süreyya berfe

asıl adı 'hikmet süreyya kanıpak'tır.
sessiz, sakin ve insanlardan uzak bir tarzı vardır.
şŸiirleri, 'doğŸa'yı okur gibi okunmalıdır.
çiçeklere ve kuşŸlara şŸehir gibi bakan bu doğŸal şŸair, şŸehirden de nefret eder-ki istanbul'a fazla yaklaşŸmaz- .

"gökyüzünün herhangi bir yerinde
herhangi bir gökyüzünde
kaybettim seni." dizeleri ile ruhumu gökyüzüne adayan şŸairdir.

diğŸer taraftan bakacak olursak da, ne yazık ki taraflı şŸairdir.
birçok lüzumsuz etkinliğŸe katılmışŸtır ve birçok lüzumsuz dergide, imzası bulunan eserleri yayınlatmışŸtır.
ideolojiden sıyrılamamışŸ şŸairdir.
devamını gör...


--- alıntı ---

hikmet süreyya kanıpak adıyla 1943'te istanbul'da doğan süreyya berfe, 1960'ta çanakkale lisesi'nden mezun oldu. bundan sonra, 2 yıl istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'nde, 4 yıl ise istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi felsefe bölümü'nde okudu. yedek subay öğretmen olarak yaptığı askerliğinin ardından, arkın yayınevi'nde çalışmaya başladı. 1972'de ali özgentürk ile birlikte asyalı dergisini çıkardı. (2 sayı) 1976'da can yayınevinin çocuk kitapları bölümünde görev aldı. sonraları reklam şirketlerinde metin yazarı olarak çalıştı.
ilk şiiri 1961'de zeren dergisinde yayımlandı. 1965'e kadar süreyya kanıpak imzasıyla düzlem, zeren, yelken, türk dili, soyut gibi dergilerde şiirlerini, daha sonraları papirüs, yeni dergi, yazı, forum, oluşum, soyut, ant, yeni edebiyat, yeni a, birikim, milliyet sanat, defter, kitap-lık, gösteri dergileriyle yeni gazete ve ulus gazetelerde şiir ve yazılarını yayımlattı. 1966'da kasaba adlı şiiriyle türkiye milli talebe federasyonu kültür yarışması birincilik ödülünü alması sayesinde tanındı.
ilk şiirlerinde ikinci yeni akımının etkisinde kalarak, soyutlamalara başvurdu. 1966'dan sonra ise, halk şiirinin yolundan giden yeni bir şiir dili kurma arayışına yöneldi. ilk şiir kitabı olan gün ola, bu arayışın ürünüdür. berfe, bu kitapta anadolu'nun bir köyünde kısa bir süre tanıklık ettiği bir dili ve dille iç içe gelişmiş olay, durum ve koşulları anlatmayı amaçladı. şairin bu ses getiren kitabında, türkmen ve avşar ağıtlarının, halk ozanlarının, türkülerin ve nâzım hikmet'in etkileri görülür. daha sonraki şiirlerinde de halk şiirinin olanaklarından yararlanmayı sürdürdü.
ayrıca, hepsi o kadar adlı şiiri, ece ülker tarafından bestelendi.

--- alıntı ---

devamını gör...
7. (Tematik)
ilk şiirlerinde ikinci yeni'nin etkisi görülür. daha sonraki şiirlerinde, halk şiirinin yolundan giderek kendine özgü bir tarz geliştirmiştir. şiirlerinde türkmen, avşar ağıtlarının, türkülerin etkisi görülür.
devamını gör...
1965'e kadar gerçek adı olan süreyya kanıpak'ı kullanan yazar ve şairdir. 1943'te istanbul'da doğmuş, 1960'ta çanakkale lisesi'nden mezun olmuştur. iki yıl hukuk ve 4 yıl edebiyat fakültesi felsefe bölümünü okuduktan sonra, yedek subay öğretmenlikle geçen askerliğin bitmesi ardından arkın yayınevi'nde çalışmaya başlamıştır. 1966'da kasaba adlı şiiriyle türkiye milli talebe federasyonu kültür yarışması birinciliğini alarak ismini duyurmuş şair. ve ilk şiiri de gün ola'dır. gün; kaleminin yüzüne doğmuş, şairliği hayrolmuştur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar