t 129 atak helikopteri

türkiye italyan ortak yapımı saldırı ve taarruz helikopteridir. %60 oranında yerli bir helikopterdir. türkiyenin coğrafi ve iklim şartlarına göre tasarlanmaktadır. şu anda 4 adet kullanımda olup, tsk toplamda 51 adet sipariş vermiştir bu sayı ihtiyaca göre artırılacaktır. ayrıca türkiye üçüncü ülkelere doğrudan pazarlama ve satış hakkına sahiptir.
devamını gör...
motoru abd'de üretilen helikopterdir. abd'nin izni olmadan kimseye satamazsınız. yerli helikopterimiz var diye böbürlenenler bunları yüksek sesle söylese keşke.
devamını gör...
hiç bir yere satmaya gerek olmayan helikopterdir.saldırı helikopteri konusunda bölgesindeki herkesten geri olan bir ordu için sadece kendi ihtiyacını karşılasa bile büyük bir başarıdır.
devamını gör...
başka ülkelere satabilmek için muhtemel alıcıların yoklandığını medyadan rahatlıkla öğrenebileceğimiz helikopterdir.

defalarca bir çok yerde belirttim, motorunu ve yazılımını ülkenizde kendi imkanlarınızla yapamadığınız hiçbir araç "yerli araç" değildir. motoru olmayan bir helikopterin pervanesini yapabilmeniz sizi üretici yapmaz. inşallah rotoru yerli üretimdir.
devamını gör...
dünyada yapılan bu türden maliyetli ve kapsamlı çalışmaların neredeyse hiçbirinin %100 yerli olmadığı gibi bu helikopterde %100 yerli değildir.

mesela son yılların belkide en büyük projesi f-35 savaş uçağı projesinde kimi parçaları türkiye üretiyor diye abd ye kim diyebilir ki bu uçak senin yerli uçağın değil.

savunma sanayi müsteşarı murad bayar a bu konu soruldu. diyelim ki abd motoru vermedi satamayacakmıyız bu helikopteri diye.

murat bayar gerekirse motorun değişebileceğini örneğin rusyadan alınabileceğini ifade etti.

şimdi bu motor üreten büyük firmalarda kendi çıkarlarının peşindedir. pakistana satacağın helikopterin morotunu rusyadan, diyelim suudi arabistana satacağın helikopterin motorunu abd den alabilirsin.

burada önemli olan bu helikopterin silah sistemlerinin ve yazılımının bizim tarafımızdan üretiliyor olması ve dümeninin tamamen bizde olmasıdır.

bu helikopter bir başarı hikayesidir. türkiyenin bir havacılık fuarında, bahreynde ilk defa sergilediği hatta gösteri uçuşu yapan ilk hava aracıdır.

vıdı vıdı edenler bakıp belki utanır diye gösteri uçuşunu da buraya koyayım. http://urlji.com/1ztp2a

devamını gör...
komik argümanlarla yerli malı olduğu iddia edilen helikopter.

sen o aracı lhtec cts800-4 motoruna göre dizayn edeceksin, aerodinamik tasarımını yaparken bu motoru ölçü alacaksın, bütün testlerini bu motorla yapacaksın ama "canımız isterse rusya'dan motor alırız" diyeceksin. o zaman şunları da dikkate alacaksın: rus veya fransız motoru için bütün proje yeni baştan başlar, yeniden lisans almak zorunda kalırsın, araç yeniden dizayn edilmelidir. bütün testleri tekrar yapmak zorunda kalırsın. bunların hepsi hem zaman ister hem de maddi külfettir.

merdiven altı sucuk üretmiyorsunuz, güya yerli helikopter üretmeye çalışıyorsunuz.

yerli uçak, helikopter, tank, gemi, denizaltı yapılmasını bu ülkenin bir vatandaşı olarak ben de istiyorum, bu projenin yapılması da iyi bir gelişmedir ama insanları yerli uçak yerli helikopter yerli gemi yaptık diye kandırmasınlar. helikopterin yapıldığı fabrika bile italya'dayken böbürlenmek gereksizdir.
devamını gör...
manevralarını izledikten sonra "vaoooo biz neler yapmışız leoo" gibisinden kro bir tepki verdiğim aşmış son nesil saldırı helikopteri. seri üretimi ve tsk ya teslimatı başlamıştır. sayıları 100'ü bulur zamanla.
devamını gör...
tanım: uçan cisim
mühendislik bilgisi olmayan yada sağdan soldan okuduğu iki satır yazıyla helikopterin yerli olmadığını iddaa edenler audi mercedes gibi bilumum araç motor parçalarının konya'da üretildiğini bilse ne derdi acaba tasarımın projeye sahip olmanın gücünün ne demek olduğunu arkadaşlar pek idrak edememişler anlaşılan şimdi bi iki kelam edecek olursak, motor parçası cihaz içerisinde en önemli parçalardan birisidir ancak motorun bütün güç hesaplarını doğru yapabiliyor denge analizlerini sen yapabiliyorsan aynı projede muadili bir motor da kullanabilirsin tabi burada şunu da belirtmek gerek bir civatanın dahi hesabı vardır bir civatanın malzemesini veya çapını değiştirmek onunla bağlantılı diğer elemanlarında yeniden hesaplanması gerek orası ayrı bir mevzu. diğer yandan olaya daha geniş açıdan bakacak olursak maksatımız t 129 u 60 adet yapıp uçurmak ve gerekli know how bilgisine sahip olmak(t 129 da binlerce patent alınmış veya var olan patentlerin kullanım hakkı satın alınmıştır) bir diğer projende t 129 daki know how ile bu sefer fransızlarla,korelilerle veya ruslarla yeni bir helikopter geliştirmeye kalkarsın ve o zaman diyebilirsin ki benim zaten know how bilgim ve patentlerim var bunun üzerine şöyle özelliklerde bir motor dizayn ettim veya bana bu motoru yapın(birbirleriin muadili olabilecek özelliklerde) boylelikle kendine yeni bir alan açmış olursun.
devamını gör...
kasklı dolaşmak zorunda kalacağımız günlere bizi yakın edendir.

- remzi usta o elindeki nedir ya
+ valla demin giden helikopterdeki arızayı çözünce fazladan elimde kaldı. kih kih kih
devamını gör...
kim ne derse desin büyük bir devrim olan helikopterdir. işte böyle birileri yapar birileride oturduğu yerden motoru yabancı yea diye konuşur durur.
devamını gör...
bir de şu atarlananlara kıyamam ya,
- yerli oğlum
- yerli lan
- yerli yerli
- yerrli kardeşim bilmionuz siz hep yerli ya
- zamanında kağıttan uçak yapanların torunlarına bak heytt be, kalk fatih sultan mehmet kalk bak nerelere geldik.

geliyor adamlar, kuruyor fabrikayı, a'dan z'ye her şey otomasyona bağlı yürüyor. bizim remzi usta bir şey yapmıyor. övünme ey türk gençliği. sen atalarının viyana kapılarına kadar gitmesiyle övün dur araba, uçak, helikopter üretmek senin neyine lan
devamını gör...
bütün helikopterleri %100 x ülkenin zanneden cahillerin eleştirdiği helikopter.

f-35 in de orta gövdesi ve önemli motor parçaları ülkemizde üretiliyor kim çıkıp bu abd nin uçağı değil diyebilir?

lisansı bizde mi bizde satabileceğiz mi satacağız. elektronik sistemleri gövdesi pali füzeleri dahil hepsi bizim mi bizim.

eee daha ne konuşuyon bre cahil.

devamını gör...
cahillik cahillik cahillik...

dünya üzerinde üretilecek bütün motor türleri üretilmiş yada patentlenmiştir.

değil helikopter basit bir su motoru dahi yapsan durum böyledir.

cahillerine laflarına bakmaya gerek yok.

az çok bu işlerden anlayan biriysem derim ki ; bu helikopter türkiye için adeta çağ açıp çağ kapamak gibidir.
devamını gör...
motoru dünyada bir iki şirket yapar herkes ondan alır.motoru pek dert etmeyin.he kendimiz yapsak harika olur o ayrı.
devamını gör...
derbi esnasında herkezin hakem kesilmesi gibi bu durum karşısında da herkez mühendis kesilmiştir. öncelikle günümüzde yazılımının kendine ait olması bile yeterlidir, asıl para eden kısım zaten yazılımdır.
ve de eleştirmek kolaydır. eleştirenler, siz motor yaptınızda görmezdenmi gelindiniz.
devamını gör...
30 ağustos zafer bayramı kutlamalarında ankara da tören geçişine katılacak olan helikopterimizdir.
devamını gör...
bilgisayar başında yayılıp oturanlar için bir şey ifade etmeye bilen ama çatışma sırasında görüldüğü an askerimizi sevince boğan savaş aletidir.
devamını gör...
illa okuzun altina bir seyler bulabilir miyim diye bakmayi marifet sayanlar icin t harfi tayyip anlamina gelirmis. ben de t harfi turkiye'nin kisaltmasi herhal diye dusunmustum. amerika ve avrupa'dan sonra orta olcekli yolcu ucagi (150-250 kisilik) ureten brezilya da ucak motorlarini ge aviation, pratt & whitney, ve rolls-royce'dan alir. avrupa ulkelerinede ucaklarini satmaktadir. "embraer e-jet family" diye gugullarsaniz lufthansa'dan air france kadar bir cok ulkenin havayollarinda bu ucagin kullanildigini gorursunuz. bu durum brezilya'nin ucak motorunu uretemeyeceginden degildir, kar oranlarindan dolayi daha kolay olan alim yoluna gitmektedir. savas durumu olup ambargo konsa brezilya bu motorlari da uretecek teknolojiye sahiptir. ki ucak motoruna gore helikopter motoru uretmek cok daha kolaydir. akp hukumeti doneminde yapildi diye camur atmak yerine tebrik edip insallah motorunu da uretip rolls royce gibi sadece motor bile satar duruma geliriz diye temennide bulunmak sanirim daha mantikli.
devamını gör...
bir ara denge sorunundan bahsediliyordu.teslimatlar başladığına göre çözülmüş demek.
devamını gör...
şırnak saldırısından sonra ilk defa teröristlere karşı kullanılan milli helikopter.
Allah devamını getirsin.
devamını gör...
milletin milyonlarca dolar parası ile geliştirilen helikopter.

ne acıdır ki halkın bombalanmasında da bu helikopter kullanılmış. Allah tan arızalanıp bombardımanı yarıda bırakmak zorunda kalmış.

ilk defa bir işi yanlış yapmış olmamızın bize faydası oldu.
devamını gör...
19 tanesi tsk'ya teslim edildi. bu yılın sonunda ise Allah'ın izniyle 35 tanesi teslim edilecek helikopterimiz.
devamını gör...
21 tane tsk ya teslim edilmiş, 22. si çok yakında teslim edilecek olan helikopter. yıl sonuna kadar 13 adet daha üretilecek.
devamını gör...
9 adet emniyet genel müdürlüğüne teslim edilmesi planlanan taarruz helikopterimiz. şu ana kadar hakkında hiç kötü bir şey okumadım. operasyonlarda gayet başarılı çalışıyormuş maaşşallah.
devamını gör...
takla atarak manevra kabiliyetini kanıtlamış helikopter. kafanız bu kadar çalışıyor.
devamını gör...
yerli olması güzel, ama helikopter ne kadar iyi olursa olsun mühim olan kullanan pilottur.
öyle bi manevra yapması imkansız denilen sıkorsky helikoptere bile takla attırmışlığı vardır şanlı mehmetçiğin.

devamını gör...
--- alıntı ---

türkiye ile pakistan arasında 30 adet t129 atak helikopterinin satışına yönelik imzalar atıldı. böylece tek seferde en büyük savunma sanayisi ihracatı gerçekleştirilmiş oldu.

--- alıntı ---
devamını gör...
gurur verici bir gelişmedir. çakal ve akbaba devlet/şirketlere rağmen bu piyasaya girmek babayiğitliktir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar