taksici

hayvan görünümlü insanları var, insan görünümlü hayvanları var, insanları var, hayvanları var. az önce ben bir hayvanın kullandığŸı taksiden indim evime geldim mesela.
devamını gör...
ekmek parasi icin de olsa taksinin icinde biraz fazla zaman gecirmekten dis dunyayi bilmeyen tanimayan sadece kendilerini gercek diger insanlari matrix zanneden yayalari algilamayan insanlar.

kac kere ezilmekten kurtuldum anlatirsam burdan fizana yol olur. farkettim ki kasitli yapmiyorlar aksine beni algilamiyor yayalari gormuyor ustune ustune suruyor.

ayrica kornaya basmak en sevdikleri hobileri.

ben sosyolojik acidan inceledim ve bu kaniya vardim.
devamını gör...
discovery kanalda bir araştırma vardı londradaki taksicilerin bir kısmına sadece öğle yemeklerinde et diğer yarısına balık yedirdiler 1 ay sonra görüldi ki balık yiyenlerde inanılmaz derecede sinir ssteminde bir düzelme var daha az kızıp daha az tansiyon yükselmesi görüldü şimdi bir kampanya açalım.....(bkz:taksiciler ton balığı yesin)
devamını gör...
bu aralar taksimetreyi duraktan açmak gibi bir hobileri başlayan işçi grubu. hayır bu nasıl bir zevktir anlamıyorum, aynı semt içinde olduğu için açıyoruz diyorlar uyarınca. uyarmazsan o taksimetre olduğu gibi devam ediyor, karşıya gidiyor bile olsan. nerede kaldı helal ekmek, çoluk çocuğun boğazı...

gerçekten temiz, helal ekmek kazanan taksici kardeşlerimiz müstesna..
devamını gör...
her gördüğü araca küfredenleri vardır, her şerit değiştirirken, kırmızı her yandığında, ya da karşı şeritte bir trafik polisi gördüğünde...

yağmurlu bir günde ilk gelen taksiye el kaldırırsınız. taksici durur. bakarsınız elinde dürüm vardır. binersiniz araca. bir eli dürümde bir eli viteste, vitesten boş kaldığı zamanlarda da eli direksiyonda oldukça yavaş ilerler. arkadaki araç kornaya basar, bizimki tınlamaz. selektör korna felan coşar arkadaki.
taksici; -kesin taksicidir o...pu çocuğu.
+niye öyle diyosun sen de taksici değil misin?
-nerden biliyosun benim o...pu çocuğu olmadığımı.
+ok burdan sol yapalım o zaman. *
devamını gör...
devletin bu mesleği yapabilmek için yeni bir ehliyet geliştirmesi gerekli. bu işten ticari kazanç sağlayan bireylerin, öncelikle yeterliliklerini ve ülkemiz nazarında insanlıklarını kanıtlamaları şart. bunlar adama her sabahı rezil ederler.sözüm meclisten içeri.
devamını gör...
taksicileri bu sözlük çatısı altında kullanılamayacak kelimelerle tanımlamak mümkün ama ezici bir çoğunluğunu kapsayacak şekilde, en naif bir söyleyişle bu arkadaşlar trafik canavarıdır.

neler diyorum içimden bir bilsen sözlük. neyse, neyse... bir de anımı anlatayım, ayvansaray'dan eyüb'e doğru ilerliyoruz. ramazan ayı, iftar sonrası trafikte sıkışmışız, malum herkes eyüb'e gidiyor. taksicinin teki, her zamanki hareketlerinden bir demet sunarak, türlü alavera dalavera çevirerek bizi o sıkışık trafikte iyiden iyiye sıkıştırarak, biraz da ön tamponun yanınan sürterek geçti. iki dakika sonra fırsatı kollayıp trafikte önüne kırıp, araçtan beş kişi indiğimizi gören camı açık taksici, camı kapatıyor, bir yandan da "ben taksici değiliim" gibi saçma bir cümle kuruyordu. ben tek gidip cama yanaşınca camı açtı ve "ben aslında taksici değilim, geceleri emaneten takılıyorum." dedi. biz de bu olaydan şu feyzi aldık, bu işi yapan taksici de kendilerine neler dendiğini öyle iyi biliyor ki taksicilik sıfatını bir küfür gibi üzerinde taşımaktan ar ediyor yahut 5 kişinin varlığı taksici arkadaşa kısa süreli bir popo korkusu yaşattı, ondan öyle dedi. artık o kadarını bilemem.

bu da böyle bi anımdır

edit: daha başka anılar da var amma anlatması uzun. sansürlü de olunca pek leziz olmuyorlar sözlük.
devamını gör...
pek sevilmeyen saygı duyulmayan mesleklerden.ayrıca en çok küfür edilen mesleklerden *genellemeler çoğu zaman yanlış olsada bir kısmı gerçekten edilen küfürleri haketmekle beraber bir kısmıda melek gibi insanlardır.
devamını gör...
öğrenci isen valiz indirme bindirme parası bile alanları, takside iki kişi olunduğunda ayrı ayrı iki ücret talep edenleri, korsan ve ticari olanları var.

korsan taksiye hayırcılardan olabilirsiniz, ama öğrenci iseniz, uzun mesafelere eşya taşımanız gerekiyorsa ve de yüzde kırk kadar daha ucuz şekilde o korsan taksileri keşfetmişseniz, o korsan aksilere vip taksi demeye başlarsınız. korsan taksiye hayır, vip taksilere evet. *
devamını gör...
senin şiven bozuk ermeni misin deyip patlatmıştır kadının kaşını. istanbul'da günün konusudur. sabıkası çıkmış, aranmaktadır. istanbul'da çoğu zaman paranla rezil olmaktır taksiye binmek meselesi.
devamını gör...
%90ına sövebilirim. hayatları korna çalıp arabayı öndeki arabanın kıçına sokmaktan ibaret. ışıklarda bekliyorsanız ışığa bakmanıza gerek yok kendileri yeşili gördükleri anda -hatta sarıyı- basıyorlar zaten. uyuyan mı var, hasta mı var umurlarında bile değil.
devamını gör...
onemli bir cogunlugu hilenin, hurdanin kitabini yazmis meslek erbabidir. ozellikle ıstanbul taksicileri icin bu gercek. bunlardan beteri adana taksicileridir ki neyse.

bu meslek erbabinin tarihinden kucuk bir anekdotla gununuze renk katmak istiyorum. 28 ekim 1928 tarihli aksam gazetesi soyle bir haberle bir kac haftadan beri suren taksimetre sorununa deginmistir: "taksimetrelerdeki hile mahirane hazirlanmis: bu iste saatcilerin de parmagi oldugu ve hileli taksimetrelerin aylardan beri fazla para yazdigi tahakkuk ediyor."

kissadan hisse, ıstanbul taksicisi daha 1928'de isin hilesini bulmus meslek erbabidir. hepi topu kac taksicisiniz o yillarda mubarekler.
devamını gör...
böyle kafamda belirlediğim, inşallah bir gün tekrar karşılaşırız dediğim olanları var. bunların hepsini dodge kamyonete doldurup tarlabaşından aşağıya doğru inerken durduk yere frene basıp intikamımı alacam. bunlar arkada yemyeşil olana kadar.

tanım: hemen hızlanıp ani duruşlar yaparak taksimetrenin fazla yazmasına sebep olan kişilerdir. bu konuda dikkat ediniz.
devamını gör...
en az yüzde sekseni mesafe ayırt ediyor. mesafeyi duyduğunda yüzüne bakmadan bahane uydurup, yalan atıp arabaya almadan gidiyor. nasip algısı bitmiş çoğunda. keşke toplu taşıma her yerde hızlı ve aktif hale gelse de bu yol ve yolcu beğenmeyen çakal tayfası da dersini alıp ezberlerini etseler.
devamını gör...
sevmediğim meslek grupları arasında yer alır. yolu uzatma çabaları, bilmedikleri yollardan "biliyorum" edasıyla gitme istekleri öldürüyor beni. paramla bindiğim taksiden sinirle çıkıyorum!
devamını gör...
bir akrabanın evinden eve dönerken ya da başka bir yere giderken hep aynı duraktan taksi söylüyoruz. hayırlı bir iş için sıklıkla hasköy'e gitmek için taksi çağırdık yine aynı duraktan. orta yaş üstü bir adam geldi. "hasköy'e gidicez" dedim. yolun yarısında ters istikamete döndü. "nereye gidiyosun ?" dedim "hasdal'a" dedi. "hasköy dedim hasdal demedim" dedim. yolu biliyoruz Allah'tan. bilmesek basacak gidecek hasdal'a oradan tekrar hasköy'e dönecek. aradaki farkı da fazlaca bizden alacak. başımıza daha önceden geldi biliyoruz. neyse uyarınca döndü bu tekrar hasköy tarafına.

aradan on gün falan geçti. yine aynı güzergahtan hasköy'e gidicez. taksi çağırdık aynı adam geldi. "hasköy'e gidicez" dedim. tekrar hasdal'a döndü yolun yarısında. yine uyardım. yüzüme bakmadan dalgınlığa veriyor. varın siz getirin gerisini. şu ortamda yakın akrabası taksici olanlar olabilir alınmasınlar ama özellikle ulaşım sektöründe minibüsçülerle birlikte en sopa hak eden insanlardır. helal kazancının peşindekilere laf söylemiyorum dediğim gibi.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar