takıntı

* * *
http://fizy.com/#s/1kbrxv
tuz oldum buz oldum
gerçekken düş oldum
aklım denizde iken çölde kumla doldum
az oldum çok oldum
aşka sığmaz oldum
dünya dar gelince
ayda gezer oldum

hadi durma söyle
hadi durma söyle ne oldu
hadi durma söyle
hadi durma söyle ne oldu

kapıların ardından gelen ışık gibi yollara düşür beni
dönmem geri tertemiz nefes gibi içine çek beni
sanki hiç kaybolmayan bir takıntı gibi
kapıların ardından gelen ışık gibi yollara düşür beni
dönmem geri tertemiz nefes gibi içine çek beni
sanki hiç kaybolmayan bir takıntı gibi.
devamını gör...
kişinin yaşadığı koşullar ve şahit oldugu olaylar sayesinde, istemeden de olsa saplantı (idefiks) haline gelmiş, uygulayan kişinin hayat kalitesini düşüren ve az derece de zarar verebilen ama genelde zararsız durum ve davranışlardır. mesela bir bireyin dişlerinii gıcırdatırken her iki tarafta da aynı sayıya tamamlaması, bir kişiye bağlanınca onsuzluğu ölüme eşdeğer bulmak, duyulan her sese ritm vermek, görülen her insanı birilerine benzetmek, gittiğim her yerde görülen eğri tabloları-nesneleri-cisimeri düzeltmek, gece yatmadan önce mutfaktaki gaz ocağını defalarca kontrol etmek ve bunun hayatımın bir parçası haline getirmek... idefiks, dğer değişle takıntılı olan insanlar zamanla çevrelerinde tecrit olurlar ve diğer bireylerce izole edilirler, bu durum ise daha farklı psikolojik açıdan patholojik yeni ruhsal hastalıkların vuku bulmasına teşvik edici etki eder. her insanda bir miktar takıntı var olsa da kimilerinde bu hastalık şiddet ve eylemsellik bakımından oranı daha sık ve yoğundur. yaşanılan pek çok tramvalar, hastalıklar, fobiler, aşklar, alışkanlıklar takıntıların oluşmasında tetikleyici etkiler bırakır veya oluşmasından belirleyici rol oynar.
(bkz: obsesif kompülsif kişilik bozukluğu)
devamını gör...
çizik cd gibidir. cd içinde birçok yere ulaşmanı vardır, birçok yerini izlersiniz ancak o noktaya geldiğinde hep aynı donma olur. ne bütünüyle kullanma imkanınız vardır cd'yi, ne de atmak istersiniz...
devamını gör...
insanı çileden çıkartan hastalıktır. öyle ki, bir şeylerin yanlış olduğu hissi beyni kemirir. bu şüpheden kurtulmak için tekrar tekrar kontrol edilir. ama aslında tüm bu kontrol etmeler de hastalıktandır.

aslında bir nevi de vesvese denilebilir. şeytan insanın kafasına bir şeyler fısıldayarak insanı şüpheye düşürür. insan da şüphesini gidermeye çalışır. ama bu çabaları tamamen zamanı boşa harcamaktır...
devamını gör...
bir takım insan tarafından sevgili manasında kullanılan kelime. bir akrabamın "takıntın var mı" sonrası uğradığım dumur ve ardından soruyu anlamadan verdiğim hayır cevabı ve ardından gelen tepkinin "sevgili yapamadın mı bi tane" demesi ilginçti tabi. doğrudan sor niye lafı geveliyosun diyesim geldi. en azından sevinçliydim kendi adıma, soruya bilmeden de olsa yanlış cevap vermemiş olduğum için.
devamını gör...
altlı üstlü kilitlediğin çelik kapıyı omuzlayarak kontrol etmek, evden çıkarken tüm fişleri çekmek bununla yetinmeyip hepten sigortayı kapatmak, gaz vanasını kapatmak, kapandığından emin olmak için ısrarla vana üstündeki off yazısı yanındaki ok yönünde kapalı vanayı koparmaya çalışmak, bir konu hakkında bir kere hata meydana geldiyse devamlı o hata yapılıyormuş gibi defalarca kez kontrol etmek ve kontrolde böyle bir hata olmuştu diye hayıflanmak, yanından geçen her araca aranızdaki mesafe ne olursa olsun korna çalmak ve bunun dikkat et çarpa bilirsin manasına geldiğini sanmak, uyumadan önce ya deprem olur da göçük altında kalırsam korkusuyla beş bardak su içmek, acaba yanlış saydım mı korkusuyla fazladan bir bardak daha su içmek, birinden bahsederken ya telefon yanlışlıkla onu aradıysa diye gözü telefonda konuşmak, kurduğu alarmın saatine bakarak defalarca sesli okuyarak kontrol etmek...

uzar gider bu liste fakat işin daha kötüsü böyle biriyle bir dönem aynı evde yaşamak zorunda olmak. ev sahibi yaşlı kadın banyo yaparken işediğinden oluyor tuvalet musluğundan su iç geçer demişti, geçmeyeceğini biliyordu ama durumun psikolojik oldundan kendini ona inandırabilir diye düşünmüştü. zar zor içti suyu. bir hafta sarılık, tifo o bu şu testi yaptırdı. aslında demek ki böyle insanlara bahane gerek, çelik kapıyı söküp yerine perde gersen acaba perde kapalı mı diye kontrol edecek. tedaviye ihitiyacı olduğunu vurguladığınızda ise kendisinin normal, sizi sorumsuz, vurdumduymaz olarak, kendisini ise sağlamcı, işini şansa bırakmayan biri olarak adlandıracak, tedaviyi reddedecektir.
devamını gör...
insanın abidik gubidik haraketler karşısında dirençsiz kalmasıdır efenim, yaptığınız haraketin boş anlamsız olduğunu bilirsiniz ama yinede tekrarlarsınız, geçmeyen bir hastalık değildir, ama tabi buna inanmakta lazım. çocuklukta beyninize yazılan yanlış seneryoların ilerde dışa vurumunda ortaya çıkabilir, bu yüzden çocuk eğitiminde bilinçli olmak çok önemli.
devamını gör...
takmışlardır böylelerine , gözünüzü seviyim siz takmayın.
-herkezler onlara patlar
en basitinden ütü mesela acayip düşmanlarıdır
yola çıkarken düşer akıllarına
-fişimi çek, fişimi çek
haydiii geri dönersiniz
bu kez sizin fişi çekerler!

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar