svalbard küresel tohum deposu--- alıntı ---

büyük tufan sırasında nuh peygamber her canlı türünden birer çifti gemisine almış ve dünya üzerinde yaşamın devamını böyle sağlamıştı. 1983 yılından beri norveç'te yürütülen "küresel tohum deposu" projesiyle, herhangi bir felaket durumunda, nuh'un gemisi efsanesinin gerçek olması amaçlanıyor.

norveç'in kuzeyindeki spitsbergen adası'nda, buzullar arasında dev gibi bir dağın 130 metre altında inşa edilen ve 9 milyon dolara mal olan "svalbard küresel tohum deposu", mart 2008'den beri faaliyet gösteriyor.

duvarları nükleer bombalara bile dayanıklı olarak inşa edilen bu ambarda, dünyada nükleer bir savaş, küresel ısınma gibi herhangi bir felaketin ardından geride kalabilen insanlığın soyunu devam ettirebilmesi için, dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 4 milyon farklı tohum saklanıyor.

uluslararası tarım araştırmaları enstitüsü tarafından organize edilen, yaklaşık yüz ülkedeki "bitkisel gen bankaları"nda bulunan tohum örnekleri kıyamet ambarı (doomsday vault) olarak da adlandırılan bu dev ambarda toplanıyor.

4,5 milyon tohum örneğini alabilecek kapasiteye sahip ambarda kapasite tamamen kullanıldığında akla gelebilecek her tür meyve, sebze ve tahıl tohumu bulunacak.

kuzey kutbu`na 1000 kilometre uzaklıkta, bm gıda ve tarım örgütü ile uluslararası biyoçeşitlilik araştırma grubunun oluşturduğu küresel hasat çeşitliliği örgütü ve norveç hükümeti tarafından yaptırılan svalbard ambarında, hava sıcaklığı bazı tohumların 1000 yıl yaşayabildiği eksi 18 dereceye kadar düşürülüyor.

projenin arkasındaki beyin ve küresel ürün çeşitliliği merkez (gdtc) yöneticisi cary fowler ambarın önemini şöyle açıklıyor: "küresel tohum deposu, tarımsal çeşitliliğimizin yok olmasına engel olmak için, en son savunma hattı. gerçek şu ki; insanlar, dinazorların soyunun tükendiğinden haberdar, ancak ne yazık ki pek çok kimse, tarımsal ürün çeşitliliğinde kitlesel bir yok oluş ile karşı karşıya kaldığımızın farkında bile değil. depolanan ürün çeşitliliği, besin ihtiyacımızın karşılanması açısından hayati önem taşıyor. bizim bu depoya ihtiyacımız var. çünkü tarımın, iklim değişimine, zararlı böceklere, hastalıklara, kuraklığa karşı adaptasyonunu sağlamak ve çiftçilere yardım elini uzatmak zorundayız."


--- alıntı ---


http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle halep'te bulunan tohum geliştirme merkezi işlevini yitirdiği için, uluslararası kurak alanlarda tarımsal araştırma merkezi'nde dirençli tahıl yetiştirmeye çalışan bilim insanlarının çalışmalarında kullanılmak üzere tohum talep ettiği dünyanın en önemli tohum deposu. bu durumda, svalbard 2008'de kurulduğundan bu yana ilk kez dışarıya tohum vermek zorunda kalmış oluyor.

http://www.bilgicagihaber.c...
devamını gör...
svalbard küresel tohum deposu, norveç'te bir depoda dünyadaki bütün bitki tohumlarını muhafaza etmeyi amaçlayan projedir. depo, norveç'in longyearbyen şehrinde yer alır. 2008 yılında açılmıştır. kıyamet ambarı adıyla da bilinen; "küresel tohum deposu" projesidir.*

girişi de pek bir havalı.


bu da içeriden bir görüntü;


kaynaklar : vikipedi ve resimler için wiki commons
devamını gör...
olası bir felakette korunan tohumların kimler tarafından ne yönde ve nasıl dağıtılıp kullanılacağı merak konusu depo. deponun yöneticiliğini yapan crop trust isimli alman firmasının sitesinde tohumların göndericiler adına mühürlenip saklandığı ve onların izinleri olmadan kullanılamayacağı yer alıyor. anladığım kadarıyla bir nevi banka kasası kiralama mevzusuna benzer bir çalışma sistemi.

yine aynı sitede genetiği değiştirilmiş tohumların depolanmadığı bilgisi var. ama projenin bağışçıları arasında syngenta gibi gdo'lu tohumları ile ün yapmış devasa tarım şirketleri var. işkillendim bak şimdi.

(bkz: şerefsizim benim aklıma gelmişti)

buradan
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar