suna kıraç

vehbi koç'un kızı ve koç holding yönetim kurulu başkan vekilidir.

--- alıntı ---

suna kıraç, 1941 yılında ankara’da doğdu. annesi sadberk hanım, babası vehbi koç’dur. semahat koç, rahmi koç ve sevgi koç (gönül) adlarında kardeşleri vardır. arnavutköy amerikan kız koleji'nde öğrenim gören kıraç, boğaziçi üniversitesi'nde bankacılık ve finansman konularında eğitim aldı.
t.c. bakanlar kurulu'nun 23 eylül 1997 tarihli kararıyla türkiye'de eğitim, sağlık ve sosyal hizmet alanlarında yaptıkları katkılar dolayısıyla 27 ekim 1997 günü dönemin cumhurbaşkanı süleyman demirel tarafından "devlet üstün hizmet madalyası" ile ödüllendirildi. 1999 yılında koç holding'e, iş dünyasına ve türk çocuklarının eğitimine katkılarından dolayı london business school tarafından "onur üyeliği"ne layık görülmüştür.
suna kıraç, 2000 yılından bu yana als (amyotrophic lateral sclerosis) hastalığıyla mücadele etmekte ve çevresiyle sadece gözleriyle iletişim kurabilmektedir. suna kıraç, eşi inan kıraç'la birlikte kurdukları pera müzesi ve 1 mart 2007'de hizmete sundukları istanbul araştırmaları enstitüsü'yle hizmet yatırımlarını sürdürmektedir. istanbul'a dünya çapında bir oditoryum ve kültür merkezi kazandırmak amacıyla çalışmalarını sürdüren kıraç'ın 2006 yılında yayımlanan, tüm geliri türkiye eğitim gönüllüleri vakfı'na (tegv) bağışlanan "ömrümden uzun ideallerim var" adlı kitabı 100.000'in üzerinde satarak en çok satan kitaplarından biri oldu.
suna kıraç, 2000 yılında, inan kıraç'la birlikte; vehbi koç vakfı suna ve inan kıraç akdeniz medeniyetleri araştırma enstitüsü antalya kaleiçi müzesi'ni kurdu. daha sonra 2003 yılında, kültür-sanat, eğitim ve sağlık konularında faaliyet gösteren suna ve inan kıraç vakfı'nı, 2005 yılında da suna ve inan kıraç vakfı pera müzesi'ni kurmuştur. 2009 yılında eşi inan kıraç'la birlikte pera müzesi ve istanbul araştırmaları enstitüsü katkılarıyla istanbul turizm onur ödülünü aldı. suna kıraç, inan kıraç ile 1969 yılında evlendi. çocukları olmadı ancak evliliklerinin 15. yılında 4 aylıkken ipek kıraç adında bir kız çocuğunu 1 şubat 1985 tarihinde evlat edindiler.

--- alıntı ---

buradan
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar