süleymancılar

hanımları genelde alttan düğŸüm atar gibi bağŸlar başŸörtülerini, erkekler de istisnasız badem bıyık kumaşŸ pantolon gömlek takılır. bir tornadan çıkmışŸ gibilerdir. tohaftır. halbüsem insanoğŸlu çeşŸit çeşŸittir, herkesin meşŸrebi huyu suyu farklıdır. ne gerek vardır böyle şŸekilci şŸeylere.

cici edit: küçütlme amaçlı veya saygısızlık için değŸil konuşŸma ve yazmada pratiklik olsun diye xci dedim.
devamını gör...
kendi kur'an öğretimine vermiş, elif ba'nin yazarı, altun silsile'den olan nakşi şeyhlerinden süleyman hilmi tunahan'in ölmesinden sonra, talebelerinin oluşturduğu cemaat. nakşi tarikatlarından farkı, süleyman hilmi tunahan'dan sonra başlarında bir şeyhin bulunmaması. o yüzden süleyman hilmi tunahan'in ruhaniyetine tabii olurlar.

süleymancılar, genelde yatılı ve yatısız kur'an kurslarıyla meşhurdur. kırsalda ve yurt dışında bir çok talebe okutmuşlardır. yurt dışında özellikle benelüx'te kendilerine ait bir çok camiileri ve kur'an kursları vardır.

helal et sektörü ellerindedir. etin yarışını kursa bağışlamak şartıyla indirim yaparlar. kendi etleri dışında etlerin helal olmadığını iddia edenleri vardır. giyim tarzları nurcularınkıne benzer. bu yüzden nurculuğun bir kolu olduğu yanlışı halkın arasında yayılmıştır. süleymancılar, nurcularla sürtüşme halindedir. bunun en büyük sebebi nurcuların ılımlı islam projesinde yeralmasidir.

süleymancılara göre, şuan yeryüzünde islam devleti olmadığı için her yer dar-ül küfür'dür. bu yüzden faiz yerler ve hıpotek alırlar. ama unuttukları şey, faizi helal sayan kendilerinin can, ırz ve mal tehlikesi altında kafirlere savaş halinde olmadığıdır. kısacası para için dini nefislerine göre kullanırlar.
devamını gör...
hakkında girilen tanımın sadece 1 tane olması, şaşırtmış olan cemaattir. erkekleri mavi takkelerinden, kadınları ise farklı baş örtüsü bağlamalarından anlaşılır. kendileri ile hiç sorun yaşamadım. zira bildiklerim ile onların bildikleri hep aynıydı.
kapıya biri gelmişti, para istedi. ben vermedim. bu cemaatten bir arkadaş, kapıya gelen geri çevrilmez dedi. mantıklı geldi, hala kapıya biri gelince, aklıma o arkadaş gelir.

çok fazlalar ama göz önünde olmamayı tercih ediyorlar. malum göz önünde olan cemaatler, taşlanabiliyor. hoş hizmetleri var. seviyorum bu insanları. bir de bana şu rabıta olayını anlatsalar, ne güzel olurdu.

notingen: dün akşam açtığım, rabıta ile ilgili başlıkta merak ettiğimi yazmıştım. eksilenmişti. ha o eksileyen arkadaş bana ulaş. merakımı gider. vallahi kötü bir niyetim yok.
devamını gör...
kendilerine 'süleyman efendi'nin cemaati' diye hitap ettiğim müslüman kardeşlerim. en azından -cılar'dan iyidir.. neyse.. bu kardeşlerle tanışmam ne yazık ki kötü bir olayla oldu... deri toplama meselesi.. 5 sene evvel bir kurban bayramıydı sanırım. küçük şirin ilçemizde müftülük tarafından yeni yapılan yatılı kur'an kursu için görevlilerce deri toplanıyordu. ben de kursun yapımında büyük emekleri olan dedemin vasıtasıyla -biraz da merak- görevli abilere yardıma gittim... bir sürü ev gezmiştik fakat birçok ev sahibi bize;

-sizden önce müftülükte çalıştığını söyleyip, kuran kursu için deri topladıklarını söyleyen kimseler geldi ve biz de derileri onlara verdik.. dedi. şaşırmıştık.. araştırdık ve maalesef gerçeği öğrendik... tabi 3-5 kişinin yaptığı rezilliği genele yayamam.. haddim değil... ara ara süleyman efendi'nin cemaatinde kalan arkadaşlarımı ziyaret ederim. sohbetlerine katılırım. velhasıl seviyoruz kendilerini...
devamını gör...
antalya belediyesi tarafından yurt inşaatlarının imar izinleri iptal edilmiştir. aynı zamanda gülen cemaatinin imar izinleri de iptal edilmiş.

devlet cemaatlere tavır alıyor,güzel bir gelişme.

buyurun;

--- alıntı ---

antalya büyükşehir belediye meclisi’nde, ak parti’nin oy çokluğuyla hem süleymancılar cemaatine ait yurt inşaatının imar izinleri, hem de gülen cemaatine yakın toros koleji’nin imar hakları iptal edildi.

antalya büyükşehir belediye meclisi’nin haziran ayı ikinci oturumu, antalya su ve atıksu idaresi (asat) genel müdürlüğü’nde yapıldı. 28 gündem maddesini görüşen meclis’te, antalya’da yerel seçim sürecinde ak parti karşısında chp ve mhp’yi desteklediği öne sürülen süleymancılar cemaatine yakınlığıyla bilinen ve devam eden inşaatı büyükşehir belediyesi’nce mühürlenen arapsuyu öğrenci yurdu’nun imar planları iptal edildi.

--- alıntı ---
devamını gör...
samimiyetleriyle tanınan cemaat. Allah bu özelliklerini kaybetmekten korusun.
kendilerine süleymancı denmesinden haklı olarak hoşlanmazlar.

sistemli bir kur'an eğitimleri olduğu için birçoğumuzun eğitim hayatında önemli bir yere denk gelirler.
edeb de bu eğitimin içinde önemli yer tutar. halka oluşturmak, rahle önüne oturmak gibi klasik eğitimin birçok unsurunu burada görebiliriz.

hocaları tarafından kardeşim hitabına alışık olan talebe grubundan maddi bir beklenti yoktur. bu da günümüz maddiyatçı dünyasında önemli bir husustur bence.

giyim kuşamları ile kendilerini belli ederler. hanımların iğnesiz örtü bağlamalarında geçtiğimiz zamanların iğneye karşı olan adamlarının payı vardır. yani sebep olarak devletin kamusal alan gibi zımbırtılarına ters düşmeyelim de başörtümüz tehlikeye girmesin, sorun iğne ise varsın onu takmayıverelim, anlayışı gösterilebilir.

son olarak rabıta konusu yani vazife almak yani sorumluluk doğuracağından olsa gerek, ciddi anlamda talip olanlara açılan bir kapıdır. klasik anlamda nasip meselesi denebilir. her şeyin bu kadar aşikar olduğu, bilgiye vasıl olmanın iki parmağımızın ucunda zannedildiği modern bakışımızla bunu idrak edebilmek elbette zor. ama malum, bazı bağlantılar bir internet bağlantısından çok daha farklı mahiyette olduğundan ha dedin mi kurulmuyor. yola revan olmaklığı gerektiriyor tarikat anlamında.

hasılı, bu arkadaşlardan birileriyle tanışıldığında yakın ilişkiler kurmak konusunda çekingen değil rahat olmak lazım. Allah iyilerle beraber olmayı nasip etsin her dem.devamını gör...
gözlemlediğim kadarıyla islami eğitimin en iyi verildiği cemaatlerden biridir. cemaatin büyüklerinin yorumlardan ziyade, kur an ve fıkıh üzerinde ittifak edilmiş esaslarına önem verirler.(zaten bir çok konuda yorumda bulunmaz, dinin önemli kaynaklarında var olan hükümleri işaret ederler) bu yüzden mensubu olan gençler için kur an eğitimini birinci öncelikte tutarlar. teslimiyetçi bir itikad benimsemişlerdir. cemaate özgü giyim-kuşam, belirli haller vardır. bu haller çok çok zaruri durumlar olmadıkça şartlara ve döneme, bulunulan yere göre değişiklik göstermez, esnetilmez. bu konularda da tam teslimiyet beklerler. bu gibi itikadi ve imani meseller dışındaki* hallerden de taviz verilmemesi bir kısım insanların nefsine ağır gelir veya eleştirilir. ancak bir doğal bir kontrol mekanizması olarak cemaat içerisinde uzun yıllardır var olan düzeni ve kaliteyi korur. yani sistemde, otomatik olarak teslimiyetinde, samimiyetinde şüpheye düşen gençler bir süre sonra kendi istekleriyle cemaatten ayrılmayı seçerler. sıbyan döneminde(yaklaşık ortaokul, ergenlik dönemi) eğitimleri başlayan talebeler üniversite bitene kadar yapının içerisinde bir çok dini bilgi ile olgunlaştıklarından, artık kendileri de hoca olarak vazifeye başlayacakları zaman kemale erişmiştirler. böylece nitelikli eğitim yapısı ve eğitimcilerin yetkinliği her zaman korunur.

ayrıca keşke zamanında nefsini yenip dahil olabilseydim pişmanlığı ile baktığım cemaattir. Allah davalarında muzaffer kılsın.

not: yazılanlar cemaatle ilgili kendi gözlemlerim ve görüşlerimdir. eksikler, yanlışlar olabilir.
devamını gör...
kuran hizmetinde bir numara olan cemaat. farklı cemaatlere mensup olanların dahi çocuklarını kuran öğrensin diye gönderdikleri cemaat. Allah onlardan razı olsun.
devamını gör...
kızların okutulması konusunda ciddi kafa karışıklığı yaşayan cemaat. hem komşumuz hem de liseden bir arkadaşımın süleyman cemaatine bağlı hoca olan annesi ve babası sohbetlerinde kızlarının okutulmasının iyi olmadığını anlatıp, genellikle liseden sonra okutmamak gerektiğini söylerken kendi kızlarını hem dershanelere hem özel derslere göndererek üniversiteye kazanmasında destek oldular.

anlamadığım yalnızca doktor olmak onların kızının mı hakkıydı, cemaatten olan ailelerin kızlarının kendi hayatlarını ellerine bir diploma alarak kendilerinin tayin etmesine neden müsade etmediler. edemediler ?

bunun dışında bütün çocukluk çağımı kuran kurslarında geçirdim, gayet hoşgörülü, sabırlı ve eğitimde başarılılar. üniversitede gülen cemaatine bağlı yurtta kalırken dinle alakalı yanlış olan ifadelere kanmadıysam kendilerinden aldığım sağlam eğitim sayesindedir. Allah razı olsun.
devamını gör...
yurtlarında kalan bir gencin kendileri hakkında tespitlerini dile getirdiği oluşum.ben de ortaokul zamanında bir süre bulunmuştum haklı olduğu noktalar var.
devamını gör...
milletin iradesiyle perişan olan inönünün türk milletinden intikam almak için ümmetin içine attığı nifak tefrikalar halkasından bir tanesi.

izah: müslüman'ın nurcusu, süleymancısı, menzilcisi şucusu bucusu falan zıkkımı olmaz!! şeriata muhalif olmadığı müddet usüllerimiz bizim güzelliğimizdir. varsın herkes bir renk ayrı tat olsun.

eksinin veren arkadaşlardan ricam neden eksi verdiklerini söylerseler memnun olurum.*
devamını gör...
bir süre içlerindeydim, hala gönül bağıyla bağlıyım lakin çok yanlış düşünceleri var, faiz konusunda, itaat konusunda. eleştiri kabul etmemeleri vs.

t. süleyman hilmi tunahan hz. gönül bağıyla bağlı insanlar.
devamını gör...
15 temmuz 2016 darbe girişiminde nerde durdular? meydanlara çıktılar mı? açıklama yaptılar mı?

tarikat vs oluşumlarının içinde olmayan sade bir vatandaş olarak soruyorum. acil cevap verilsin. süleyman hilmi tunahan çizgisinden uzak olduklarını düşünüyorum. büyüklerin isimlerinin ardına saklanarak olmaz bazı işler.

şu an ki süleymancıların lideri olan şahıs bunlar ak parti'nin oyunu diyerek eylemlere katılmayı hatta camdan bile bakmayı yasakladığı söyleniyor. akıllara başı devşirme zamanıdır bu zaman.

devamını gör...
peygamber ümmeti bile yoldan çıkarken, tarikat kurucularının cemaatleri neden yoldan çıkmasın ha?

tanım: ilk kurucularının felsefesinden kopmuş bir cemaat daha.
devamını gör...
eski ulaştırma bakanı ve süleymancıların lideri olarak bilinen ahmet denizolgun'un vefatının ardından cemaatin yeni liderinin kim olacağı tartışılıyordu.
hürriyet'ten ismail saymaz'ın haberine göre süleymancı cemaati'nin yeni lideri alihan kuriş oldu. denizolgun’un ablasının oğlu olan kuriş, yüksek mimar olarak görev yapıyor. denizolgun, geçen 8 eylül’de yüksek tansiyona bağlı beyin kanamasından dolayı hayatını kaybetmişti.
cemaatin kurucusu süleyman hilmi tunahan’ın torunu olan denizolgun’un ölümünden sonra toplanan cemaat, lider olarak kuriş’i seçti. yüksek mimar olan kuriş, cemaatin kurs ve okullarının mimarı olarak biliniyor.
alihan kuriş kimdir?
alihan kuriş, 37 yaşında ve yüksek mimar. ticaretle de uğraşan alihan kuriş, aynı zamanda cemaatin kurs ve okullarının mimarı olarak biliniyor. ahmet denizolgun hiç evlenmediği ve çocuğu olmadığı için 8 eylül 2016’da yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması sonucu vefatından sonra yerine, cemaatin önde gelen isimlerinden
olan ablası ayşe gülderen kuriş geçici süreliğine geçti. alihan kuriş, ayşe gülderen kuriş'in oğludur.

http://www.haberturk.com/gu...
devamını gör...
fetö kadar olmasalar da ikinci fetö bunlar. soysuz cemaat. yani liderlerinin icazeti, manevi olarak soyu yok. zaten kendi iddiaları süleyman efendi hzleri son mürşid ve ondan sonra daha başka mürşid gelmedi, gelmeyecek. tek hak cemaat kendileri. bunları uydurmuyorum, vakti zamanında çalıştığım bir şirkette bunlara bağlı olan bir pazarlamacının beni hidayete(!) erdirmek için konuşurken söyledikleri.

tekrar söylüyorum; fetöden sonra en tehlikeli cemaatlerden biri bunlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar