tağşiş

metalist para sistemlerinde paranın içindeki değŸerli maden oranın azaltılması.
bir finansman aracıdır fakat piyasada fiyatların yükselmesine sebep olur.
devamını gör...
gıda ürününün mevzuata veya izin verilen özelliklerine aykırı olarak üretilmesi.

yasal olmayan katkı maddeleri ile yapılabilir.
devamını gör...
genellikle yağlarda nizami ve sağlık bakanlığının onayı olmayan yani hileli karıştırma işlemine denilir. son zamanlarda zeytinyağının pahalı olması bu işlemi yapanları çoğalmıştır. o bakımdan zeytinyağı alırken kimden aldığınıza dikkat. yoksa zeytin yağının benzeri özelliklerini taşıyan pamukyağı , kanola yağı ve bilmem ne yağını aynı fiyata zeytinyağı diye satın alabilirsiniz. bu ilemi yapanlara Allah insaf versin.
devamını gör...
para olarak değerli madenlerin kullanıldığı zamanlarda paranın içine değerli madenin yanı sıra daha az değerli olan bir başka madenin karıştırılarak değeri düşük para elde etme işlemi.

mesela para olarak gümüş kullanılıyorsa, bu gülmüşün içine bakır karıştırılarak daha değersiz bir para elde edilir. böyle durumda atıyorum gümüş para lira olurken bakır karıştırılan ise kuruş olur, gibi...
devamını gör...
paranın merkantalist değerinin indirgenmesi. 20.yy.dan öncesi için konuşmak gerekirse piyasada tağşişli madeni paranın çoğalması ekonomik çöküşün habercisidir.
devamını gör...
istanbul isyanlarının başlıca nedeni. paranın alım gücünün azalması sonucunu doğurur. değerli maden miktarı azalan paranın değeri düşer ve karşılığında alınan mal sepeti daralır.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar