susuzluğu gidermek için zehir içilmez

bir çin atasözü. "yanlış yolda giderek istenilen hedefe varılmaz" anlamındadır. ms 25 zamanında bir çin devlet adamı yasaları tarafsız uyguladığı ve adaletli davrandığı için birilerinin zoruna gider ve imparatora karşı planlar çevirdiği iftirasına uğrar. ardından hapse atılır. yeğeni ise amcasını savunmak için bir generale mektup yazar ve bu cümleyi kullanarak amcasının böyle yapmayacağını söyler.
devamını gör...
sık sık aklıma gelen ve kendimi sürekli böyle yaparken gördüğüm çin atasözü.* bu atasözü ile alakalı şöyle bir hikaye geliyor aklıma.

"develerin çölde çok sevdikleri bir diken vardır. gördükleri yerde o dikeni koparır çiğnemeye başlarlar. keskin diken devenin ağzında yaralar açar, o yaralardan kan akmaya başlar. tuzlu kan dikenle karışınca bu tad devenin daha çok hoşuna gider. böylece yedikçe kanar, kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz ve engel olunmazsa kan kaybından ölür deve."

çölde açlıktan ölmek üzere iken yiyecek çıkmasını bekleyemiyorsun. çünkü ne zaman, nasıl geleceğini bilemiyorsun. zararlı olduğunu bile bile dikeni yiyorsun açlık geçsin diye. ancak hem zarar veriyor hem de daha da acıkmana neden oluyor. yine de yemek olmadığı için mecbur kalıyorsun. aç kalmadan nedeni anlaşılmıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar