taciz

1. (Tematik)
erkeklerin açık saçık giyinenler üzerinde meşru gördükleri eyleme biçimi. meselenin tam karşınına kapalı giyinmeyi koyarsak, her zaman açık saçıklıkla alakalı olmayan cinsiyetler üstü milli hastalığımız. kapalı giyinmek de bu ülkede sözlü, gözlü, fiili taciz nedeni neticede.
devamını gör...
5. (Tematik)
cinsel şiddet diyelim biz buna.

eyleme maruz kalan kişi de vajinusmus, kendi cinsinden tiksinme, karşı cinsten tiksinme ve işlev bozuklukları baş gösterebilir.

yahut tam tersi battı balık yan gider hesabı bir travmanın sonucunda olur olmaz cinsel münasebetler kurarlar.
devamını gör...
7. (Tematik)
cinsel taciz den bahsedilirken hep erkeğin kadına tacizi ellemesi laf atması hatta en sonunda yatırıp .. tabi taciz kurbanları için kötü bir durum ama kadının erkeğe tacizini hiç kimse konuşmuyor bakın şu an çok gerginim neden mi gözlükçünün önünden geçerken gördüğüm mini etek altından çıkan bacaklar sandalyede oturan kız bu taciz değilmi resmen hayatım karardı unutmam mümkün değil.
devamını gör...
9. (Tematik)
bir insanı rahatsız etme durumudur. taciz eden kişiye tacizci, taciz edilene ise genelde kurban denir. genelde sözlü ve cinsel olarak ikiye ayrıldığı bilinir.


sözlü ve cinsel tacizin yanında bir de duygusal taciz vardır ki özellikle günümüz iş hayatında kendine mobbing adı altında yer bulmuştur.

(bkz: mobbing)
devamını gör...
taciz, "rahatsız etmek, huzursuz olmasına yol açmak" anlamlarına gelen bir kelimedir ve bu sadece cinsel taciz ile sınırlı değildir fakat yalnızca bununla özdeşleştiği için genelde "taciz" denince insanların aklına cinsel olanı gelmektedir. ancak bir de bunun fiziksel, duygusal, sözlü ve sanal boyutu var. diğer taciz tiplerini ise şu şekilde sıralamışlardır:

istenmeyen taciz: istenmeyen kucaklaşma, öpüşme, dokunma ve her türlü fiziksel temas yoluyla birini taciz etmek.

ısrar: istenmeyen bir görüşme, ilişki, arkadaşlık, dostluk; fiziksel ve duygusal yakınlaşma yoluyla ısrar ederek taciz etme durumu.

bakışlarla durmadan izlemek: toplu taşımalarda, kâfelerde veya toplum içindeki hemen hemen her yerde sıkça maruz kalınan taciz biçimidir.

stalk: sosyal medya vasıtasıyla masum gibi gösterilmeye çalışılsa da başka bir hayatı uzaktan izlemek, üzerinde göz gezdirmek o kişiye ve hayata yapılmış bir saldırıdır. oldukça tehlikelidir ve tacizdir.

birinin habersizce fotoğrafını çekmek: kişinin bedenine yapılmış bir saldırı ve ihlal.

birinin peşi sıra ıslık çalmak ve laf atmak: bu eylemlerin şaka vb. olması söz konusu dahi değildir. birinin peşi sıra ıslık çalmak ve laf atmak sözlü tacize girer.

hayır cevabının "hayır" demek olmadığını, naz veya kapris olduğunu düşünmek: bu da bir tacizdir. hayır, "hayır" demektir. başka hiçbir anlamı yoktur. naz veya kapris olmayıp yumuşatılamaz, pazarlığı yoktur ve geri döndürülemez.

cinsel içerikli şaka yapmak ve cinsel içerikli görsel göstermek: kişiyi istenmeyen, cinsel şakalara, tekliflere veya görsellere maruz bırakmak elbette tacizdir.

korkutmak, küçük düşürmek, sindirmek veya düşmanca bir ortam yaratmak: kişi üzerine bilinçli ve kasıtlı olarak yapılan duygusal / psikolojik tacizdir.

sosyal medya aracılığıyla birine küfretmek, hakaret etmek, kişinin fotoğrafını rızası dışında paylaşmak: bu eylemler "siber taciz" olarak adlandırılır. son dönemde en çok maruz kalınan taciz biçimlerinden biridir. sosyal medyadaki söz konusu eylemler de taciz kapsamına girer.

ayrıldığı veya ayrılacağı için karşı tarafın kendine zarar vermekle kişiyi tehdit etmesi: bu duygusal manipülasyon yöntemiyle karşı tarafa uygulanan duygusal tacizdir. istenilmeyen bir hayatta zorlanmalar ve tehditler ile bulunmak tacizdir.

kişiye yemek ısmarlamanın, hediye almanın veya herhangi bir şey ödemenin şu veya bu şekilde size geri döneceğini düşünmek: bir gece yemeğe çıkarılan birinin o gece sizinle beraber olması gerektiği düşüncesiyle başlayan taciz biçimidir. bir kişi için kendi iradenizle gerçekleştirdiğiniz bir eylemin karşılığı beklenmemelidir. kimsenin kimseye herhangi bir borcu yok.

ilişki içerisinde bulunduğunuz kişiyi, kişinin hayatındaki diğer insanlardan kasıtlı olarak mahrum bırakmak ve görüşmesini engellemek: kişinin hayatı üzerinde baskı kurarak sevdiklerinden uzaklaştırılan ve yalnızlaştırılan duygusal / psikolojik taciz biçimidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar