iç güzelliği ve ruh temizliği istismar edilen yurdum insanıdır. mala mülke tamah etmedikleri için Allah bol bol verir ve bol bol kandırılıp dolandırılırlar. ama yinede devletlilerimizinde bu konuda başarıları yadsınamaz şekilde başarılı devletlilerimiz bu nedenle nişane vermeleri gereken insanlardır.
devamını gör...
maalesef aldatılan, dolandırılan temiz yürekli yurdum insanı değil iktidar çevresinde ki yalakalardır. bakın, halk içinden fetö ile tak bağlantısı 10 sene önce onların dershanelerinde çocuklarını okutmak olan kişiler "hain" iken o yalakaların kandırılmış...
devamını gör...
hinlik yapacağım, malı ucuza kapatacağım diyen, çok bildigini sanan yurdum insanıdır.

bir gün komşuda misafirlikteyim pazarlamaci bi kız geldi. prezantabl, çenebaz falan. evine geldigi aile nereliyse onlar da oralidir her daim. neyse bizim arkadaşin anasini babasini bi yağladı bi sıvazladi elindeki zarflardan çekiliş çektirdi. hop hali yikama makinasi çıktı ücret ödemeksizin bizden bi halı yıkama makinesi kazandiniz hayirli olsun, arkadaşlar getirecek dedi gitti.
neyse bekliyoruz arkadaşı, bir tabur mafya bozuntusu adam geldi. ellerinde dosyalar falan. oturdular, sohbet şu bu e hani makine? sonra bunlar dedi ki:
- makineyi verecegiz lakin şunlar da indirimde bi bakin isterseniz. işte 1000 liralik mal 500 liraya indi diyor.
bizimkileri mutfaga çektim
almayın sakın. hele hele imza hic atmayin dedim
ne dese begenirsiniz:

-kızım yari fiyatina. bi daha bu firsat sittin sene gelmez ayağimiza birak yolalim şunlari.
iyi" dedim, işim vardı çıktım gittim. bunlar 800 liralık mal almış benden sonra. halı yıkama makinasi dedigi de çin malı elwktrikli süpürge.baktım eşyalara ütü ısıtmıyor, tencereler yan sanayi teneke, fırın desen davul fırın bile 180 derecede yer bitirir onu.

-siz kandırılmışsınız bunlar çöp dedim.
onlarsa hala satıcıları kandırdıklarını savunuyorlardı. eşyaları kullandıkca bi güzel kullanıldıklarını anlıyorlar, geri teslim aşamasında teslim için adamları arıyorlar ne numarayı açan var ne de eve gelen, ortada şirketin adresi bile yok. ne zamanki geri iade süresi doluyor tak bir adam aylıklari tahsis için eve geliyor. bizimkiler ödeme yapmıyor, "peki" diyor adam gidiyor. aradan 1 sene geçiyor oluyor mu sana 800 tl 1900*! aheste aheste ödetiyorlar onlara, zira nal gibi imzaları vardı ikisinin de.

ava giderken parçapincik olan yurdum akıllısıdır.
devamını gör...
saf ve temiz yürekli değil de nereden beleş kazanırım,çakallık peşinde 1 koysam 5 alır mıyım diyen tiplerdir. kısa günün kârına ağzının suları ile bakar.
gerçek yurdum insani beleşçilik yapmaz,tilkilik düşünmez.
devamını gör...
eskilerin meşhur dolandırıcılarından sülün osman diye bir adam var. hani şu meşhur köprüyü, galata kulesini filan satan adam. gel zaman git zaman bu abi faaliyetlerinden ötürü hapise düşer. buraya kadar her şey normal. asıl ilginç olan bu abi hapishanede " ve çıktıktan bir süre sonra "alın teri ile yaşamak" adlı konferanslar düzenler. tabi paravandır arkasında işler döner ama konferansında anlattıkları şeyler, ülkemizin, insanımızın gerçekliğidir.

sülün osman konferansında özetle şöyle der; "ben alın teri ile çalışan, emeğinin karşılığını kazanmaya çalışan kimseyi dolandırmadım. bana şerefsiz diyorlar, tam tersi ben asıl şerefsizleri dolandırdım. nerede kolay para kazanmaya çalışan, nerede 3 lira koyup yarın 100 lira kazanayım diyen adam varsa ben yolumu onlardan buldum. zaten 3 lira koyup emek vermeden yarın 100 lira kazanılmayacağını bilen kimseyi kandıramazsınız. size bir mesele anlatayım. akşam geç vakitlerde tam dükkanlar kapanmaya yakın kapalı çarşıya giderdik. koşa koşa kan ter içinde elimde 7 bilezikle...bilezikler sahte tabi, ancak o bilezikler gerçek olsa tanesi 300 lira eder, ağır yani... tam kepengi indirirken bir sarraf yakalardım, acıklı bir hikaye anlatırdım. abi köyden geldik, hanım ağır hasta ameliyat masasında, vicdansız doktor, para gelmeden bıçak vurmam diyor. sabaha ya çıkar ya çıkmaz. elini ayağını öpeyim 800 lira para lazım. cahil köylü süloyu bulan uyanık sarraf önce biraz nazlanır ama tam dükkanı kapatırken gelen bu talih kuşunu da kaçırmak istemez. biraz esnaf ağzı yaptıktan sonra çıkarır 800 lirayı verir. hepimiz yolumuza. sonra gündüz gözüyle dükkana gelip bileziklerin sahte olduğunu farkedince koparır yaygarayı. şerefsiz dolandırıcı. oysa tamahkar olsa, girip dükkana hakkı neyse onu vereyim gel tartalım dese bizim dümen çıkacak ortaya. ama o esnaf kurnazlığıyla 7 burma bileziği, 800 liraya bırakacak cahil köylü uyanmasın, işi bulandırmayayım diye ne dükkana götürüp ışıkta bakayım der, ne tartayım der, en kısadan yolunu bulup, başından köylüyü savmanın derdindedir. zaten böyle olduğu için oltamıza düşer. bana şerefsiz diyorlar bir de... peki akşam vakti kan ter içinde elinde en az 2000 liralık bilezikle gelen, karısı ameliyat masasında kalmış bir köylüyü eline 800 lira sıkıştırıp gönderecek olan sarraf şerefli midir sorarım size?


tıpkı sülün osman'ın anlattığı meselede ki gibi, dolandırılan insanların ekseriyetle kolay yoldan para kazanama, emek vermeden zengin olma, risk almadan yatırım yapma meraklısı tipler olduğunu gördüüm hep. çiftlik bank gibi, saadet zinciri gibi v.s v.s
devamını gör...
çalışmadan kolay yoldan para kazanma derdinde olan saf ve temiz olmaz uyanıklık etmiş olur. istisnalar hariç geneli de bu sebeple dolandırılır. belki de bu düzenin kendi içindeki adaleti budur. ve musibetle öğretme uygulamasıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar