeni biliyordur aslında ama zor geldiği için kaçış yolu olarak bunu seçiyordur. doğrudur, belki suç tamamen kendisinde değildir. geçmişte iyi olmayan şeyler yaşamış olabilir. ancak bunu devam ettirip travma haline çevirmek veya ayağa kalkıp mücadele etmek de kendisinin elindedir. bunu da yapmadıkça eski hali devam eder ve yine başkalarını suçlayıp kısır döngüye girer.
devamını gör...
kişinin herhangi bir milliyete mensup ya da siyasi görüşe tarafgir olması ile açıklanamayacak davranıştır.
birbirine çok zıt gibi görünen, aslında çok yakın konumda olan iki farklı sebepten sadır olabileceğini düşünüyorum.
birinci sebep, kişinin kendisini mutlak haklı görmesi ihtimalidir. ikinci sebep ise kişinin haksız olduğunun gayet farkında olması halidir. bu iki sebep arasındaki tek fark; ilk durumda kişinin kendini kandırmakta daha usta olmasıdır. ikinci durumda ise daha çok yetkili güçler gelmeden suçun iz, eser ve emarelerini örtbas etme telaşı vardır. dikkat edin, kendisini mutlak olarak haklı gören insanlarda bir rahatlık vardır. zaten bu tarz insanlarla cebelleşirken kişiyi çoğu zaman karşı tarafın argümanları değil rahatlığı yorar. ve o muhteşem tespit acı bir şekilde gerçeklik kazanır: kendini kandırmayı başarmış birinin sizi de pekala kaldırabilecek olması.
ikinci tip insanda ise bir acele vardır. herhangi bir sorumluluk paylaşımı gerekmemiş olsa da bu insanlar etrafa ok atmaya başlar. aslında yapmaya çalıştıkları tek şey, ellerindeki kiri pası başka yerlere bulaştırmaktır. çünkü sorumlu olduklarının en çok kendileri farkındadır.
devamını gör...
bi yerden duydum mu , okudum mu bilmem , bir arkadaşa teflon tava gibisin , suç/kusur sana hiç bulaşmıyor , direk karşı tarafa, ikinci üçüncü kişilere yansıtıyorsun demiştim .

bu da ondan işte. yansıtma psikolojisiymiş galiba adı . bunu yapınca kendisi pirüpak , tertemiz oluyor. ne güzel ya.
devamını gör...
benim hanımda var bu. herhangi bir sorun varsa onu çözmek aklına gelmiyor, birini suçladığında rahatlıyor. kendi anahtarını evde kaybettiğinde onu aramak yerine "sen beni konuşturmasaydın kafam karışmasaydı vs vs olmasaydı anahtarı kaybetmezdim" diye ben anahtarı ararken peşimde dolanıp suçlunun ben olduğuma dair beni ikna etmeye çalışıyor. sonra yok erkek şiddeti bilmem ne
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar