suudi arabistan

#siyaset  #özgürler 

başı örtülü üniversite çağındaki kızlara, bazı kendini bilmez çirkefler tarafından gidilmesi söylenilen yer.

- burası laik bi ülke bik bik bik.. o zaman gidin arabistan'da yaşayın!

zaten ben de seni..
devamını gör...
vehabilerin yönettiği ülke.
bir zamanlar kutsal toprakların yöneticisi mekke ve medinenin hadümül harameyn es serifeyn.
şimdilerde ise yöneticileri hadümül kapitalizm es serifeyn'leri olmuş.
peygamber efendimizin evi hariç mezar bırakmamış,anlı şanlı yerleri otel yapıp paraya çevirmiş yöneticilere ses çıkarmayan ülke.
peki elde edilen rantlar ne olmuş.
hiç, koca bir hiç.
özel arabalar, lüks villalar,görmemiş vehabi prenslerine oluk oluk harcamısana yarayan dolarlar olmuş.

devamını gör...
zenginliğini amerika'ya bağlamış, kutsal şehirleri barındırmasına rağmen, aynı dinden olan komşularına karşı yapılan hiç bir saldırıya tepki göstermeyen ülke.

(bkz: filistin)
(bkz: lübnan)

aynı zamanda hac ibadeti için giden, yaşını başını geçkin insanların sağlığı için hiç bir tedbir almayıp, sağlıklarını Allah'a havale eden ve sorumluluk almayan da bir ülke.
devamını gör...
kutsal ibadetler için gidilen ülke. direk mekkeye uçuş yoktur onun yerine öncelikle cidde ye gider oradan yaklaşık 1saatlik yolculukla mekkeye ulaşırsınız.mekke genelde kayalık ve sert sıcak iklime sahiptir eğer imkanınız varsa ilk olarak medineye gitmenizi öneririm. medineye direk uçak seferi vardır.iklim olarak sıcak olmasına karşın şehir ve insanları ayrı bir güzeldir. mekkeye araba ile 6saat uzaklıktadır.birkaç öneri alışveriş için bin dawood marketleri tercih edin kralın oğluna ait olduğu söylensede çeşit ve tazelik olarak iyidir. vahhabilerin mezhepleri gereği mezar ziyari konusunda sert önlemleri vardır peygamber efendimizin kabrinde dahi dua ettirmezler din polisi ile boşuna diyaloğa girmeyin duanızı eliniz inik ve içinizden edin. mümkün ise uzun kollu ve ince şeyler giyin kısa koldan kaçının. terlik tercih edin. klimaya dikkat edin çarpılmayın. tur a bağımlı kalmayın çıkıp mekke medine sokaklarını gezin hakikaten arap kültürü güzel imiş. çarşı pazarda esnaf iyi düzey türkçe bilir kendinizi kasıp arapça öğrenmeyin.çarşıda heryerde döviz bürosu var türkiyeyle aynı fiyata bozuyorlar ayrıca marketlerdede tl geçiyor. araplar türkleri sever ama genelde sorun çıkar ise mezhep dolayısıyla çıkar siz hoş görülü olun sakın bir arap veya iranlıyla mezhep diyaloğuna girmeyin kırıcı olabiliyorlar özellikle iranlılarla diyalogdan kaçının. polislere sorun çıkarmayın onlar zaten sizi sever
devamını gör...
yüzü açık gezen kadınlara çıplak muamelesi yapılan alenen laf atılan ülke . ayrıca para pul gani olduğu halde dandik havalanına ve kötü yollara sahibtir .
devamını gör...
hicaz'ın yönetimini elinde bulundurduğu halde gerekli özeni göstermeyen bir aile.
ülke aile şirketi olmuş durumda.
tarihi eserlerine bi ilgi yok.
osmanlı eserleri yıkılıyor.
Allah ıslah etsin.
devamını gör...
harameynin içinde bulundu hicaz bölgesini ve arap yarımadasının nerdeyse tamamını kaplayan yamulmuyorsam aile adı resmi ad olarak geçen tek ülke. en önmeli ihraç ürünleri petrol ve vahhabilikdir. ayrıca vahhabiliğin üretimi ve ihracı buradan tüketimi ise çeçenistan, afganistan,arnavutluk gibi ülkelede yapılmaktadır. en önemli taşıyıcı şirket aynı zaman da uluslararası aile şirketi olan el kaidedir. pek çok şeyi bidad ilan etmekle birlikte bunların yayılmasından sıkıntı duymazlar*. en önemli şehirleri turzim*olarak mekke, medine ve taif* dir. idari merkez riyad ticari merkez mekke nin limanı konumundaki cidde dir. saygı kavramı konusundaki fikirlerini merak ettim insanlardır vesselam. saygı duymakla kutsiyet adfedmek arasındaki farkı onlar görmüyor bir tutuyor biz de abartarak bir tutuyoruz.
devamını gör...
en azından annesi ya da babasından biri suudi olmayan kimseye vatandaşlık vermeyen ülke.

bir suudi ile evlenseniz bile vatandaşlık alamazsınız, ancak eşiniz size kefil olur ve siz de ülkede oturmaya,çalışmaya hak kazanırsınız. üç senede bir yeniden kefille anlaşılması gerek, eşinizle ayrılmışsanız -ki bu genelde olmaz- başka bir kefil bulmak zorundasınız.
kefil bulmak kolay ama kefiller yılda ortalama 20 bin riyal para alırlar kefillik için ve bu parayı eşinize vermeyeceğiniz için ayrıca bir gider olur size.
devamını gör...
5000 tane prensi olan ülke, her birinin benim yazlık kadar yatı olduğunu düşünürsek bu adamlar filistin'e isterlerse dünyanın en büyük ordusunu kurarlar, her neyse.

garip ülkenin, garip vatandaşları, somali'den bile fakir bir ülke olabilecekken, petrolün önem kazanmasıyla hayvancılıktan birleşik faiz uzmanlığına geçiş yapanların ülkesi.

eniştem mimardır; cidde'de kral'a saray yaptı 1970'lerde. aynı senelerde türkiye'ye dönerken, yanlarında kocası bulunan bütün kadınlar ama abartısız tüm kadınlar pilot local connect'ten içeriye şu şekilde seslenince;

-suudi arabistan hava sahasından çıkmış bulunmaktayız.

bir anda hepsi başlarını açıp, çantalarından çıkardıkları aynalarla makyaj yapmaya başlamışlar. tabi o senelerde uçaklarda sigara içilebiliyor, yemen tütününden harmanlanmış iğrenç kokan marlboro'sunu içmekle meşgul eniştem durumun ilginçliğini ölçüyor, tartıyor.

durum budur, garip değil mi?
devamını gör...
bu ulkede yonetimi bir piramide benzetirsek, en tepesinde kral tek basina dururken, ona iki yandan danismanlik yapan iki heyet bulunur. bu heyetlerden biri 1971den bu yana var olan ulema heyetidir. 17 kisiliktir. egitim ve seriata uygunlugu takip eder ulkedeki. diger heyet ise kral fahd in politik acilimlari sonucu 1993te olusturulmus konsultatif heyettir. bu heyetin yurutme gucu yoktur, yalnizca tavsiye ve tasari olustumakla sorumludur. uye sayisi 150dir.

kralin hemen altinda veliahdi yer alirken, onun altinda bakanliklar vardir. bu bakanliklar 1953ten beri vardirlar. bununla beraber kanun yapma yetkileri yoktur. kanun soyle cikarilir: bakanliklar tasariyi hazirlar, krala sunar ancak kral kabul ederse kanun hayata gecirilir. bunun disinda kralin her an bakanliktan bagimsiz kanun yapma hakki ve konulan kanunlari geri alma hakki vardir. 2005 yilindan beri ise yapilan son reformlar sonucu artik yerel belediyelerin yarisi kral tarafindan direkt atanirken diger yarisi secimle goreve getirilmektedir. ilk secim 2005 yilinda yapilmis, bu secime ancak 21 yasini doldurmus suudi erkekler katilabilmistir.

piramidin en altinda ise kraliyet ailesi yer alir. bu ailenin fertleri yine en onemli bakanliklarin ve bu bakanliklarda yonetici kadronun sahibidir. kraliyet ailesinin prenslerinin toplam sayisi 5000- 8000 arasindadir. bu durum halk icin ne kadar yonetime uzaklik ifade etse de, ayni zamanda devlet icin stabilizasyon demektir cunku bu durumlarda otokratik monarsilerde aile ici konfliktler, entrika ve darbe girisimleri riski dusmektedir.

hukumdar sulalelerince yonetilen monarsiler arasinda en katisi suudi arabistandir. diger arap monarsilerinden farki mutlak monarsiyle yonetiliyor olmasi, kuran disinda krali sinirlayacak yetkide bir parlamento yada anayasasinin olmamasidir.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar