sütleğen

1. (Tematik)
yaprak sap ve köklerinde süt görünüşŸlü, kekre ve yakıcı bir öz su bulunan, verdiğŸi öz su türlerine göre hekimlikte ve sanayide kullanılan, yedi yüz kadar türü bilinen, bir veya çok yıllık bir bitki. (tdk)
devamını gör...
3. (Tematik)
özellikle kırsal alanlarda yetişen, yaklaşık yarım metre boyunda, yeşil küçük yapraklı, sarı çiçekler açan; gövde, kök ve yaprakları koparılınca süte benzer kekremsi özsuyu bulunan fazla miktarlarda alındığında canlılara rahatsızlık veren hatta zehirleyip öldürebilen bir bitki
devamını gör...
4. (Tematik)
ntv'de doğada tek başına isimli proğramı izlerken serdar kılıç'dan duymuştum . yörüklerin kullandığı yöntemle işbu sütleğen otu bir taş yardımıyla ezilip balık bulunması muhtemel kayaların etrafına serpiştirildiğinde balıkların oksijenini bloke ederek onların su yüzeyine çıkmasını sağlıyormuş.

bir gün vahşi doğa koşullarında açlıktan kırım kırım kıvranması muhtemel tüm üstadlara duyrulur .
demek ki bazen ot deyip geçmemek lazımmış . *
devamını gör...
5. (Tematik)
amasya kırlarında bol miktarda olan sütlü bir ot olan sütleğen bu amaçla da kllanılır. şahsen bu şekilde çayda balık avladığım olmuştur.

diğer bir teknik ise yeşil ceviz meyvesi kabuğudur. buda etkili bir yöntemdir.
devamını gör...
6. (Tematik)
anayurdu afrika olan bitki etli ve suludur. iri dikenleri ve hoş çiçekleri ile salonların en güzel dekoratif bitkilerinden biridir. sütleğen sarıdan pembeye kadar değişik renklerde çiçek açar.
devamını gör...
7. (Tematik)
sütü , siğile ve nasıra sürüldüğünde iyi gelen bir bitki ama zehirlidir o yüzden dikkatli kullanmak gerekir.
devamını gör...
ege'de daha çok eşek helvası olarak bilinir. bugün tarlada ebegümeci, turp otu, radika neyin toplayım dedim, bula bula bir tane buldum bundan. efeem bu bitkinin antioksidan özelliği vardır. karaciğer rahatsızlıklarına da iyi gelir. bulursanız affetmeyin yiyin gitsin.
devamını gör...
sıcak bölgelerde kırlarda yetişen, zedelendiğinde yapraklarından ve gövdesinden süt şeklinde acı ve yakıcı sıvı salgılayan, otsu ya da odunsu bir bitki. evet.
birçok çeşidi bulunmaktadır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.