suriye

her yerini baba ve oğul esad'ın muhtelif pozlarda çekilmiş fotoğraflarının süslediği, yemeklerinin hemen hepsinin tarçınımsı bir baharat yüzünden tarafımca yenilemediği, bir çok sahabeye evsahipliği yapan ülke.
devamını gör...
en uzun sınıra sahip, akrabalık ilişkilerin en yuğun olduğumuz ülkedir. islami bir eğitim alan, almak isteyen gencin bir sene arapça için gitmesi en büyük yatırımı olacaktır.yakın, ucuz, kültürel olarak uzak değiliz. bilinenin aksine o kadar geri değil, türkiye avrupaya göre ne kadar geri ise suriye için de türkiye aynıdır. başörtü zülmü yoktur. uluslararası ünversite diplomasını türkiye kabul etmez...
devamını gör...
selahaddin eyyubinin kabrinin bulunduğu güneydoğu komuşumuz. bünyesinde yaklaşık 1.8 milyon türkün yaşadığı sıcak ülke. ayrıca peygamber efendimizin "bahira" ile karşılaşıp konuştuğu şehir olan busra bu ülkede bulunmaktadır.

* *
devamını gör...
önümüzdeki hafta yaklaşık 10 gün kalıp gezeceğim ülke. ne yazık ki bu ülkeyle ilgili türkçe gezi rehberi bulmak imkansız. ingilizce gezi rehberi ise lonely planet ten çıkıyor. o da yaklaşık 50 lira.
devamını gör...
sosyalist halk cumhuriyetidir, anayasa kaynagi seriattir. baskanlik sistemiyle yonetilir. otoriter sistemlerin icinde kapali otoriter sisteme ornektir. bu sistemde secim var ama pluralist partilenme yoktur. varsa yoksa baastir. ulke islam cumhuriyetidir ve devlet baskani hep musluman olmak zorundadir, yillarca hukumeti devam ettiren baas partisinin kurucusu ise hristiyandir. alawi denen sianin ucta kalmis bir grubuna uyedir bu soy ve ulkenin elitidir, jenerasyondan jenerasyona yenilenerek devam eder.

suriye lubnanla dogu sinirina sahiptir ve israil karsisinda ve 75ten 89a kadar suren ic savasinda musluman gruplarin hamisidir. 2005te lubnan eski basbakanlarindan refik haririnin bir bombali saldirida oldurulmesi uzerinebmnin yaptigi inceleme sonucu suriye gizli haber alma orgutunun olayda acik etkisi oldugu belirtilmis, suriye bunu kabul etmese de lubnandaki askeri gucunu geri cekmek zorunda kalmis ve hukumeti de istifa etmistir.
devamını gör...
sahabeleriyle ünlü ülke. şamda tahmin ettiğinizden çok sahabe kabri bulunmaktadır.

hz muaviyenin kabrinin ehli beyt ile oldukça yakın olmasından ötürü şii ler kabir ziyaretlerine geldiklerinde hz muaviyenin kabrini taşlarlarmış. o sebeple şu an etrafı demir teller ve çubuklarla çevrili. hüzünlü bir hali var.

bilal habeşinin sandukası ise tıpkı kendisi gibi kapkaradır. bilali görünce gözleriniz dolabilir.

selahdaddin i eyyubi de şam da emevi caminin hemen arkasında meskundur. bahçesinde ilk türk hava şehitlerinin kabri bulunmaktadır. selahaddinin kabri gösterişten uzaktır. ( Allah ondan razı olsun )

Allah ın kılıcı halid ise humus ( homs ) şehrinde halid bin velid camiinde meskundur. caminin içerisinde halid e bir istiraatgah yapılmış ve kılıçları göğsüne bıraklımıştır. kendisini görmeyi en çok istediğim sahabeydi ve muradıma erdim hamdolsun.
devamını gör...
selam esrarlı åžehir

ılık bir rüzgâr karşılar ilkin sizi. maneviyatın tebessümüdür bu insanlığa, gözler dolar belki, beklide sadece susmak yeterli olacaktır. inanan insanlar için kutsal olmasa da inandıkları kutsalların mekânındır orası. ömer bin abdülaziz, ebu hureyre, hz.yahya, hz. zekeriya, hz. hüseyin, zeynep kübra, halid bin velid, hz. bilal habeşi, muhyiddin ibni arabã® ve peygamber eşleri bir seda yollar inananların yüreğine.


bir medeniyet yatıyor insanlığın gözleri önünde. ses veriyor golan tepeleri uzaklardan, haykırıyor bahiraâ’nın kilisesinden hakikatler, minarelerden okunuyor ezanlar ve dillerde tek ses, yankılanıyor semada.

devamı için http://www.seniarayansesim....
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar