sütlü kahve

komşunun ineğinden sağılan taze süt, küçük tüpte iyice kaynatılır. sütün mis kokusu evin odalarını sarmaya başlarken dede ve torun evin salonundan muzur bakışlarla ayrılıp; sabırsızlıklarını mutfağın eşiğinde atmak için ufak adımlarla ilerlerler.
evin nuru babaanne bir taburenin üstünde, elinde bir kepçeyle mayalık yoğurt için pay ederken sütü; üzerine düşen gölgelerden habersizmişcesine davranır..
henüz vaktin gelmediğini anlayan dede taşlıkta ki somyaya oturup, torununu yanına çağırır.
'' kızım ben felak suresini unuttum, hadi bir okuda öğrensin deden'' der ve birşeyler öğretmenin vermiş olduğu haz ve coşkuyla torun yüksek sesle okumaya başlar,,
gülüşürler,,
öğlen ezanının okunmasına az kalmıştır, torun dedesine abdest almayı da öğretmek ister ve elinde bir ibrikle hem su döker hem de anlatmaya çalışır.

kahvenin kokusu daha babaanne avluda gözükmeden ''geliyorum'' demiştir bile.. her cuma yapılan geleneksel sütlü kahve içmeleri bu seferde sekteye uğramamıştır, '' elhamdurillah '' denilir, '' elhamdurillah '' !

(bkz: yine yazı bekleriz)
devamını gör...
15.
yumuşacık, sakin, babacan sohbetlerin içeceğidir. hatta babayla o kadar özdeşleşmiştir ki benim için, küçük bir çocuğun babasının göbeğine uzanıp tv'de çizgi film seyretmesinin yaşattığı munislik kadar sevimlidir sütlü kahve yudumlamak.
devamını gör...
finallere çalışırken veya işte sınavlara çalışırken olmazsa olmazlardan. sütü bol, kahvesi az, 1 şekerle dumanı üstünde sıcacık sütlü kahve...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar