takograf

hızölçer. sürat veya katedilen mesafe gibi bilgileri kaydetmek üzere başta otobüsler ve kamyonlar olmak üzere bazı taşıtlara monte edilen cihaz. *
devamını gör...
şehirlerarası otobüsler ile yük taşımacılığı yapan kamyon, tır gibi tüm araçlarda olması gereken ölçüm cihazı.

aracın seyir halinde olduğu zaman ile kontağın kapatıldığı zamanı kaydeder. bunu amacı şu. yönetmeliğe göre bir uzun yol şoförü kesintisiz olarak en fazla 4,5 saat direksiyon başında olabilir. bu süre sonunda en az 45 dk dinlenmelidir. ardından ise yine bir 4,5 saat kullanabilir ve daha sonra ertesi güne kadar araç kullanamaz. yani 24 saatte maksimum 9 saat araç kullanabilir. tabi bu 45 dk'lık dinlenmeyi parçalar halinde yapabilir. işte cihaz bu süreleri ölçer. şimdi diyeceksiniz ki bu cihaz aracı kimin kullandığını nereden biliyor? her uzun yol şoförüne verilen dijital bir kart vardır. direksiyon başına geçtiği anda o kartı takar, devrederken de çıkarır.

ancak ülkemizde firmalar bunun çakallığını şu şekilde yaparlar: sürücü ahmet yola çıkar. 9 saatlik süre dolduğunda kendi kartını çıkarıp şirketin diğer bir çalışanı olan mehmet'in kartını takar. bu şekilde de firmaya yapılacak denetimde takograf kayıtlarına bakıldığında her şey yönetmeliğe uygun gözükür. bunu yapmasalar örneğin, uzun yola çıkacak bir tır için ya 3 şoför verecekler ya da tır 9 saat yol alıp ardından ertesi güne kadar kontak kapatacak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar