suriyeli öğrencilere aylık 1200 lira burs verilmesi

şimdi ben 5 suriyeli öğrenci evlat edinirsem 6 bin para getirecek eve çocuklarım. yarısını onlara geri versem ihtiyaçları falan sonuçta evlatlarım onlar benim kafadan bana 3 bin tl kalır.
devamını gör...
işin içindeki bir arkadaşımdan aldığım bilgiye göre aynı imkan tüm yurt dışı talebelerine var. bu özel durum ise şundan kaynaklanıyor. normalde bu bursu alacak öğrenciler bunun mülakatına vatandaşı olduğu ülkenin türkiye konsolosluğunda giriyor. ancak suriye'de bir konsolosluğumuz olmadığı için bu işe böyle ara bir çözüm bulmaya çalışıyor ytb.

tanım: rutin yurt dışı türkler şeysi.
devamını gör...
sebebi neydi ki diye merak ettiğim burstur. yine bizim öğrenciler gibi vereceksen ver 400 lirayı, barınmalarını karşıla, tamam. o da doğru düzgün bir sınava veya prosedüre tabi tutulduktan sonra okumayı hak edenlere. bildiğim kadarıyla üniversiteye girişleri de türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına göre daha kolay.

kendi vatandaşına sağlamadığın imkanı başkasına niye sağlıyorsun. bu ülke de birçok öğrenci ödemekte zorluk çekeceğini bile bile mecburen öğrenim kredisi alıyor. madem o kadar para var onlara da burs verilsin. öğrencinin sırtına borç yüklenmesin.
devamını gör...
kendi ülke evlatlarına bak bunları borç olarak veriyorum derken, diğer çocuklarına tepe tepe harca denektir. gözüm yok, Allah arttırsın da olm biz bilmem kaç bin liralık borç yapmış nasıl ödenecek diye düşünürken onlar okuyup ülkelerine gidecekler aldıkları para da kâr kalacak. ülkede bu kadar işsizlik varken bu yaptıkları reva mı sorarım sizlere !?!??!?!?!??!!!!?!!
devamını gör...
düne kadar asgari ücretliler alamıyordu bu maaşı noluyor bize biz bu kadar aptal bir halk mıyız suriyelilere verilen bu imkan bu ülkede şehit yakınına, emekliye, somadaki işçiye, çiftçiye verilmedi... hadi hepsini bıraktım uyduruk burs ve kredileri bile 400 lira veren bir devletten bahsediyoruz. yazık bize yazık bu halka ya bu kadar aptal yerine konulmaktan bıktım gerçekten yeter artık, devam edelim arkadaşlar yaşasın başbakan yaşasın cumhurbaşkanı hülooooo (!)
devamını gör...
--- alıntı ---

insan kaynaklarının geliştirilmesi operasyonel programı altında yurtdışı türkler ve akraba topluluklar başkanlığı tarafından yürütülecek ve türkiye’deki devlet üniversitelerinde lisans düzeyinde eğitim görmekte olan suriye uyruklu öğrencilere verilecek olan destek bursu başvuruları başlamıştır.
burs programlarına başvurular, 30/12/2015 – 11/01/2016 (23:59’a kadar) tarihleri arasında internet üzerinden alınacaktır. adaylar, aşağıda linki yer alan başvuru formunu elektronik ortamda eksiksiz olarak doldurmak ve taradığı ek belgeleri yüklemek suretiyle başvurularını yapacaklardır. taranarak sisteme yüklenen belgeler pdf ya da jpeg formatında olmalıdır. aksi takdirde başvuru geçersiz sayılacaktır.
elden ya da posta yoluyla yapılan başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.
başvuran adaylara, başvurularının alındığına dair teyit amaçlı bildirim yapılacaktır.
burslar türkiye’de lisans düzeyinde eğitim alan ve herhangi bir kurumdan burs almayan suriye uyruklu öğrencilere yöneliktir. adaylar, türkiye bursları kapsamında (devlet, hükümet ve himaye bursları dahil) yer alan diğer burs programlarından geçmişte yararlanmamış (bursları kesilenler dahil) ve halen yararlanmıyor olmalıdır. adaylar, ayrıca herhangi bir kurum veya kuruluş tarafından verilen bir burstan halihazırda yararlanmıyor olmalıdır. türk vatandaşları, çifte vatandaşlıklarından biri türk vatandaşlığı olanlar ve mavi kartlılar bu burs programından yararlanamayacaklardır. özel üniversitelerde kayıtlı olan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.
başvurularında yanlış ve eksik bilgi beyanında bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. eksik ya da yanlış bilgi beyanının öğrencinin burs almaya başladıktan sonra tespit edilmesi durumunda ilgili düzenlemeler uyarınca ödenen bursların öğrenci tarafından iade edilmesi gerekmektedir.
suriye destek bursu yalnızca aylık burs ve barınma yardımı ödemesini kapsamakta ve bu ödeme yalnızca eğitimin devam ettiği aylarda yapılmaktadır.
destek burs programı kapsamında kabul edilen adaylara aylık 1200 tl ödeme yapılacaktır.

başvuru şartları
yalnızca aşağıda belirtilen şartları taşıyan öğrenciler bu burs programından faydalanmaya uygun sayılacaktır.
• türkiye’deki devlet üniversitelerinde en az dört yıllık bir yükseköğretim programında lisans düzeyinde eğitim görüyor olmak,
• birinci öğretimde (gündüz programında) kayıtlı olmak,
• programına süresinde devam eden bir öğrenci olmak (örnek: 4 yıllık bir programda hazırlık programı hariç sekiz dönem) ,
• türkiye’de geçici koruma altında bir suriye vatandaşı olmak,
• türkiye bursları kapsamında (devlet, hükümet ve himaye bursları dahil ) yer alan diğer burs programlarından geçmişte yararlanmamış (bursları kesilenler dahil) ve halen yararlanmıyor olmak ve
• herhangi bir kurum veya kuruluş tarafından verilen bir burstan halihazırda yararlanmıyor olmak (değişim öğrencileri için verilenler dâhil )
kayıtlı oldukları lisans programlarında 1. dönemlerini tamamlamış adaylar için aşağıdaki ek uygunluk kriteri geçerli olacaktır.
• ağırlıklı genel not ortalaması en az 2.00 (4 üzerinden) olmak ya da ağırlıklı genel not ortalaması oluşmamışsa lise diploma notu en az %50 olmak

başvuru belgeleri
• öğrenci belgesi
• transkript
• lise diploması
• yabancı tanıtma belgesi/pasaport ve ikamet belgesi

başvuru esnasında teknik bir problemle karşılaşan adaylar destek butonuna tıklayarak sorularını ileterek teknik destek alabilir.
http://suriyedestek.turkiyeburslari.gov.tr/

avrupa birliği – türkiye mali işbirliği kapsamında, insan kaynaklarının geliştirilmesi başlığı altında ülkemize sunulan katılım öncesi mali yardım aracı fonlarından çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı avrupa birliği ve mali yardımlar dairesi başkanlığı (ikg pro) program otoritesi sıfatıyla sorumludur.

--- alıntı ---

http://www.ab-ilan.com/suri...
devamını gör...
adaletsizliktir. mesele rahat etmeleri ve imkanlarının karşılanması ise devlet büyüklerinin kyk yurtlarını habersizce teftiş etmelerini rica ediyorum. floresandan hat çekip elekttrikli ısıtıcı üzerinde makarna haşlanan odaları görünce yaptıklarının farkına varırlar. mevzu onların memleketlerinden uzakta olmaları ise üniversite okuyanların %70'i ailesinden uzakta tanımadığı bir yerde. mevzu diğer ülkelerin vatandaşları ile ilişkileri geliştirmek ise ilk fırsatta bizi sırtımızdan vuracak olan yine onlar.
devamını gör...
neresinden tutulursa tutulsun elde kalan uygulama. kendi insanına değer vermeyen bir devlet istediği kadar başka milletlere gereken önemi versin affedilmez ve değer verilmez.
devamını gör...
ben on yedi yaşındayken böyle yalanlara hemen inanırdım. şimdi kitaplarda yazılanlara bile zor inanıyorken (kutsal kitap değil) , koskoca heriflerin algı düzeyinin onyedi yaşında kalması beni irkiltiyor.
devamını gör...
bana yüz yıl önce lübnan'da, filistin'de ve suriye'de batılıların dağıttığı paraları anımsatıyor. o zamanlar tüm bu bölgelerde yaşayanlar resmiyette osmanlı bayrağı altında olmalarına karşın pratikte ingiliz bayrağına tapar hale gelmişlerdi. benimkisi bir anekdot.
devamını gör...
bu manipülatif haberin hala rağbet görüyor oluşu ülkemiz muhaliflerinin kalitesizliklerinin katlanarak arttığının bir temsili sanırım. oysaki tek aramayla mevzunun aslına ulaşabilir isteseler. ama bu hali daha güzel. ayrıca bir partiye destek veren bireyin o partinin bütün politikalarına da destek olduğunu iddia etmek basiretsizlik mi olur yoksa düz aptallık mı bilemiyorum.

http://bmshaber.com/suriyel...
devamını gör...
acınası bir durum. tabi dramatik kısmı tipik muhalif tepkisi şeklinde değil ab'nin aman basımdan gitsin de tek parasını vereyim ne hali varsa görsün diye ülkemize verdiği suriyelilere burs vermek iste bu tam acınası. ben o bursun adam gibi verildiğini bile düşünmüyorum. kesin bu ısın fon kısmında duran ağababalar başkalarının parasından da nemalanıyordur. çünkü türkiye böyle bir ülke: dizilerimiz ve filmlerimiz hep çalıntı ya da uyarlama, hukuk sistemimiz ab'ye ait, eğitim sistemi ne idugu belirsiz, gelir dağılımı adaletsiz, vergi dağılımı fiyasko, çalışanın hep sırtına binilen ve emek verenler yerine araci insanların kazandığı bir ülke. suriyeliler çok yanlış yere geldiler vatandaş olunca bunu anlayacaklar ama is isten geçmiş olacak.
devamını gör...
doğruluğu konusunda şüpheli olduğum amma velakin ülkemizde yaşamalarına bile alışamamışken ve ülkem evlatları okumak için bunca emek verirken neden bu para veriliyor merak ettiğim hadise. amerika mı veriyor parayı? kırp ulan azıcık içinden, ver kendi evlatlarına. soran olursa haraç kestim. beni ülkemin çiçeğini yoluyorlar dersin. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar