sultan makamı

aydın bulut'un yeditepe istanbul'dan sonra çektiği 26 bölümlük dizi. balatta çekilmiştir. tadı damağımızda kalmıştır. saf aşkı en doğal haliyle anlatabilmiştir. oyuncuları oynadığı karakterle bu kadar bütünleşen başka dizi görülmemiştir.
devamını gör...
reytinglere oynamadığı için tedavülden kaldırılan güzide dizi. ne zaman hatırlasam acı bir gülümseme belirir yüzümde.

bir bölümde sultan, şöyle bir dize okur;

''denize bak oğlum, martıları seyret, yırtıkla sökükle yorma kafanı,
kendi üstümüze titremekten yorgunuz biz
kaybolsak ne olacak
güneş doğmaktan vaz mı geçecek?''

aha şu da helak eden müziği. rahmetli kazım koyuncu ya selam ederim.

#s/3hykr7" target="_blank">http://fizy.com/~~~capture0...
devamını gör...
kadrosundaki başarılı oyunculara rağmen tutmamış dizi. umarım aynı şey yalan dünyanın da başına gelmez.

bu şevket çoruh nasıl bir adamdır? nasıl güzeldir bu dizide, aynı şekilde başak köklükaya da...

ve sultaaaaan diyen kadın, müthiştir.

edit: tutmamaktan kasıt "keşke daha uzun sürseydi"dir.
devamını gör...
yönetmenliğini aydın bulut'un yaptığı dizi, 2003 yılında kanal d'de gösterime girdi. senaryo yazarının ali ulvi hünkar olduğu sultan makamı'nın müziklerini kemal sahir gürel ve kazım koyuncu yapmıştı. dizinin yapımcılığını avşar film üstlendi. "yeditepe istanbul" dan esintilerin hissedildiği dizi film; istanbul'da bir mahallede geçen sıcak ilişkileri, kişilerin gelecek umutlarını, parasızlığı, aşkları ve çıkar çatışmalarını ustaca konu edinip işlemiştir.

dizinin başrollerini şevket çoruh (sultan), başak köklükaya (asiye) canlandırıyordu. dizi, büyük talebe rağmen senaristinin devam etmek istememesi üzerine 26 bölümle son buldu. *
devamını gör...
zamanın çok ötesinde 22dakika.org isimli siteye tarafimdan sunlar kaydedilmiştir.

--- alıntı ---
ne olursunuz buraya bir türk dizisi koymama izin verin. zira;

platonik aşkların, yalın sevgilerin, elinizi yumruk yapıp bağrınıza sokacağınız, not tutsanız bile yazmaya doyamayacağınız metinlerin, ölümün şarkısını bile yazacak derecede usta kazım koyuncu'nun elinden çıkmış en güzel müziklerin yer aldığı bu dizi oyle bir dizidir ki;

Sevdiğimiz onca dizinin holywood karmaşıklığı, olay örgüsü, aksiyonu yoktur onda, hem o öyle bir diziydi ki;

"sultan makamı aşk acısını içinde hissedenlerin, benim aşklarım platonik olmalı, severken acı çekmeliyim ben diyenlerin dizisi. aşık olunası birisinden karşılık alamayıp hayatını hatalarla doldurmak yerine beklemenin acısını yüreğinde hissedip, pencereden atılan gizli bir bakışa ömrümü veririm diyenlerin favorisi."

oyuncular ve rolleri şöyleydi;

şevket çoruh (sultan), başak köklükaya (asiye), kerem atabeyoğlu (bahtiyar), uğur polat (arif), ruhi sarı(eko), ahmet saraçoğlu(sefer), ayşen gruda (dursun), tanju tuncel (nuriye), dolunay soysert (gülsün), pelinsu pir(işıl), hikmet karagöz(bekçi), arif erkin(nusret), bora sivri (mahmut), serhan ernak (ocakçı), ali sirmen(yaşlı adam), mustafa turan (selo), bülent kayabaş(dişçi necati)

--- alıntı ---

devamını gör...
türkiye'de bu zamana kadar iki bin iki yüz küsür dizi çekilmiş ve çekilmeye devam ediyor. içlerinden en güzeli hangisi diye sorsalar sultan makamı derim.
devamını gör...
tv de yapılan her kalburüstü iş gibi yayın hayatına erken veda eden dizi. sonra şevket çoruh gibi adam arka sokaklarda oynar tabi aç mı kalsın...devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar