süper lise

zamanımızdaki ortaöğretim yerleşme kurumları sınavını (bkz: lgs) kazanamasaydım da gitmeyeceğim,sadece zamanın not ortalaması yüksek öğrencilerini bünyesinde bulunduran gereksiz sitemlerden biri.başarısızlıkları günyüzüne çıkmakta hiç tereddürt etmez.
ayrıca (bkz: anadolu lisesi)***
devamını gör...
devamında muhteşem lise, harikulade lise, çok güzel liselerin açılması gerekiyordu. niye kapandığını anlamadığım lise.
devamını gör...
isminden dolayı düz liseliler bizimle dalga geçerdi.tüm öğrenim hayatımda, üniversite dahil ayrıntılı hatırladığım tek öğrenim yılı hazırlık okuduğum seneydi.sebebi de çok renkli geçmesi derslerin.
devamını gör...
gereksiz eğitim programı sadece okulda soru çözemeyen beynini kullanamayan ama sınav olunca deli gibi ezberleyen gençlerin lgs'nin içlerinde patlamasıyla gittikleri lise milli eğitimde bu liselerden birşey olmayacağını anlamış olmalı ki tarihte kaybolup gitmişlerdir.
devamını gör...
aslında üniversitedeki hazırlık çilesine derman olacak nitelikte bir lise türüydü. dil sorunu erkenden çözülecek (ki bence lise dil öğrenmek için en ideal yer disiplinin mevcudiyetinden dolayı) ve üniversitede böyle bir sorun kalmayacağı gibi aradaki yıllarda daha da pekişecekti dilin kullanımı. ama yurdum da ne doğru ki bu olsun. bırak dili tüm yönleriyle bilmeyi öğretmekten aciz öğretmenlerle dolduruldu bu liseler. halbuki acayip güzel bir müfredat vardı ortada. şöyle ki bu türden çok iyi başarılar elde etmiş okullar vardır benim okulum gibi o yüzden oluşumu veya türü kötülemek yerine bunu yönetemeyen zihniyeti sorgulamak lazımdır. bunun baş örneğidir ki türkiye de bir cevher ama işleyen nerede?
devamını gör...
11.
devamında muhteşem lise, harikulade lise, çok güzel liselerin açılması gerekiyordu. niye kapandığını anlamadığım lise.
devamını gör...
normal zamanarda gözlüklüdür. saçlarını dana yalamış gibi yapıştırmıştır kafasına. silik, ezik bir tiptir. lakin süper olduğunda acayip havalıdır.

bir uçak! hayır
bir kurşun! hayır
o süper lise!
devamını gör...
kredili sistem dönemleriydi. bu lise tipleri normal liselerin en üst katına yerleştirilmiş birkaç sınıftan ibaretti. ayrı bir müdürlüğü, bağı bahçesi yoktu. evet, anadolu lisesini kazanamayan yüksek notlu ortaokul diploması sahibi öğrenciler giderdi. aşağıda da zaten kredili sistemin yarattığı bir öğrenci başarı sınıflandırması vardı. bildiğiniz okul içerisinde başarıya paralel bir kast sistemi oluşturulmuştu.

şimdiki eğitim sistemleriyle karşılaştırınca belli bir yüzdelik dilimindekileri değil de neredeyse herkesi bir sınıflandırmaya tabi tutup sınıflar arası bir geçirgenlik özelliği de vardı. doğru uygulanması durumunda anadolu-süper-düz lise(si) için en verimli sistem olur kanaatindeyim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar