sürrealizm

üzerine kurulduğu felsefesi çok enteresandır. sürrealist sanatçı sanat eserinde asla herhangi bir gönderme kaygısı gütmez. yani gerçek bir sürrealist eserde atın kuyruğuna bağlanmış erimiş saat figürü asla sanatçı tarafından "zaman akıp giderken anlamsızlaşan güç ve servet"i tasvir etmiyordur aslında. siz böyle bir çıkarımda bulunabilirsiniz, önemli değil. asıl önemli olan sürrealist sanatçının asla ama asla böyle bir göndermede bulunmamış olmasıdır.

peki nedir sürrealizm? kısaca şöyle: sanatçı diyor ki "bak arkadaşım ben bir nevi manyağım. aslında kendi bilinçaltlarınızı keşfe çıksanız göreceksiniz ki hepiniz bir çeşit manyaksınız. fakat ben sizin aksinize bir anda aklıma gelen bütün anlamsız şeyleri sanat eserime serpiştirerek kendi bilinçaltımı kamuya mal ediyorum. buyrun, inceleyin. ama sakın ola ki benim bilmemne figürünü kullanarak bilmemneyi çağrıştırmaya çalıştığımı düşünmeyin. ben sadece aklıma ne geldiyse onu çizdim. isterseniz insanların bilinçaltlarını deşifre etmeye çalışan disiplinler (psikoloji, psikanaliz) benim bu eserlerimi tahlil ve tetkik etsinler. inanıyorum ki içinde çıkartılacak belirli bağlantılar, belki de envai çeşit göndermeler bulunabilir. fakat bunları ben bilinçli olarak yapmadım, herhangi bir mesaj kaygısı taşımıyorum. ama benim bilinçaltımda varolan bu bağlantı ve göndermeler bu şekilde tezahür etmiş olabilirler. buyursun bu işle ilgilenenler bunları inceleyip çeşitli anlamlar çıkarmaya çalışsın. beni hiçbiri bağlamaz zaten. ben parama bakarım. eyvallah."

bu şekilde tam manasıyle anlamsız olmadığından dolayı absurdizmle ayrılan, fakat tam manasıyle anlamlı da gözükmediğinden geri kalan sanat akımlarından farklılaşan bir akımdır sürrealizm. anlam vardır, ama keşfedebilmek meseledir. keşfettiğinizde resmi değil ressamı keşfetmişsinizdir. anlam yoktur, çünkü bilinçaltında şekillenen imgelemler kimi zaman gerçekten orada "rastgele" bulunuyorlarmış izlenimi yaratabilirler. her ne kadar asla tam olarak böyle olmasa da...

rivayete göre bazı sürrealist şairler bilinçaltlarına doğru yolculuk yapıp onları tuvale geçirebilmek için tuvalin karşısında uyur, uyanır uyanmaz akıllarına gelen ilk şeyleri çizerlermiş.

evet hayatta hiç bir işimize yaramayacak bir şey daha öğrendiğimize göre şimdi sinemaya filan gidelim.
devamını gör...
mutlu ben, mutsuz dünya.
bir çocuk ekmeğe çarp, çarp diyormuş.
yolda çocuğa ekmek arabası çapmış.
sen mutlu, ben mutsuz.
tatlıların en tatlısı,
senden aldım sana verdim.
oduncu ormanı kesecekti,
oh olsun ayağını kesti.
trafik canavarına dikkat.
pat çat küt.
en naif, en sen.
devamını gör...
üzerinde düşündüğüm zaman beni de gerçek hayattaki imgeleri hayal gücümle yeniden tasarlamaya ve gerçeklikten uzak bir hale koymaya iten bir sanat akımı... zamanında filmi de yapılmıştır.
devamını gör...
sürrealistler için dil, deneyleri için kullandıkları ( yazdıkları, çizdikleri yada resmettikleri her şey) bir dokunma aracından hatta bir düşünce yüzeyinden ( ki derine inmek için kullandıkları bir araçtı dil) başka bir şey değildir!
devamını gör...
gercek olmayan. metafizik gibi bir şey.
sanata yansımasını cok beğeniyorum
beklediğim ise, bu estetiği creative drectorler de benimsesin. moda editörlerine de iş düşüyor tabi.
madem yapacaksınız azıcık gönlümüz şenlensin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar