şuyuu vukuundan beter

bir mevzu/kişŸi hakkında çıkan söylenti, söylentinin doğŸru ya da yanlışŸ olmasından bağŸımsız olarak- kötüdür. örneğŸin bir memlekette "ordu el koyar mı?" söylentisinin olması ordunun darbe yapmasından daha kötüdür. zira ordu darbeyi yapar, bir şŸekilde enseyi toparlar, önümüzdeki maçlara bakarsın ama "ya bir daha yaparlarsa?" endişŸesiyle sınırlı bir biçimde siyaset yapmak, yazı yazmak, protesto düzenlemek, hülasa yaşŸamak beterdir zira ordu darbe yapmasına gerek kalmadan egemenliğŸini sürdürmüşŸ olur.
devamını gör...
bir şeyin herkes tarafından duyulup dedi kodu halini alması, o şeyin meydana gelmesinden beterdir. bundan korkan insanlar "adın çıkacağına canın çıksın" ilkesini benimser.
devamını gör...
bir şeyin bahsinin yapılmasının o şeyin gerçekleşmesinden, ortaya çıkmasından daha kötü olduğunu ifade etmek için kullanılan söz.
devamını gör...
tersinden;
"iii-ran türkiiiy-ye olma-yaaa-cak!"
"laikçi dinozorlar türkiye'ye!"
devamını gör...
bir olayın herkesçe sözünün edilmesi, dilden dile dolaşmasının, o olayın gerçekleşmesinden daha berbat olduğunu anlatan söz öbeği.
devamını gör...
dennis baykalın yakında başbakan olması.... şuyuu vukuundan betere en şık örneklerden...
devamını gör...
ihlsözlük'te sol framede elan ve herdaim öyle başlıklar var ki insan utanıyor, bu hüküm bile durumu izahta hafif kalıyor. güya kınamak için o başlıklar açılıyor ya da açılan başlıklara entry giriliyor. kimse kendini kandırmasın, yapılan şey en hafif tabirle zuldür. sol frame mezbele oldu.
devamını gör...
"duyulması olayın oluşundan daha kötü bir hadisedir" demektir.
mesela hayvanla ilişki durumunda olayın duyulmaması için ceza verilmeyebilir
devamını gör...
doğu ülkelerinde tecavüz gibi suçların resmiyete yansımamasının en önemli sebebi.
devamını gör...
bir olay daha meydana gelmeden, hakkında çıkan dedikoduların o olaydan daha çirkin bir hal almasıdır.

devamını gör...
duyulması vukuu bulmasından daha beter sonuçlar veren durumlar için kullanılan söz.
devamını gör...
dile getirmenin yapmaktan daha beter olması. yılbaşı planının arkadaşlarla viktoryasseikrıt izlemek olduğunu kız arkadaşlara söyleyen adamın yaptığıdır aynı zamanda. tamam izledin, zapping yaparken denk geldin, ne bileyim televizyon ses olsun diye açıktı öyle gördün belki kabul edilebilir, hadi içten içe de planladın diyelim ama bunu durup dururken söylemek nedir ya nedir!
iş ahlakı sahibi, özü sözü bir, duruşu mümince birinden duymakta ayrı bir yıkım. tamam dürüst adamsın, hiç bir koşulda yalan söylemezsin, ama be güzel kardeşim her doğru her yerde söylenmez diye bir kaypaklıkla suladıran biz mi olalım ille naif dürüstlüğünü.
devamını gör...
bana göre cümle içinde kullanmanın insana acayip bir hava kattığı sözdür. sanki çok önemli, çok değişik bir şey söylüyormuş gibidir, olaya noktayı koyuyormuş havasına sahiptir bu söz.*
bir diğeri için;
(bkz: kifayetsiz muhteris)
devamını gör...
şener hocanın geçen hafta derste bizleri eze eze söylediği söz. neymiş daha öncede söylemişmiş niye unutuyormuşuz. ah canımm,kıyamam.
devamını gör...
sözlükte yapılacak herhangi bir nakilde -haber vs. olabilir- hatırlanması gereken söz/kaide. hayallere kötüyü aksettirmek de vebaldir. umarım daha dikkatli oluruz.
devamını gör...
topluma zararı olan bir vakanın *kınayanlar eliyle daha da zararlı hale getirilmesini ifade eder.
--- alıntı ---

suç işlemeye meyilli olan tipler senin benim gibi bakmaz olaylara. sen istediğin kadar paylaşımlar yap, bu paylaşımlar sadece o tiplerin cesaretini arttırır. senin yayıp alenileştirdiğin her vaka, o kişide yalnız olmadığı ve kendisi gibi tiplerin aslında epeyce bir yekün teşkil ettiği fikrini destekleyecektir. bu konularda islami bakış, kötülerin cezalandırılması ama kötülüğün alenileştirilmemesidir. hz. peygamber sav. -ben zina yaptım, beni cezalandır. diyen birisine sırtını dönmüş ve o kişiyi duymazdan gelmiştir.. suçu kınayalım diye suçun reklamını yapmayalım. suça meyyal olan tipler için bu paylaşımlar ibret değil, sadece reklam vesilesidir. suçla mücadelenin en iyi yolu, suçu işleyen kişinin toplumda yanlız olduğu, kendisi gibi tiplerin nadirattan olduğu algısını oluşturmaktır...
*

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar