takvim yaprakları

her biri ayrı bir hikaye olan bir yitirilmişliğin hüznünü taşır takvim yaprakları. koparılıp giden, ömürden gidendir, gidip bir daha dönmeyecek olandır. arkasındaki yazılar, mahpus mektupları gibidir. uzaklardaki sürgün yanımız tarafından kaleme alınmıştır. o kadar kolay harcarız ki onu, bir emeği taşır oysa samandan yüreğinde. bunca yazılan satıra rağmen saygı görmez, oysa her yazılan harfin tek beklentisidir saygı, bunu bile göremez. bir matbaanın yağ kokusu içinde başlayan yolculuğu, çürümüş sebze parçaları, yumurta kabukları arasında son bulur. kelimeler onun üzerinde olduğu kadar değersiz olmamıştır hiç. oysa onunla birlikte dalından kopup düşen, asla geri gelmeyecek bir daha. dönüşü olmayanla mimlenmiş bir hüznün karinesidir onlar.
devamını gör...
kitap okumayan bir millet olmamıza rağmen, takvim yapraklarını es geçmeyiz.
yere atmayız mesela, üzerinde ayet-hadis varsa diye..bugün doğanların ismi ne olabilir diye bakıp, çok çocuğa isim verdiğimiz olmuştur.kasım 150'yi görmek için takvim arasına ip sıkıştıran nineler vardır..

annem doğduğum günün takvim yaprağını saklamış, 1 yaprak kopmuş takvimden, bir hayat başlamış..
kim bilir son yaprağımız ne zaman düşecek ömür takviminden..
devamını gör...
dini kuran meâlinden ibaret görenlerin ve meâl okumakla dinin öğrenileceğini sanan ve literatüründe 'tefsir' gibi bir ilim bulunmayan kişilerin ikinci temel kaynağıdır..
devamını gör...
sahafların arasına daldım birkaç zamandır. 1971 basımlı bir kitap aldım ve içinden sanırım en sevdiğim şey çıktı; takvim yaprakları. 1971 ve 1973 yıllarına ait. takvim yapraklarını bulduğum sayfalar ise özel


kıssadan hisse buyurun siz okuyun,

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar