sünnet düğünü

yarısı kesilen, canından can çekilen ufaklık için pek eğŸlenceli geçmez ama diğŸer herkes büyük bir aymazlık içinde oynamakta, içmekte, çoşŸmaktadır.ilginci en olmadık durumda yatakta yatarsınız o da bir deneyimdir, düğŸün salonun ortasında donla yatmak, bir daha bu fırsat gelmez diyerek rahatınıza bakın arkadaşŸlar.(sünnet olmayanlar ve 0-6 yaşŸ grubuna seslendim)
devamını gör...
an itibariyle davul zurna seslerine şahit olduğum kutlu gün..

cama çıkıp oynayanları seyretmek belli bir zamana kadar eğlenceli gelse de insanın tüm gününü iptal edince çok hoş olmuyor. vesselam..
devamını gör...
neredeyse hiç bir işe yaramayan adetlerden biri.

sünnet, nikah, evlilik vb. törenlerin ana amacı kaynaşmak, görüşmek, eğlenmek, kutlamak, ya da bunları oluşturması için bir bahane yaratması olmalı.

toplumun bir araya gelmesinin yanı sıra bir şeyleri topluma ilan etmekte ana amaçlar arasında. mesela sünnet, çocuğun erkeklik ilanıdır aynen asker geçirme kutlamaları gibi. nikah, evlilik kişilerin beraberliğinin topluma ilan edilmesidir. eskiden doğan çocuklar içinde tören yapılırmış ama artık pek kalmadı.

adetlerin gerektiği gibi işlediği yerler var. ama yukarıda yazılanları ifade etmesi, sağlaması gerekenler bu gelenekler artık çoğu yerde işlemez olmuş. genellikle sadece karmaşa, telaş, yorgunluk, gürültü ve 2-3 gün sonra farkedeceğimiz borçlar oluşturuyor. yüzeysel ve deforme edilmiş haldeler.

peki bir sünnet düğünü kaça mal oluyor acaba? borçlar ne kadar zamanda ödeniyor? bir taraf masraf ediyor bir taraf takı takıyor bakıyorsun herkes zararda.

değer mi? orası tartışılır. tercih meselesi. sonuçta bu işten zevk alanlar, genelde annelerdir, mutlu oluyorlar düğün dernek işlerinden. ama deforme olmuş adetleri şu anki haliyle sahiplenmek manasız. isteyen bu işi daha düzgün az masraflı kafa patlatmadan da gerektiği-olduğu gibi yapabiliyor.
devamını gör...
zamanımızda gösteriş aracı olarak kullanılan gereksiz eğlencedir. küçük çaplı bir toplanma ve eğlenme olarak yapılanı anlıyorum da dünya kadar para harcayıp gösteriş yapanları anlamıyorum. düğün, tatil, sünnet düğünü, lüks gibi hedelere tonlarca para harcayan kişiden borç isteyen oldu mu aranızda? ben de istemedim ama vermeyeceğinden eminim çünkü sen/ben isteyince parası olmaz bu barzonun. hayır işi için yönlendireniz oldu mu? arkasına bakmadan hemen kaçar zira gösteriş yapmak için yanlış yerdir orası.
devamını gör...
başıma taktılar fes,
aniden oldum prens,
korkmuyorum doktor amca,
azıcık ucundan kes gibi dizelerin olduğu davetiyelerle çağrılan insanların eğlendikleri merasim.
devamını gör...
abartılı bulduğum http://hadisedir.an itibariylede başımı şişiren hadisedir. akşam 7deki sünnet düğünü için saat 1den beri davul ve zurna çalıyor. mahallenin bütün erkek çocukları toplanmış o şahaşalı sünnet arabasına bakıyorlar.yazık günah belki özeniyorlar belki o şekilde yapacak durumları yok. tamam yapmayın demiyorum ama bu kadar da abartıya gerek yok diyorum.
devamını gör...
tamamen tıp menşeli bir olayda nohut kadar deri parçası için kurgulanmış manyaklık. simlenen teyzeler, abiyeli ergenler, bol figürlü enişteler. nikahın, kına gecesi eğlentisinin en azından aile müessesesinin eşiği olması meşru bir sebep olarak açıklanabiliyor. sünnet düğünü ayrıca şaibeli bir ifade. sünnet eğlencesi de, eğlentisi de, toplaşkası de. düğün nedir ? sanki eleman hem sünnet oluyor hem nikah kıyıyor aynı anda.
devamını gör...
şu hayattaki en saçma şeylerden olsa gerek. hadi normalde düğün ilan için yapılıyor falan da bunun ne işlevi var ki anlamadım.

edit: sünnet düğününden bildiriyorum...
devamını gör...
ulan sevmediğim şeyler başıma gelir mi hep.

benim oğlanı sünnet ettirdik. ne güzel hastanede alıverdiler ucundan oldu da bitti maşallah deyip getirdik eve. annem tutturdu yok böyle olmaz yok olmaz böyle haftasonu ufak bir mevlüt veriverin yanında da pilav filan ikram edesiniz. iyi kadınlar arasında yapın birşeyler deyip sıyrıldım işin içinden. dün hanım pazar günü yapılacak mevlüt için köyden masa ve sandelye gelecek organize ediver deyince lan eve sığmayıp dışarıya masa sandalye kuracak kadar kaç kişiyi davet ettiniz tepkisini gösterdim ama iş işten geçmiş ve ufak çaplı bir düğünün ortasına düşmüştüğümü farkettim..

neyse benim koca kelleye sünnetinden dolayı verilecek harçlıklara el koyma sözünü alınca sakinleştim. ama kabahat bende kadınlara işi bırakırsan böyle olur işte.

gereksiz organizasyondur. ufak bir et parçası alındı diye tüm mahalleyi ayağa kaldırmanın ne alemi var.
devamını gör...
musluman israflarından biri. cafcaflı gösterişli sükseli seyleri ve abartmayı seviyoruz. araplara gorgusuz diyoruz ama emin olun eksik bir tarafımız yok. gelin birlikte fikir organizasyonu yapalım deseniz 10 kişi bulamazsınız ama sunnet dugunune gitmekten geri kalmazsınız. nerde boş is orada biz. hakka yarar bir şeyler yapmamak icin bu kadar direten bir toplum nadirdir herhalde.

cocuklari şımartmayı seviyoruz. az çocuk bir bakıma güzeldir ama az olunca artan ilgi ve hassasiyet çocuklarımızı kontrolsüz birer güç ünitesine dönüştürmekte. ileride nasıl zaptedecekler bu çocukları merak ediyorum. sorumluluk bilinci zayıf, üretkenlik yok, kendi ayağının üstünde durma kapasitesi hiç gelişmemiş aileye ayak bağı olacak nesiller tam bir baş belası çocuk figürü. işimiz çok zor.
devamını gör...
çocuklardan ziyade büyüklerin maalesef ve maalesef gösteriş bulalalığı, çevresine nispet yapmak vs gibi sebeplerle olması gerekenden daha ziyade ifrat bir şekilde yapılan eylem. yani o derece ki oyun eğlence vs diyorum ki bu normal bir düğün mü? sünnet düğünü mü?
peygamber efendimizin uygulaması nasıldı...? merak ediyorum.
devamını gör...
yerine mevlit yaptırdığım düğündür. ayrıca asker kınası da yaptırmadım.

biz tek düğün biliriz, o da: evlenirken yapılan düğün.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar