süper kahraman filmlerinin çoluk çocuk işi olması

#özgürler 

ekşi sözlük'te yapılmış tespit. benim de uzun süredir aklımda olandı. christopher nolan'ın batman serisini ayır kenara gerisi bol efektli gişe amaçlı filmler. hatta bunlar kesmedi bir de farklı süper kahramanları aynı filmde toplamaya başladılar. çekmeye doyamadılar gitti. son seyirciye kadar da gidecekler galiba.

açıkçası benim içimden izlemek gelmiyor. nolan'ın batman serisini de sırf nolan çektiği için izlemiştim, izlediğime de değmişti. diğerlerinin yanına bile yaklaşmıyorum. birbirinin tekrarı olan bol efektli, bol gürültülü filmler.
devamını gör...
aga be kısmen haklı hatta baya baya haklı lakin son avangers filmi icin bunu nasıl diyebiliriz? filmden beklenti önemlidir. kahraman temalı filmlerin kitlesi çocuktan ziyade zevkcilere hitap eder. bu açıdan sırf eğlenmeye ya da seri takip edenlere çoluk çocuk demek biraz ayip olma mi? star wars sevmiyorum diye star wars kötü olmaz ya.
devamını gör...
futbol sadece erkek oyunu değilse, yemek yapmak sadece kadının işi değilse, bir şeyler öğrenmek sadece öğrencilerin işi değilse kahraman filmleri de çoluk çocuk işi değildir. seven izler, sevmeyen saygı duyar. bu kadar basit.
devamını gör...
katılmadığım öneri. zira bu seriler ilk olarak çizgi dizi şeklinde yayınlandılar ve alıcısı da hayli çoktu. tek sorun uyarlamalarında. genel kanı artık maddiyat olduğu için işin ruhu bir yerden sonra bozuluyor..
devamını gör...
süper kahraman filmi denince aklıma inanılmaz aile geldiği için doğru kabul edeceğim önerme. ama eğlenceliler. marvel ve dc filmlerini dışlıyorum, bana çok zorlama geliyor onlar. animasyonlar öyle mi? vizyondaki animasyonları kovalıyorum izlemek için. netflixte kuzenim için açtığım çocuk hesabından da tüm animasyonlara hakimim şu an haha. kendimi tutamıyorum ne yapayım.*
devamını gör...
izledikleri pokemon'dan öteye gitmeyenleri attıkları şey. ayıp lan. ayıp vallaha ayıp. şuan 250 milyon insan size bakıyor. çoluk çocukmuş.

devamını gör...
çocuk işi olmasının bir işi daha kıymetsiz hale getirdiğini düşünmesem de "süper kahraman" filmlerinin çocuk işi olduğunu düşünmüyorum.
bir kere çocuk dediğimiz oluşumda gerçek/gerçek olmayan algısı çok gelişmemiştir; soyut kavramlarla düşünebilmeye insan ırkında 12 yaşından sonra gelişen bir kabiliyettir. çocuğun gördüğü "süper kahramanla" yetişkinin gördüğü "süper kahraman" bir değildir. batman mesela; bir çocuk için batman'i süper kahraman yapan şey, yarasa kıyafeti içinde sergilediği muazzam dövüş figürleri olabilirken; bir yetişkin bunun eğitimle kazanılabileceğini fark eder. batman'i yetişkin için "süper kahraman" yapan şey; güttüğü adalet kaygısıdır, ahlaki prensipleridir.
black widow'da da yetişkinle çocuğun göreceği şeyler farklıdır. gerçi bu seriyi çocuklar izlemese daha iyi de olabilir.
sonuç olarak bazı süper kahraman filmleri çocuklara daha çok hitap etse de süper kahraman filmini çocuk filmleri olarak nitelemek çok haksız bir sınıflandırma olacaktır.
devamını gör...
belli bir yaştan sonra insan filmde gerçekçilik arıyor galiba. bu sebeple olsa gerek eskiden bayıldığım süper kahraman filmlerini çok gereksiz buluyorum. asla olmayacağına inandığım bişeyin gerçek olduğunu düşünerek izlemek saçma geliyor. hatta çoğu orta çağ temalı büyülü fantastikli lord of the rings harry potter tarzı filmleri de izlerken zevk almaz oldum.

bunlar yerine gelecekte olası olabilecek teknolojiye dayalı bilim kurgu filmlerini daha gerçekçi buluyorum. uzaya yolculuk, kolonileşme ve sanal dünyalar vs.
devamını gör...
olgunun kaynağı amerika olması hasebiyle amerikan toplumunun sosyo psikolojik ve politik yapısıyla ilgili bir durum arzeder süper kahramanlar dünyası. yani amerikan toplumu anlaşılmadan bu dünya da anlaşılmaz.

ne demişti jean baudrillard: "Amerika, büyük bir walt disney stüdyosudur. dünya, büyük bir amerika'dır."

eh, amerikan toplumu da ergin sayılmaz.
devamını gör...
hayal gücü çocuk olsun yetişkin olsun çok önemli. süper kahraman filmleri ve çizgi romanlar da hayalgücünü beslerler. dünya'da insanlığın keşif ve icatlarının hemen hepsi hayal ederek başladı ve ortaya çıktı. hayaller insanı motive eder. süper hero filmleri de bu anlamda küçük yaştaki çocukları beslerken, yetişkin çizgi roman okuyucuları ve fantastik severlere de alternatif dünyalar alternatif evrenler, alternatif senaryolar sunarak mutlu eden aracılardır. bu şekilde yaklaşarak fantastik, bilim kurgu gibi olgularıda hiç edersiniz, abesle iştigal ve anlamsız bir iddia.
devamını gör...
kesinlikle katılmadığım önerme, gerçi artık baydı yapılan flimler orası ayrı konu ama son zamanlarda içerik bulamayınca onlarda daha sert konulara yöneldiler deadpoll dan sonra hatta o kadar ilgi gördükü son dönemlerde çoğu film + 16 bandında çıksa dahi daha sert olabilirdi neden +18 olmadı diye bolca şikayetler aldı. özellikle venom dahil. çizgi romanlar zaten çocuklardan ziyade büyükler için çıkmaktadır. yakında daha çok çizgi roman konulu daha sert filmlerde çıkacaktır. adam öldürmeyen batman yakında adam öldürürse şaşmayın.
devamını gör...
* bunlar hep algı operasyonu, bilinç altına yapılan gizli ve sinsi tahakküm.. ben halkım, halkım ben ve kahramanlık benim içimde, güç içimde.. yok ihtiyacım kahraman(lar)a
entrikasız filme, gerçek üstü olan olayların sinemadaki varlığına hep bi eleştiri.. insanız, yorgunuz, bazen mutsuzuz.. velev ki çoluk çocuğa hitab ediyor bu tarz filmler, bazen de çocuk olmak lazım.. çocuklaşmak lazım, çocukluğunu hatırlamak lazım.. katılaşmaman lazım, büyüklüğün ağırlığı ve sert kalıpları içine tamamen girmemen lazım.. bir ayağın dışarda olsun..
devamını gör...
çocuklara mı büyükleri mi hitap ediyor kafa patlatamayacağım ama bana öyle geliyor ki disney de worner bros’ta işin ticari kısmında artık. şeyini çıkarttılar. ısıtıp ısıtıp, evirip çevirip, kahramanları birbirlerine meç edip önümüze koyuyorlar filmleri. çoğu sahne mavi mi yeşil mi ne zıkkımsa o dekorun önünde çekiliyor zaten. bir oyuncuya para veriyorlar gerisi bilgisayarların işi oh mis. sonrasında gelsin paralar.

senaryolarda birbirinin ikiz kardeşi.

ana hatlarıyla filmleri şöyle özetleyebiliriz;

dünyaya büyük bir kötülük yaklaşmakta.

insanlık büyük bir tehdit altında.

bilmem kaçıncı boyutun kapısı açıldı.

ana o kötü adamdı ne zaman kahraman oldu.

x kahraman olmazsa bu işin üstesinden gelemeyiz.

çekicimi kim aldı.

hepimiz birimiz birimiz hepimiz için rererörörö.

ve sonsuz kez daha kahramanlar dünyayı kurtardı. mutlu son.

dipnot: şimdilik.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar