sünni iran

iran aslında islamı kabul edene kadar sabah erken uyananın din kurduğu bir ülke. çok fazla din var bu ülke tarihinde. zerdüştlük , yahudilik, hıristiyanlığın haricinde tutanı tutmayanıyla 200 den fazla din girdi bu ülkeye. ama eski iran'ı şimdiki iran gibi düşünmeyin çok daha geniş bir coğrafya. adı da pers zaten. hatta islam gelmeden hemen önce bir din var mazdeklik diye. namaz da var bu dinde. 2 vakit galiba. iran'da çıkıyor ortaya ve çok kısa sürede ilginçtir bir ucu ingiltere diğer ucu çin'e kadar olan bir coğrafyada hızla yayılıyor. akın akın bu dine giriyor insanlar. ama islam geldikten sonra tırıs fırıs oluyor tabi birden. ama bu dinin hala yaşayan mensupları var.

neyse bu mevzu başlık konusu değildi zaten. şimdi söylemesi bile tuhaf geliyor ama iran zaten islamı ilk kabul ettiğinde sünni idi denilebilir. iran 7. yüzyıl'da hz. ömer zamanında fethedildi . fehtheden hz. ömer ama şimdi hala her namazdan önce hz. ömer'e lanet edilen bazı camileri var. bu lanet etme olayı son yıllarda devlet baskısıyla kalktı ama hala daha var.

e peki bunlar nasıl şii oldular. işte o haltı biz yedirdik iran'a. akkoyun ve karakoyun devletlerini yöneten türkler yani. adamları döve döve vura vura şii yaptık. şaka değil cidden öyle zorla ve bildiğin dayakla şii yaptık iran'ı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar