süleymancı eşarp bağlama stili

görsel rezalet ve ayrımcı kafa. rabıtaya devam kardeşim beyninizi uyusturmaya devam. kim buldu ise bu tür bağlama modelini zevksiz ve estetik yoksunu belli.
devamını gör...
süleymancı nasıl eşarp bağlar bilmediğim için aklımda herhangi bir image canlanmayan durum. babasına annesine ve kendisine rahmet biri fotoğraf paylaşsa da içtimai hayatta süleymancı style baş örtüsü bağlayan biri gördüğümüzde biz de uzman yorumlarımızı esirgemesek.
devamını gör...
yerçekimine meydan okuyan stildir. bununla da yetinmeyip toplu iğneye tepki olarak doğmuş stildir. o düğümün nasıl sabit kalıp da o eşarbın o kafadan düşmediği tam bir muammadır. bu yönüyle de sırları içinde barındıran stildir. yalnızca o cemaate has bir bilgi sanırım, onlardan başkası bilmiyor, biz de hayretle bakakalıyoruz.* *
devamını gör...
örtünün bir gruba dahil olunduğuna dair sembolik bir anlamla taşınıyor olması tabiki hoş değil fakat tesettürün günümüzdeki son halinin yanında bu model parlak* kalıyor. en azından biçimsel olarak amacına uygun.
devamını gör...
kendilerini farklılaştırmak için girdikleri kılık çok acayip geliyor. bu şekilde baş yapan insanları asla sokakta yalnız gezerken göremezsiniz enaz 4-5 kişilik sürüler halinde dolaşırlar.
göz var izan var sözünün parçalandığı şekilcilik.
devamını gör...
süleymancı stili kapri boy etekle tamamlanan stil.

bu cemaat mensuplarının neden ekseri kapri boy etekle dolaştıklarını bir türlü anlamış değilim, sen pantolon giyiyorsun diye laf ederler ama diz altı etek giyerler. garip cidden.
devamını gör...
iğneye tepki olarak mı doğmuştur bilemiyorum ama kesinlikle iğneyle sabitlenmekte olduğuna bizzat şahit olduğum başörtüsüdür. bir dönem süleymancıların kreşlerinde öğreticilik yapan ablalarla aynı evi paylaştım. iyi insanlar. o eşarbı o şekilde bağlamak cemaat içinde bir psikolojik baskı yaratılarak zorunlu kılınmış, beğenmiyorlar ama yine de öyle yapıyorlar. içlerinden eşarbı o şekilde örtünmeyi reddedeni uyumsuz ve asi olmakla niteliyorlardı o zamanlar. yanlış tutumları kabullenemeyip cemaatten ayrılmış eski bir öğreticiden duyduklarım ve onun arkasından konuşulanlar bu yönde idi.

eşarbın gizemine dönecek olursak, tüm sır eşarbın katları altına gizlenmiş iğnelerdedir. başın her iki yanında ve çene altında olmak üzere mutlaka gizlenmiş 3 iğneyle eşarp sabitlenmektedir.
devamını gör...
süleyman hilmi tunahan hocanın eşi hafize hanım, başını bu şekilde bağlarmış ve süleyman hilmi hoca bu bağlama usulünü kendisine çok yakıştırırmış. cemaat de hocazâde'nin * beğendiği şekilde bağlamaya başlamış derken "süleymancılar ve süleymancı bağlama stili" bu şekilde bir bütün hale geldi. birincisi; bu bağlama stili bir erkeğin eşine yakıştırdığı ise bundan sen neden nemalanıyorsun? ikincisi; senin rabbin sana bir tesettüre bürünme emri verdi de peygamberinin eşleri bu konuda yegane örnek iken mürşidini baz almak neden? üçüncüsü diye başlayıp başörtüsü ile etek boyu ve gerdanların görünmesi kısmındaki tezatlığa hiç girmek istemiyorum.
devamını gör...
babamın rahmetli halası da böyle bağlardı. 70'lerin 80' lerin modasıydı sanırım. rahmetlinin önden saçının gözükmesinin yanı sıra boynu da gözükürdü. ayrıca ten rengi çorap da giyerdi ve mantosu bugünlerde kap dedğimiz boydaydı.
devamını gör...
Allah'ın farz kıldığı şekilde örtünmek yerine insanların söylediği gibi örtünmek veya uydurduğu bâtıl dinler ilah edindikleri ağabey, üstad, şeyh, efendiler ne diyorsa dediğine itiraz etmeyen sorgusuz sualsiz kabul edenlerin tesettürü de adı üstünde olsa olsa ancak süleymancı örtüsü olur.
devamını gör...
günün menüsü gündemin başköşesine oturmuş başörtü bağlama şekli.
tam şekilcilik diye nitelendirecekken banane demeyi uygun gördüm.
keşke gündemi tıklamasaydım diye hayıflanıyorum yok yere. derdimi seveyim.
devamını gör...
saçın topuz kısmına bir adet çorba kasesi koyduktan sonra üstüne iki adet örtü örtmek suretiyle yapılan baş örtme biçimidir. anlamsızdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar