sultan ahmet camii

sultan i. ahmet tarafından, mimar sedefkâr mehmet ağa'ya yaptırılmıştır.

sultan i. ahmet, kanuni sultan süleyman'ın torununun torunu olup, babası iii. mehmet 37 yaşındayken ani bir şekilde vefat edince, henüz 13 yaşındayken tahta geçmiş ve 27 yaşına geldiğinde yakalandığı tifüs hastalığı nedeniyle babası gibi erken yaşta vefat etmiş. *
devamını gör...
bizans kralı justinyanus, ayasofya'yı yaptırdığında kudüs'ü kastederek, "seni geçtim ey süleyman" diye bağırır, ayasofya'nın büyüklüğü ve azameti ile övünürmüş...

sultan 1. ahmed han, ayasofya önünden geçerken bu sözü hatırlar, kalbinde burukluk hisseder ve ayasofya'ya yüzünü çevirerek geçermiş.
sonrasında, istanbul'un birinci tepesine sultan ahmet camii'ni yaptırmış ve şöyle demiş :
"bende seni gectim justinyanus ! "
devamını gör...
kubbesinde nur süresinin 35. ayeti yazılı.
Allahu nurussemavati vel ard ilh..
ayetin
ve yedribullahul emsal..
kısmında ra harfi eksik gibi geldi..
bir bilen varsa?
devamını gör...
sultan ahmet i'in sedefkâr mehmet ağa'ya yaptırdığı cami istanbul'un en büyük camii ve külliyesidir. 1609–1617 yılları arasında yapılmıştır. sinan’ı izleyen, onun ekolünü sürdüren yapılar arasında en tanınmış örnektir denilebilir. külliyenin merkezini oluşturan cami, dört yarım kubbeli plan şemasının başarılı uygulamalarından biridir. yapının öteki camilerden ayrılan yönü ise avlunun dört köşesinde ve caminin iki yanında birer olmak üzere altı minareye sahip oluşudur.

camiin üç tarafı geniş bir dış avlu ile çevrilidir. önde ise 26 granit sütun üzerine oturan otuz kubbeli revaklı şadırvan avlusu yer alır. türbeden başka, külliyede medrese, imaret, darüşşifa, çarşı bulunur.

*
devamını gör...
gezi parkı gibi olmuş yeminlen. hele o güvenlik görevlileri yok mu? adamı ayar ederler. baldırı çıplak camiye girmeye çalışan turiste madaaam etek etek diye bağırmakta ne oluyor? vallahi anlamış değilim. gerçekten yazık. birde o turistlerden doneyşın restoreyşın gibi saçma sapan sözlerle camiye yardım topluyorlar.
devamını gör...
güzel bir camidir . yabancılar mavi cami olarak bilir . hemen çıkışında da sultan ahmet - 4. murat -kösem sultan vs şehzadeler ile sultanların kabirleri vardır .
yalnız bana mı denk geliyor bilmiyorum bitmez restorasyonu vardır . ne zaman denk gelsem bi yeri yenileme dolayısı ile kapalı.
sultan ahmet camiyi yaparken bu kadar uğraşmadı .
devamını gör...
mimar sedefkar mehmed ağa ve 1. ahmedin ortak çalışması. büyük cami. demekki zamamnında bu camileri dolduracak yerleşim yerleri vardı oralarda.
devamını gör...
suyu görünce teyemmümün bozulması gibi ayasofya açılınca eski havası kalmadı. ya da belde belediyeleri vardı bi ara hepsine başkanım başkanım derken belde belediyeleri kaldırılınca hepsi oldu birden çoban.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar