susturucu

silahların ateşlenirken oluşturduğu sıcak gazdan kaynaklanan sesi düşmanı uyandırmamak için minimum seviyeye indirmeye yarayan ve silah ucuna takılan alet. suikastlerde filan kullanılıyor.

--- lüzumsuz bilgiler ansiklopedisi ---

Susturucular silahın sesini çok aza indirirler ve de çok basit bir prensibe göre çalışırlar. Bir balon düşünün, bu balonu iğne ile patlattığınızda yüksek bir ses çıkar. Alt tarafı balonun içindeki basınçlı havayı boşaltmışsınızdır. Halbuki balonun ağzını çok az açarak basınçlı havanın yavaşça boşalmasını sağlarsanız çok az bir ses çıkar.

Kısacası kapalı bir yerde sıkıştırılmış bir gaz aniden küçük bir delikten salınıverirse ortaya bir patlama sesi çıkmaktadır. Gazın basıncı fonksiyonel olarak size gerekli olduğu için bu sesi azaltmanın tek yolu boşalan gazın tek bir delikten değil de daha büyük bir delikten boşalmasını sağlamaktır. İşte silah susturucularının arkasında yatan temel fikir budur.

Kurşunu silahtan atabilmek için, kurşunun arkasındaki barut ateşlenir. Ateşlenen barut çok yüksek basınçlı ve hacimli bir sıcak gaz ortaya çıkarır. Bu gazın basıncı kurşunu namluya doğru iter. Kurşun mermiden çıktığında, bir şişenin mantarının çekilip çıkarıldığında oluşan sese benzer bir olay olur. Kurşunun arkasındaki yaklaşık santimetrekarede 200 kilogram olan basınç, şampanyanın mantarının patlatılmasında olduğu gibi, kurşunun mermiyi terk etmesiyle birlikte yüksek bir ses çıkmasına yol açar.

Namlunun ucuna vidalanan ve üzerinde delikler bulunan susturucunun hacmi, namludan 20-30 kat daha fazladır. Kurşunun arkasındaki sıkıştırılmış, basınçlı sıcak gaz anında buraya boşalır ve basıncı yaklaşık santimetrekarede 15 kilograma kadar düşer. Kurşun da namludan çıkarken arkasında basınçlı gaz olmadığından çok az bir ses çıkarır.
--- lüzumsuz bilgiler ansiklopedisi ---
devamını gör...
gerçekte sesi dizilerdeki kadar azaltamıyor. üstelik bu zımbırtının kestiği sadece havayı yırtan merminin sesi. o barut bambırtısı gene var yani. çok tırt ya, keşke hayat dizilerdeki gibi olra.
devamını gör...
motorun yanma odasında patlayan yakıt ve hava karışımı, dışarıya egzoz gazı olarak çıkar. bu çıkış ne kadar rahat gerçekleşirse, motor o kadar performanslı çalışır. bu arada egzoz sesi de biraz artar. otomobil üreticileri egzoz sistemini, hem ses izolasyonu hem de performansı bir arada sunabilmek amacıyla geliştirirler.

performans sağlayan egzoz sistemlerindeyse çıkışlar daha da rahatlatılarak egzoz gazının dışarıya çok daha kolay atılması sağlanır. egzoz sisteminin tüm parçaları, çeşitli firmalar tarafından üretiliyor. bu parçaların başında gelen son susturucu ve egzoz manifoldu (headers), otomobilin performansını en çok etkileyen parçalardır.

headers, yanma odasında oluşan gazın dışarıya daha rahat ve düzenli çıkabilmesini sağlar. her silindirden ayrı ayrı çıkan atık gazlar, headers sayesinde bir düzene girer ve bunların oluşturduğu negatif basınç gücün daha da artabilmesini sağlar.


headers takıldığı takdirde, otomobilin orijinal egzoz sisteminin de komple değiştirilmesi gerekir. bu şekilde otomobilin motor yapısı ve hacmine göre yüzde 5 ile 10 arasında güç artışı sağlanabilir. egzoz sisteminde çok fazla değişiklik yapmak istemeyenlerse, sadece son susturucu veya bununla birlikte orta susturucuyu değiştirmekle de yetinebilirler. ancak bu durumda fazla bir güç artışı sağlamayabilir.

genellikle paslanmaz çelikten üretilen egzoz sisteminin orijinalinden daha hafif olması da performans severler için bir avantaj sayılabilir.
devamını gör...
tamamen insanın kendinden de gelebilir. mesela; daha fazla düşmemek için yada düşük olmamak için anında takılabilinir. işte buna otosusturucu denir/
devamını gör...
ing:(bkz: silencer) susturucu ateşli silahlarda namluya takılan veya namlunun bir eki olan, çıkan sesi ve patlamayı azaltmak için ateşli silahlar için üretilen alet.

alet genellikle çeşitli iç mekanizmalar ile silindirik metal şekilde bir tüpdür. çıkan propellant gaz ve ateşin sesini ve bazende kurşunun hızını azaltır.

ilk susturucu 20. yüzyıl başlarında birkaç mucit tarafından oluşturuldu. amerikan mucit hiram percy maxim, 1902'de ilk ticari başarı ile susturucu modellerini sattı. maxim bu aletine maxim silencer markası ismini verdi. içten yanmalı motor için susturucu çalışmaları ateşli silahlar ile paralel olarak maxim tarafından 20. yüzyıl başlarında, sessiz motor teknolojisiyle aynı birkaç teknoloji kullanılarak geliştirildi.

susturucular yeni tasarım high standard hdm .22 long rifle pistol tercih eden amerika birleşik devletleri stratejik servisler ofisi ajanları tarafından ii. dünya savaşı sırasında kullanıldı. oss yöneticisi william joseph "wild bill" donovan beyaz saray'da amerika başkanı franklin d. roosevelt'e pistol'ları bizzat göstermiştir.
devamını gör...
ilk akla gelen , silahların ucuna takılan, silahı değil de sesini susturan bir parçadır. bir yerde susturucu lu silah kullanılmışsa da orada illegal ve önemli bir cinayetin kanıtı sözkonusu demektir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar