susamam

şanışer'in çıkartmış olduğu 14 dakikalık çok önemli konulara değinmiş olduğu parçadır. tanımayanlar için (bkz: şanışer)

edit: az önce bir kere daha dinledimde, bence asıl türkçe rap budur gençler.
zorunlu edit: dinlemek isteyenler yorulmasın diye buyrun.
devamını gör...
memleketteki bütün sıkıntılardan sert bi dille bahsetmiş. nalına da mıhına da vurmuş şarkı.
izlenme sayısı yükselirse şarkıya yasak gelme hatta elemanların yargılanma riskleri bile var. ki aynı gün milyonu devirecek gibi.

devamını gör...
kusursuz bi şarkı olmuş. kılışdarın 10 senedir yapamadığını 14 dakikada yapmış helal olsun vallahi.

susma sustukça sıra sana gelecek
aydın beyinleri bekliyor karanlık gelecek
devamını gör...
tesadüf müdür bilinmez ezhel i olayisimli parçası ile aynı gün yayınlamıştır.. ikisi de türkiye standartları açısından sınırları zorlayacak derecede eleştiri içermektedir..
devamını gör...
vurucu eleştiriler, serzeniş ettiğimiz çoğu meseleler sıralanmış. rap müzikle aram yoktur pek, çoğu ismi ilk defa gördüm, duydum, bu benim şahsi cahilliğimdir. ancak mesaj iletmede müzik en etkili araçlardan biridir elbette.

bu eleştirileri yüksek sesle dillendiren kişilerin bir kesimden olması mesajı etkisiz kılar. halbuki aynı sorunların ortağıyız. adaletsizlik, kadın cinayetleri, hayvan istismarları, eğitim sorunları, torpiller... hangimizin sorunu değil ki bunlar? bence bu sese bizden çok muhalefeti iktidarı meclise gideni, önünden geçeni tüm devlet büyüklerinin, koltuk taliplerinin kulak vermesi gerekiyor. he tüm söylenenlere katılıp hala işimiz hallolsun diye araya adam katıyorsak, evimizin içini temiz tutup araba camından çöpümüzü atıyorsak da gevşek gevşek "sistem yeaaa sistem" demeye de hakkımız yok, ağzımıza vursunlar bir zahmet.
devamını gör...
şimdi şarkının çok yanlı yapılması şurada dursun.
çok fazla abartılmış olması burada dursun.
kadın hakları ve hayvan haklarındaki saçmalıklar da kenarda dursun.
trafikle ilgili lan parası muhabbetinde sinan çetin'in oğlunu koydum oraya.

şarkının kusurlarını çıkarınca ortaya müthiş bir şey çıkıyor. yukarıdaki kusurlar dahil edilse bile bir başkaldırı olarak cesaret bile takdire şayan. benim merak ettim şey ise şu: benim bildiğim zalim hükümdar karşısında müslümanın dikilmesi gerekirken "gavur denilen, dinsiz denilen" ateist denilen, ahlaksız denilen" kimselerin durması çok pis ironi değil mi lan! korkak müslüman gelip şurada boş yorum yapmasın. şarkının içeriği ve siyasi tavrını eleştir. yanlı duruşunu göm amenna ama içindeki yüzlerce doğru sözü hiçe sayarsan imanını bir sorgula derim. hoş o kafaya sahip olsaydın zatn ülke bu halde olmazdı.
devamını gör...
protest bir rap parçası olup rap'in doğasına aynen uymuş rap sanatkârları. içlerinden fuat ergin'i ve sokrat st'yi dinlemiştim bir dönem ancak çocukluktan bu yana fuat'ı tanırım bir adamakıllı, onun dışındakileri ismen tanırım. hattâ sokrat'ın "beklenmeyen misafir" adlı rap parçası, aşka ve sevgiliye isyan niteliğindedir ve âdeta bir şiir gibidir; dinleyebilirsiniz.

benim öznel görüşümü belirtmem gerekirse: başarıyı yakalamış bir rap parçası olup milletin yakınmış olduğu şeyleri bir bir şarkıya da geçirmişler ve yer vermişler. zaten rap'in esasi özelliği başkaldırıcı ve eleştirici olmasıdır. ki zaten rap kendi içinde bile kaotik ve anarşik bir ortama sahiptir. rap müziğini icra eden kişiler de bunu uygulamışlar el birliği ile.

gezi parkı direnişi'nin olduğu vakit de joker, allâme ve hidra başta olmak üzere bunların arkadaşları var olan rejimi eleştiri yağmuruna tutmuşlardı, hattâ o bundan da sertti. bu parçada yer alsalardı bu kişiler, o zaman bu parçayı "hardcore üstü" olarak nitelendirirdik.
devamını gör...
başıma bir iş gelmeyecekse eksik ve tatlı su solcularına selam çakan bir yapım olduğunu düşünüyorum. ülkedeki belli başlı sorunlara çok net değinilmiş özellikle kadınlara yönelik cinayetler falan bunlara itirazım yok lakin bu ülkenin en büyük sorunlarından biri olan teröre hiç değinilmemesi dikkatimi çekiyor.
çocuk cinayetlerinde de sadece berkin elvan'a hatırlatma yapılıp geçilmiş burayı daha farklı örneklerle belirgin yapabilirlerdi neden yapmamışlar acaba ? hükümeti mevcut düzeni zaten eleştiren bir vatandaş olarak objektif baktım birilerine şirin gözükme çabası olarak gördüğümü çekinmeden söylemek istiyorum. tabi cesaretle yapılmış da bu cesaretin kaynağının neresi olduğu meçhul. pkk da orman yakıyor bebek kadın öldürüyor hatta en sıcak gündem maddelerinden biri gençleri annelerinden koparıp dağa kaçırıyor. protest rap diye övülen bu kalitesiz müzik kültürünün sistemle sorunu var ise gerçekten buna itirazı yok hani nerde ?

rap hiç sevmeme rağmen 15 dkmı ayırıp dinledim fikir sahibi olmak adına. kısır bir muhalefet döngüsüne katkı yapmaktan başka bir faydası olacak mı zaman gösterecek.
devamını gör...
14 dakika ve dinletiyor, neden? çünkü albüm dinliyormuş gibi hissediyorsun. sound’u farklı ve farklı rapçiler farklı konuları ele almış. hal böyle olunca parçayı değiştirme isteği duymuyorsun, kendisi değiştiriyor zaten.

bakalım hükümet ne zaman diss atacak.
devamını gör...
o konudan bu konuya atlaya atlaya o meselelerdeki hassasiyeti kendi reklam masalarına meze yapmışlar. kadın hakları, gazeteciler, orman yangınları, tanınma arzusu, kabul edilme arzusu evet çok ciddi meseleler var doğru. ama bunu, bütün bu sıkıntıları kendi isyanları için kullanılıp fırlatılacak bir malzeme gibi görmeleri çok ama çok mide bulandırıcı. video içerisinde, basın özgürlüğü eleştirisi ve görüş bildirme eleştirisi yapılıyor. çok güzel ama internet ortamında bunu ( videodan bahsediyorum) destekleyen kitle, bu girişimi eleştirerek görüş bildirme hakkını kullanan insanlara küfür ediyor, hakaret ediyor. bakın bu en uygun tabirle ikiyüzlülüktür.
devamını gör...
zalim yönetim diye duyar kasmışlar gidip. sanki haccac he. kadın cinayetlerinde içkinin rolünden bahsetmişler mi? pkk bomba patlıyor mu? patlatıyor ama bunlar gidip polis çocuk vuruyor diyorlar. reis size az bile yapıyor.
devamını gör...
yenice para kazanmaya başladık, ama yaptığımız müzik temelinde bunu taşır mantığında tutuklanmayacak ölçüde tepkiler göstermişlerdir. tabiki şarkı mevzularının hepsi ak partiye suçlama noktasında en direkt bağlantı ile bağlanabilecek konular hepsine örnek gösterilir neredeyse ama olayları göstermeden yapılmış şarkı neticede adamlar yenice para kazandı. *

ayrıca rapçiler bu konularda hep konuşmuşlardır ancak ötekileştirilmenin, fırsat verilmemenin etkisinde abuk sabuk reklam amaçlı tepkiler ve söylemler kadar değer göremediler. şu kısa kısa rap parçalarında tepki olarak yazılan sözleri popcuya versen 3 şarkı çıkartır.

aynı gün; ceza iki tane daha rapçi ile bu kadar sert ve protest olmasa bile farkındalık sahibi bir klip yayınladı, aynı gün ezhel olay isimli şarkısını yayınladı. hayır asıl olay aynı gün ekrem imamoğlu ak partinin kalesi miting alanında dünürlerden kiralanan lüks arabaları sergiledi.
devamını gör...
enteresan şekilde önünü alamadığımız medyatik sorunlara değinilmiş rap parçası. haluk levent ten sonra gelen her türlü duyarlılık hareketinin maddiyat çıkarcılığı olduğu kanaatindeyim. şanışer i çocukluktan beri dinlerim. o zaman adını dahi bilmeyenler şuan hakkında ne kadarda özgürlük savaşçısı bir rapçi diye karşıma çıkarsa güzel gülerim. yapmayın öyle şeyler. parça ritim olarak ve konu geçişleri adına güzel işlenmiş bunu söylemeden edemem, ama konular ne yazık ki özenle seçilmemiş.

evet kadına şiddete kesinlikle hayır. hayvana şiddete de... çocuğa yapılan şiddete de... peki ama berkin elvan aklına gelirken yasin börü neden gelmez ?

sektörel bozgunculuğa çok güzel değiniyorsunuz da, aşılar hakkında neden tek kelime etmediniz ? ortadoğu da ve hatta ülkemizde, binlerce kişi aşıdan dolayı mağdur oldu ? zira aşıya ayrılan kaynaklarda bu ülkenin cebinden çıktı ama, sempozyumlarda konferanslarda bir takım satılmış akademisyen ve profesörlerin zaruriyet ifadelerine aldanıp tarafınıza "iyi" olarak empoze edilen kapitalist çarka neden çomak sokmadınız ?

kadem hakkında neden tek kelime etmediniz ? insanlar ve aile sizin için önemli ya hani ? toplum bilinci falan. nihayetinde kadem de hükümet desteğiyle sahalarda...

eşcinsellik gibi toplumsal bir meseleye neden değinemediniz ? toplumun etkilendiği bir konu oysaki ?

feministlerin eşitlik haklarını neden savunmadınız ? gerek duymadınız mı ?

yediğiniz gıdalara yapılan cargill darbesine falan ses ettiğinizi de görmedim gıdalar aracılığı ile zehirlenip kimyamızla oynandığını elbet biliyorsunuz. bunu yasa ile geçirende 2002 yılında bu hükümetti. buna neden ses etmediniz ?

ben söyleyeyim mi neden ses etmediniz ?

çünkü bu saydıklarım vahşi kapitalizmin beslendiği ve toplumlara yön verdiği kanallar. çünkü global olarak dönen bu çarka çomak sokacak kadar delikanlı değilsiniz. farkındasınız, ama konuşamazsınız. çünkü ekmeğiniz ekmek kapınız da onların elinde. dilediği anda bütün medyatik gücünüze çomak da sokarlar değil mi ? çünkü işinize gelince hümanist işinize gelince pesimist işinize gelince özgürsünüz. merak ediyorum da nasıl aynı anda bir rap müzik furyası ülkenin müzik kültürüne yön verebiyor ? ya norm güzel diss attı, ya da güzel bir konsey haline geldiniz..

tamam, norm da pek matah bir rapçi sayılmaz, ama şu söz en azından yerinde..

-"popüler kültüre kene gibi yapış ama lafa gelince marley 2pac"

hadi oradan...

dediğim gibi işleyiş güzel, anlatım ton güzel, konular ise medyatikleşmek adına duyar kasmak için seçilmiş..
devamını gör...
hukuk, kadın hakları, hayvan hakları, doğa, kuraklık, istanbul, intihar gibi konu başlıkları altında birçok rapçinin verselerinden oluşan şarkı.

şahsen fuat ergin, defkhan, hayki, tahribad-ı isyan, sokrat st ve kamufle'nin bölümlerini daha bi sevdim, şanışer tabiki göz bebeğim onu yazmaya gerek bile duymadım.*

nakarat bölümü mehmet akif ersoy'un zulmü alkışlayamam şiirini hatırlattı bir de;

kanayan bir yara gördüm mü yanar tâ ciğerim,
onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim.
adam aldırma da geç git, diyemem, aldırırım:
çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!


edit: bu kadar eksilenecek ne yazmış olabilirim lan.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar