suriyeliler

net bir fitne ifadesi.
suriyeliler diye bir şey yok, müslümanlar var.

laleli'deki ruslar'a ses yok,
avcılar'daki göçmenlere ses yok,
alanya'daki almanlara ses yok,

mazlum kardeşlerin mi rahatsız etti.
bak ahları tutarsa ağzınız burnunuz yamulur ona göre.

ek olarak, her yerin iyisi kötüsü var.
devamını gör...
ülke insanının merhameti yerine gün geçtikçe öfkesini ve nefretini kazanan, kendi ülkesi ateşler içinde yanarken bir çoğu burada itlik şerefsizlik peşinde koşan, ve cima yaparken korunmayı haram gördüklerinden tahta kurusu gibi üreyen, yiyecek ekmeği yokken 6-7 tane bebesi olan ve halen yapmaya devam eden, bir çoğu tembel ve işe yarama gibi sıkıntısı olmayan günü kurtarayım derdinde insan topluluğu. sittin sene bir daha geri gönderemezsin bunları da devlet bunları ne yapacak nasıl istihdam edecek bilmiyorum.
devamını gör...
suriye'de hayalleri suya dusen islamcilarin yeni nefret objesi. halbuki daha bir iki sene oncesine kadar "suriyeliler ekmek bulamiyor, silah pardon ekmek yaz 4646'ya gonder.." diye yardim topluyorlardi.*

(bkz: islamcı ahlakı)
devamını gör...
tüm genellemeler gibi bir millet hakkında yaptığınız bir genelleme elbette yanlıştır, suriye'de olan onca katliama rağmen bunlar nasıl yazılabiliyor bunu da anlayamıyorum.bazı konularda yaptıkları yanlış davranışlar onlara karşı bu derece öfkeye yer vermemeli kalplerinizde. unutmayın imtihan dünyası dünyamız, bir gün tepetaklak oluruz biz muhtaç duruma düşeriz belki de
devamını gör...
inşallah onların haline düşmeyiz de, biryerlerden kovulmayız. ne bileyim kafamıza bomba düşerken ülkeden kaçtık diye linç yemeyiz. yaşama hakkımızın olduğunu ispatlamak zorunda olmayız.
devamını gör...
yaşlıları, kadınları, çocukları ayırıp geri kalanların vatanını savunmaya yollanması gereken topluluk. kendi görüşünü temsil eden savaşan bir cephe vardır mutlaka. daha büyük bir sosyal sorun olmadan, daha büyük bir güvenlik sorunu oluşturmadan, merhameti, iyi niyeti suistimal edenler hakkında acilen gereğini yapmalıdır devlet.

maalesef çoğuyla inanç ortak paydamız yok. inançlarına karşı oldukça lakaytlar. mazlum olmaktan çıkıp çeteleşme yolunda ilerleyenlere karşı mazlum muamelesi de yapılamaz. bu ülkenin tinerci müptezelleri ne ise onların çoğu da aynı.
devamını gör...
bizler elimizden geleni ardımızda bırakmayalım da müslümanlar için, insanlar hatalarının(varsa) er ya da geç farkına varırlar. resulullahın,atalarımızın ve bu coğrafyanın bize yegane emaneti budur.
''bu davada Allah size 100 adım atacak güç vermiş de, siz 95 adımını atmışsanız; Allah ahirette sizden kalan 5 adımın hesabını sorar.''
-necmettin erbakan
devamını gör...
maide suresi 8. ayette buyruluyor ki "ey iman edenler (...) bir kavme olan öfkeniz sizi adaletsizliğe sevketmesin". suriyeliler hakkında, yahudiler hakkında, ermeniler hakkında ve herkes hakkında iyi-kötü diye hüküm verirken adaletli olmalıyız. iyiyi- kötüyü ayırmalıyız, toptan iyi ya da kötü dememeli, ne yaptığına bakmalıyız. çalışma izni var ve de işini düzgün yapıyorsa neden kötü olsun? sadece şu yönden bir eleştiri olabilir "çok fazla mülteci aldık" yönünden. 3 milyon kişi ülkemizin kaldırabileceğinden fazla bir yük denilebilir. ha ama bu başka bir konu.
devamını gör...
toplumda kendilerine karşı ciddi birer nefret oluşmaya başladı. bu nefretin yayılmasında özellikle sosyal meydanın büyük bir etkisi var.

şimdiden twitter'da "suriyeliler sınır dışı edilsin" diye kamuoyu oluşturmaya başlamışlar. yakın zamanda toplumdan sokak eylemleri bazında ciddi bir tepki gelebilir. itidalli olmamız lazım. aralarından tecavüzcü, hırsız bilmem ne bela çıktı diye toptan bütün suriyelileri dışlamak insanlık dışı. Allah milletimizi ele muhtaç etmesin... çok zor bir durum.
devamını gör...
işim gereği sık sık seyahat eder, bayileri gezerim. sektörümüzde çalışma koşulları ağır olduğu için bizim türk gençleri tarafından pek tercih edilmeyen bir iş yapımız var, "aynı parayı markette raf dizerek de kazanırım" düşüncesi hakim. dolayısıyla işverenler suriyeli, afgan, türkmen vs. ne bulursa çalıştırıyor. suriyelileri soruyorum, "nasıl işçilikleri, çalışkanlar mı?" diyorum aldığım cevaplar çoğunlukla aynı: "tembeller, buradaki çalışma saatlerinin uzun olduğunu söylüyorlar, suriye'de günlük çalışma 4-5 saatmiş, bu kadar çalışmaya alışık değilller. hele de bu paraya". tabi çok memnun olan da var ama azınlık. çoğunluk bu minvalde.

demem o ki savaş biterse çoğunluğu burada kalmaz. az bir kısmı kalırsa kalır çoğu döner. o yüzden hükumetin "suriye'de güvenli bölge ve uçuşa yasak bölge" politikasını destekliyorum.
devamını gör...
Allah günah yazmasın ya da başıma getirmesin ve büyük konuşmak olmasın ama sevmediğim insanlardır.
nedenini anlatayım. ülkemizde iç savaş olsa katliama soykırıma falan uğrasam kendimi zorla bir ülkeye atsam ve ülkede bana türkiye'nin sağladığı tüm imkanları sağlasa yer içer şükür eder otururum.
canımı ve ailemin sevdiklerimin canının kurtulduğuna sevinirim. bir kuru ekmek bile bulsam. boğazlanıp öldürülmekten ya da sevdiklerimin bunu atlatmasına sevinir önemli olan bir aradayız yaşıyoruz diye sevinirdim.

ama bu adamlar öyle değil adamlar halep de ışid, esad, pyd, rusya; birleşik devletler bombardımanının arasında kalıyorlar almanya bunlara acıyor acil durum eylemini ortaya koyup anında bunları almanya ya alıyor bir yer bulana kadar otogarda bekletiyor 1 gün. adamlar 2. gün alman kızlarına tecavüz sarkıntılık ve gasp olaylarına karışıyorlar.
breee dallamalar lan kan ve vahşetin olduğu bir ortamdan daha yeni çıkmışsınız bir şükür edin.
genelleme yapmayın diyenlere bir örnek daha;
japonya 2 evet sadece 2 suriyeli göçmen alacağını açıklıyor. tüm kamptaki insanları araştırıyor üniversiteli, sağlıklı, bir kaç dil bilen kendini geliştirmiş falan ve buluyor böyle 2 kişi.
adamlar japonya aya gelişlerinin 6. gününde yine bir gasp olayına karışıyor ve liseli bir japon kıza tecavüz etmeye kalkışıyorlar.
kendilerinden nefret edilmesinin temel ve derinlerdeki nedeni savaştan kaçmış bir göçmenden çok istilaya gelmiş çekirge sürüleri gibi davranmalarıdır.
devamını gör...
asgari ücretin yarısına sigortasız çalıştır,
normal kira bedelinin iki katına köpek bağlasan durmayacak evini itele,
ülkesini terk edip zor şartlar altında yaşamak zorunda kalan çaresiz kızlarını ikinci eşin yap,
ufacık bir olayda hor gör, hakaret et, küfret, evini yak, bıçakla..

ondan sonra da "suriyeliler çok kötü yaa" deyip ırkçılığın dibini bul.

be haysiyetsiz, be insanlıktan nasipsiz, sen kim, insanlık öğretmek kim? umarım en kısa sürede cehennem çukuruna yuvarlanıp hak ettiğini bulursun.
devamını gör...
yurdundan uzak mazlum insanları
birkaç olumsuz örnek üzerinden kötülemek büyük insafsızlık.

acaba peygamberimiz zamanındaki muhacirler için de
medinede işsizliğe neden oluyorlar gitsinler diyen birileri var mıydı??
devamını gör...
(bkz: ne arabın yüzü ne şam'ın şekeri)
suriyelisi, ıraklısı, cezayirlisi, faslısı, libyalısı, mısırlısı sözün özü hepsi üç aşağı beş yukarı aynıdır. aralarında istisnalar var mı bilmiyorum ama nazarımda hepsi on dönüm bostan yan gel yat osmancı tayfadan gelmektedir.

suriyeliler özeline gelecek olursam aralarında savaştan kaçan mazlumu da vardır savaşı fırsat bilen esadçısıda vardır. evvelki sene arkadaşım böyle birinin düğününe gitmiş. biz çeyrek altını elimiz titreyerek takarız adamlar külçe altına çeyrek muamelesi yapıyorlarmış. çocuğun facebook profili baştan aşağı görgüsüzlükten ibaretti. geri kalan fotoğraflara bakma ihtiyacı dahi duymamıştım.

devamını gör...
maalesef memleketi karıştırmaya malzeme oluyorlar ya ona üzülüyorum. hepsi melek demiyorum ama sosyal medyada müthiş bir düşmanlık pompalanıyor. eğer vali yalan söylemiyorsa dün demetevler de bizim tengriciler süriye arabı diye türkmen kardeşimizi yaralamışlar. ne diyeyim ki? umarım devlet acilen bu soruna geçici bir çözüm bulur. zaten savaş bitince çoğu gidecek bu insanların.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar