süt helvası

şu zamana kadar nasıl başlığı açılmamış diye şaşırdığım müthiş lezzet. pek bilinmiyor zaten bulunduğumuz şehirde de ramazanda ramazana yapılıyor. ama yıl boyunca sürekli yapan ve satan yerler de var. şimdi tanıtım zamanı:


süt helvası bursa'ya özgü bir lezzet..
muhallebinin fırınlanmış hali gibi bir şey..

burada da bir dünya resmi var buyurun

https://www.google.com.tr/s...
devamını gör...
bursa'ya yolu düşenlerin denemesi gereken lezzetlerden birisidir. üstü nar gibi kızarmış süt helvası diğer birçok tatlıyı kenarda bırakır. sütün ve unun en harika hali diyebiliriz. süt tatlılarının tatlı kültüründeki yeri bir başkadır tabi ki.

birçok tarifi de mevcuttur. evde yapmak da mümkündür.
devamını gör...
ismi kulağa epey sevimli gelen tatlıcık. daha önce duymamıştım.
aha tatlı başlığı diye giriş yapıp sonra acaba evde yapılır mı diye düşünürken üstteki tanımın son cümlesi ilişti gözüme. tarifini buldum internetten, iftara deneyeceğim!

redaktu: toz şeker yokmuş evde. yalancı olmayalım şimdi. yapamadım.
devamını gör...
şu sıralar favorim olan, bildiğim kadarıyla bursa'ya özgü tatlı. işin sırrı unun kavrulup, ılık sütle buluşmasında. en güzel mekan zennup, ömür şefin ellerinden çıkan. daha sonra bursa'da bulunan yeni nesil genç aşçılardan birinin sahibi olduğu fasulyeli isimli esnaf lokantası.
devamını gör...
süt tatlılarını çok sevmeme rağmen henüz tatmadığım tatlı. bursada meşhurmuş ama bursalı arkadaşların bundan haberi yok sanırım benimle paylaşmamışlar.
neyse efendim sütçü abi süt getirdiğinde ilk işim denemek olacak şöyle bol yanıklı.

devamını gör...
bu ara instagram da sürekli karşıma çıkan tatlı. sütkeri de deniyormuş. neyse efendim dün akşam ömür şefin tarifi denendi başarıyla. tavsiye edilir.
devamını gör...
(#6840368) dikkatimi fazlasıyla çeken bu tatlının bayushki bayu'nun bahsetmesi üzerine ömür akkor tarifiyle siz izleyicilerin beğenise sunarız.

buradan

o yemek videolarında kullandıkları tüm taslar, bakırlar, çiniler şefin özel titizliği neticesinde he. yemeği yaparken bile fotoğraf çekimindeymiş gibi özeniyor yahu.
devamını gör...
ah bursa'm ah.üniversiteyi bursa'da okudum.üniversiteye gidene kadar varlığından haberdar olmadığım bu müthiş lezzeti ilk defa kaldığım yurtta tattım. hazırlık okurken neredeyse her cuma sabahı kahvaltıda süt olur,süt olan kahvaltılarda da anlardık ki akşama süt helvası var.süt helvasının yanık yerini kapmak için o akşam yemeğe erken iner,yemek saati bittikten sonra yemekhaneye iner süt helvası kaldı mı diye sorar varsa tabiri caiz ise birer tabak daha gömerdik.aşçımızda maşallahı var güzel yapardı süt helvasını.benim için muhallebi kıvamında üzeri yanık ve soğuk olanı makbuldür. canım çekti be.

süt helvası tarifi
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar