süleyman şah türbesi

suriye'nin halep ilinin karakozak köyü sınırları içerisinde bulunan ve türkiye'nin toprağı olarak kabul edilen tarihi bir türbedir.

--- vikipedi ---

burası, süleyman şah veya süleyman şah kaya alpoğlu'nun türbesidir. ertuğrul gazi'nin babası, osman gazi'nin dedesidir. dikkat edilmesi gereken bir husus bu süleyman şah'ın, anadolu selçuklu devleti'nin kurucusu olan kutalmışoğlu süleyman şah ile karıştırılmaması gerekliliğidir.

süleyman şah yeni yurtlar aramak amacıyla boyu ile birlikte fırat kıyısına geliştir. kayı boyu'ndan iki asker ile caber'e gitmek için fırat nehri'nden geçerken boğularak vefat etmiştir. ölümünden sonra beraberindeki iki adamı ile caber kalesi'nin eteklerindeki bir kümbete gömülmüştür. türbe ve caber kalesi, osmanlı devleti yıkılınca fransız suriye mandası sınırları içerisinde kalmıştır. ancak türkiye cumhuriyetinin fransa ile yaptığı ankara antlaşması ve lozan antlaşması'na göre kale ve türbe türkiye'nin toprağı sayılmıştır. 1938'de türbe yanına jandarma karakolu inşaa edilmiş. toprağın ve türbenin korumasını türk askeri yapmaya başlamıştır.

1973 yılında suriye hükümeti tabka barajı'nın yapımının bitirileceğini ve türbenin esad baraj gölü'nün suları altında kalacağını bildirmiştir. bu yüzden türbe ve karakol halep iline bağlı karakozak köyündeki 10.096 m²'lik yeni yerine taşınmıştır.

--- vikipedi ---

eski yeri, caber kalesi: http://tinyurl.com/q44okfv
şimdiki yeri: http://tinyurl.com/opurkvv
devamını gör...
işid'ten türkiye'ye küstah tehdit!

işid süleymanşah'ın 3 gün içinde boşaltılmasını istedi ve tehdit etti. suriye'de iç savaş devam ederken şanlıurfa'nın birecik sınırları yakınlarında bulunan süleymanşah türbesi irak şam islam devleti örgütünün tehdidi altında.

irak şam islam devleti örgütü dün gece yayınladığı bildiride süleymanşah türbesi 3 gün içinde boşaltılıp türk bayrağı indirilmediği takdirde türbeyi yerle bir edecekleri tehdidinde bulundu.

örgüt sözcüsü youtube üzerinden yayınladığı videoda "süleymanşah türbesinde ki türk askerleri orayı boşaltması için 3 gün süre veriyoruz. 3 gün içinde türbeyi boşaltıp türk bayrağını indirmedikleri takdirde türbeyi yerle bir edeceğiz." diye konuştu.

aa
devamını gör...
hala suriye'de ki bir türbe olduğunu zannedenlerin olduğu vatan toprağı!

kayseri neyse konya neyse istanbul neyse ankara neyse velhasılı bu ülkenin sınırları içinde kalan her yer neyse süleyman şah türbesi de o dur.

düşman askerinin gelip evine ailenin namusuna göz dikmesi neyse o vatan toprağına en ufak bir tecavüzde odur.

bazılarının bu türbe hakkında ki yorumlarını gördükçe hayretler içinde kalıyorum.

türkiye burayı çiğnetmemek için bütün ordusunu seferber etmeli ve edecektir de.

bu gün buraya sahip olamazsak ukraynanın durumuna düşeriz.

bu gün buraya el uzatan düşmana gökten ateş olur yağarsak bu ülkeye el uzatmak isteyen bir değil bin defa düşünecektir.

bunu esad biliyor ama bizim muhalefet hala anlamadı. esad bile böyle düşmanca davrandığı halde buraya en ufak bir harekette bulunmaya cesaret edemedi çünkü biliyor ki bunun tek bir sonucu olur o da yok olması.
devamını gör...
türk ordusunun operasyon yaptığı, işid'in bölgeye takviye yolladığı konuşuluyor, muhaliflerin hesaplarında, ama henüz iddia aşamasında.

suriye'de bir türbe.

edit, askeri kaynaklar iddiarı "uydurma" olarak nitelendiriyor.

yalnız haber sitelerine düşmeye başladı haber, gelişmeleri izlemek gerekiyor.

http://www.radikal.com.tr/t...
devamını gör...
şu an için kapatılmalı diye düşünüyorum.şu an türbe dediğimiz şey sembolik bir anıt ve çatışma bölgesinde.gerçi taşındı ama çatışmaların zamanla oraya sıçramayacağının bir garantisi yok.eğer orada bir askerimize bir şey olsa savaş sebebi.savaş ise bizim savaşımız değil abd'nin mayın eşekliği olacak.şimdilik bırakmak uygun gibi duruyor.
devamını gör...
vatan toprağının sembolik olduğuna ikna etmek isteyenlerin çalışmalarında kullanılan türbe.
tabi türbelere çaput bağlamanın anlam kazandığı kişiler için yeni bir ziyaretgah olacağı şüphesiz. halbuki o kendi yerinde anlamlıydı.devamını gör...
bugüne kadar zaten iki yada uc kez taşınmış turbe. maksat hukumete çakalım da ne olursa olsuncular biraz turbenin tarihini okusun.
devamını gör...
daha önce yer değiştirmiş olması ne kadar anormal ise şimdiki değişiklik de normal değildir. yeri asla sembolik olarak görülmemeli. vatan toprağından bahsediyoruz, adamlar mahallelerindeki bim adres değiştirmiş muamelesi yapıyor.
kapatıp gidelim demek vatan toprağından vazgeçtim demektir. lafınızın gittiği yeri iyi düşünün.
devamını gör...
askeriye geçiş için pyd kontrolündeki güzergahı kullanmış. yeni yeri ile kobaneye komşu olmuş kürtlere ''emanet'' edilmiş. bakalım biz ne zaman türklere emanet olacağız. Allah kadiri mutlaktır, tek egemen güçtür. tek adil olandır..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar