taliban

farsçanın etkisinde kalmış petuşça'da* öğrenciler, arapçada ise iki öğrenci anlamına gelmektedir bu kelime.

hatta araplar arasında zamanında şöyle bir espri dolaşır imiş, iki öğrenci böyle anasını ağlatıyorsa amerikanın, bütün okulu salsak üstlerine izleri bile kalmaz heralde*.
devamını gör...
kızlar okula gitmesin diye okulları yakan, öğretmesinler diye öğretmenleri kırbaçlayan, bazen de kulaklarını kesen, insanlara türlü türlü eziyetler eden, tüm bunları yaparken kafaları da bi dünya gezen insan müsvetteleri.
devamını gör...
guzelim islam dini'ni vehhabilikle bulandirip olabilecek en sapikca sekilde yorumlayan, ortalama egitim seviyesi 0'a yakin liderlerinin emrinde kukla olmus bir siyasi akimdir. her acindan insanliga, ozellikle de islam'a ve muslumanlara, zarar verir. Allah akil-fikir versin diyoruz. eger bunlar muslumansa fatih sultan mehmet, osman gazi, yunus emre, mevlana, ibni sina, mimar sinan necidir o zaman? sirf okula gitmesinler diye cocuklari bile bombalayacak zihniyet nasil bir kafadir? kadina insan gibi degil, esekten daha kotu muamele ederler. off offf!
devamını gör...
üstüne para versen bu kadar başarılı anti-islam reklamı yaptıramazsın. cinayetleri bi yana kalpleri islam'dan soğuttuklarından 2 dünyada da yerleri yok. belki de gelmiş geçmiş papaların bile bu kadar kötülüğü dokunmamıştır islam'a..
devamını gör...
liderliğini molla ömer yapmaktadır. afganistan talibanının kuruluşu 90 lı yılların başındadır. afganistanı çetecilik belasından korumuş ve afgan halkının yekununun desteğini alarak tüm afganistanda söz sahibi olmuştur. talibanın kesinlikle vahhabilikle bir ilgisi yoktur. tam tersine onlar hanefisttirler hanefilik bir tabudur bir din gibidir onlar için. bu bölgeye afgan cihadına katılmak için gelen arapların oluşturduğu ve üsame bin ladinin liderliğini yaptığı el-kaide ve hikmetyarla bir dönem savaşmışlardır. el-kaide daha sonra yanlış yolda olduğunu anlamış talibanla barış anlaşması imzalamıştır lakin afgan halkına selefiliği vahhabiliği yaymaya kalkmayacakları şartı öne sürülmüştür. bu nedenle asıl taliban ile vahhabilik karıştırılmamalıdır. taban tabana zıttırlar. afgan toplumu geleneksel bir toplumdur. talibanın aşırılıkları buradan öne gelmektedir. örneğin batı medyasının ekranlara yansıttığı sürekli burka içerisindeki kadınlar işkence gören eşlerinin kölesi gibi gösterilmeye çalışılan kadınlar talibanın zulmu sonrası o halde değildirler. dedik ya afgan halkı geleneksel bir halk taliban ise daha 20 senelik bir oluşum bile değil. burka ve afgan halkı arasındaki bu uygulamalar talibandan önce de vardı talibandan sonra da var. 100lerce yıllardan söz ediyoruz. batı bize neyi dayatıyorsa ona inanma eğilimindeyiz bu çok yaralayıcı birşey. taliban asla okul bombalayıp öğrenci çoluk çocuk öldürmüyor. ve bunları kendileri reddediyor. bunu yapanlar o bölgede karışıklığın bitmemesini isteyen ve afganistanın doğal zenginliklerinde hüküm sahibi olmak isteyen şer güçlerdir.
devamını gör...
dünya devletlerinin her gördüğü müslümanı terörist zannedip uçaktan indirilmesine sebebiyet veren örgüt
devamını gör...
an itabiyle başkent kabili vurmaya başlamıştır.allahım onlara yardım et.onlara islam devletini tekrar nasip et.onların şehidlerini kabul et...bizede şehadet nasip eyle...
devamını gör...
müslümanların batılıların söylevlerinden tanıdığı topluluk...
batılıların onlar hakkındaki sözlerinin ise hiç bir mesnedinin ve ispatının olmadığı topluluk...
birileri yan gelip, yatıp, göbeğini kaşıyarak haberleri izlerken, haberlere konu olan izzetli topluluk...
konuşmayan ,iş yapan, yaptığını Allah adına yapan, insan olmaları hasebiyle yanlış işlerde yapan ama bunu kasıtlı olarak yapmayan delikanlı abilerimizin ve adam gibi adamların bulunduğu, şu an ise abd merkezli nato ve bm askerlerine karşı mücadele eden topluluk...
abd türkiye yi işgal ettiğinde amerikalılara köpeklik yapacakların asla anlayamayacağı topluluk.
devamını gör...
uruzgan'a indirme yapan işgal güçleri ile göğüs göğüse çarpışmaya giren ve bağımsız kaynakların ifadelerine göre, 6 amerikan askerini dün akşam saatlerinde öldüren afganistan'daki direniş hareketi.
devamını gör...
tâlib kelimesinin, farsça çoğul soneklerinden biri olan -ân ile çoğul yapılması sonucu oluşmuş kelimedir. tâlibân olarak söylenmesi gerekmektedir.
devamını gör...
bu sabah, pakistan askerlerine saldırmış ve beş askeri öldürmüş olan örgüt. buna gerek var mıydı? emin değilim.
devamını gör...
batı kaynaklı haberlere itimat edenlerin düşündüğünün aksine meşru bir bağımsızlık savaşı veren örgüt. 1996-2001 yılları arasında iktidarda iken yaptıkları ayrı bir tartışma konusudur. direniş giderek güçlenmektedir.
devamını gör...
bazı duyumlara göre halen afganistan'da abd ve nato'dan daha fazla hakimiyete sahip oluşum.
devamını gör...
hala daha sivil otobüsleri havaya uçurarak sivil halkı katleden, islami cihad iddasında bir örgüt..
devamını gör...
merhametten yoksun vicdansız, bir insanın kafasını keserken bile yüce Allah'ın ismini ağzına alan, enson gördüğüm kadarıyla ayşe isimli kızın burnunu kesen teröristler.ayrıca cahil, medeniyetten uzaktırlar ve insanları çok başarılı şekilde islamiyetten soğuturlar.
devamını gör...
klasik hanefi ideolojiye sıkıya bağlı bir yapıdır. peştunlardan oluşur. ortaya çıktıktan sonra bu sebeple hikmetyar'ı devreden çıkarmıştır. fakat tacikler üzerinde tam bir etkileri olmamıştır. afganistan'ın neredeyse tamamını uzun süre kontrol altına almışlardır. sadece penşir vadisini kontrol altına alamamışlardır.

her ne kadar ideolojik bir hareket olsalarda, kavmi bir temele dayanmaktadırlar. bu nedenle iç savaş sürecinde kanlı çatışmalarda, etnik hissiyatla askerlerinin çok sayıda katliam yaptığı iddia edilmiştir.

yine iç savaş döneminde pakistan ve suudi arabistan'ın desteğini aldığı iddia edilmiştir. güneyden kuzeye doğru yürüyüşlerinde efsaneleşmişler ve tam biryenilmez ordu gibi algılanmışlardır. talibvan askerlerine kurşun işlemediğine kadar çeşitlidüşünceler husule gelmiştir.

bu süreçte iç savaşın muhalif tarafları olan tacikler, pakistan ordusunun fiili olarak talibanla beraber savaştığını iddia etmişlerdir.

pakistan'ın geleneksel olarak eski afganistan ile arası pek iyi değildi. ve aralarında yapılan biranlaşmanın gereğiolarak,bugün pakistan içindekalan peştunların bulunduğu bölge'nin afganistan'a geçmesi gerekiyordu.

afganlı taciklere göre,pakistan taliban'ı detekleyerek ve kargaşayı devam ettirerek bu süreci atlatmışitır. ve emanet toprağını vermemiştir.

taliban'ın egemen olduğu dönemde, afganistan'a huzur ve iç barış gelmiştir. ancak getirdikleri sadece bu olmuştur. hanefiliğe sıkı sıkıya tabi olmaları, bizim gibi,yani türkiyedeki müslümanlar gibi klasik ehli sünnet ve hanefi çizgisinden fersah fersah uzaklaşmadıkları için, modern dünya ile bildiğimizi manada bir ilişkiye geçmemişlerdir. ekonomi mantıkları bile günümüzden çok uzaktı.

para basmayı peçete basmak gibi algılıyorlardı. bir dostumun ziyareti esnasında anlattığına göre, para bozarken yaşanan komediler evlere şenlik cinsten. "seni sevdim al sana bi tomar daha fazla para" gibi ilginç şeylerden bahsediyordu.

talian'ın hükümranlık sürdüğü dönemde, fethullah gülen'e aitokulları kapattığını da not düşelim. gülen okullarının özellikle kuzeydeki özbek bölgelerinde yoğunlaşmasından kaynaklansa gerek, cemaat'e "sizin derdiniz islam değil, siz milliyetçilik yapıyorsunuz" diyerek faaliyetlerine son vermişlerdir. amerikan işgalinin ardından gülen okulları yine açılmıştır.

taliban tecrübesi, kalsik hanefi fıkhının, klasik hanefi kitaplarından hareketle hayata uygulanmasından başka bir şey değildir.

taliban afgan halkına yabancı oldukları, dışarıdan ihraç biruygulama getirmemiştir. taliban o toprakların öz malıdır. kitlesel bir tabanı vardır.

en büyük zaafları, kavmiyetçi bir altyapıya sahip olmaları, dini düşünce anlamında bugünde yaşamıyor olmalarıdır.
devamını gör...
bir taliban yetkilisinin ağzından yıllar önce yapılan heykellere saldırı olayı

''22 yıllık savaş, altyapının zarar görmesi, mülteci problemleri ve tarım alanlarındaki mayınlar gibi sorunlarla karşı karşıya olmamıza rağmen, rusya'nın propagandasıyla bm bize yaptırım uyguladı. 1 ay önce 700 çocuk öldü. işte burada, 700 çocuk yetersiz beslenme ve çeşitli sebeplerden dolayı öldü. kimse bunun üzerinde durmadı. ama herkes heykeli biliyor. bizim için şaşırtıcıydı; eğer dünya geleceğimizi ağır yaptırımlarla yok ediyorsa geçmişimizle ilgili endişelenme hakkı yoktur. ağır ekonomik yaptırımlarla geleceğimizi yok ediyorlar, ne hakla geçmişimiz hakkında konuşuyorlar?

misilleme için heykeli yok etmenin rasyonel ve mantıklı olmadığını biliyorum. nasıl olduğunu anlatayım: iskandinav ülkelerinin birinden heykelin yüzünü restore etme projesiyle biri geldi. bizden biri de; "bu parayı heykeli restore etmek yerine çocuklar için kullanalım" dedi. paranın sadece heykel için olduğunu söylendi. bizimkiler dediler ki; eğer çocukları düşünmüyorsan, biz de heykeli düşünmeyiz ve yok ederiz. bu konuda haklıyız veya değiliz demiyorum. kendinizi bizim yerimize koyun türlü problemlerle karşı karşıya olsaydınız ne yapardınız? çocuklar gözünüzün önünde ölüyorsa ve size yaptırım uygulanıyor olsa ve aynı kişiler gelse ve heykeli restore edeceğiz dese ne yapardınız?

yazının tamamı için
http://http://www.yenisafak...
devamını gör...
usame bin ladin'in intikamı için pakistan'da 80 kişiyi bombalı saldırıda öldürmüştür.
devamını gör...
el-kaideye bağlı olduğu iddia edilen bir grup bu hareket adına eylem yapmıştır. talibanda da el kaidede de bir dağınıklık sözkonusudur. saldırıyı abd'nin yapmış olma ihtimali bulunuyor. çünkü el kaide aşiretler bölgesi olarak da bilinen veziristan bölgesinde çoğu kendi çocukları olan genç polislere saldırı düzenler mi? hedefte amerikalılar olması gerekirken pakistan polisine saldırır mı bunların hepsi düşündürücüdür.
devamını gör...
son dönemde amerika karşısında iran ile yakınlaşan örgüt.
devamını gör...
mezarı şerifte 12 iranlı diplomatı infaz eden , sayısız kere iran ile savaşın eşiğine gelmiş , irandan zerre haz etmeyen örgüt.
devamını gör...
hatalarından adım adım geriye dönmeye başlamış ama içlerindeki bazı mortolozların hala hatalarda ısrar ettiği örgüttür. bu mortolozlar azaldıkça cihadları berraklaşacaktır.
devamını gör...
hak ile sapıklığın bir olamayacağını anlamayanların talibana attığı iran yakınlığı iftirası.
devamını gör...
çok yakın zamanda iki amerikan helikopteri düşürmüştür. ilk helikopterde bulunan 31 amerikan, 7 afgan askeri ölmüştür. ikincisi hakkında ajanslara henüz bilgi geçmemiştir.

edit: neden eksiledin sevgili kardeşim?
devamını gör...
usema bin ladini şehit eden özel komandolarında aralarında bulunduğu 30 u aşkın abd askerini geberten mücahit kardeşlerimizç
devamını gör...
ölmüş lideri bin ladin şehit diyen insanların burada da var olduğunu gördüğümüz terör örgütü.
devamını gör...
bir dönem abd kuklası pakistan ın himayesinde olan, neye ve niçin hizmet ettiği bilinmeyen oluşum. abd askerlerini de ahmet şah mesutveburhaneddin rabbanigibi müslümanları da öldürmeleri kafaları karıştırıyor. bu durum biraz da islamın emirlerini çağın yeni şartlarına göre aslına zarar vermeden yorumlayacak kabiliyette islam alimlerinin olmamasından kaynaklanıyor olmalı.

herkes alim olmuş kafasına göre fetva veriyor. biri şiiler için ölüm fetvası yayınlarken diğeri sünniler için yayınlıyor. fetvalarını yerine getirirsen de cennetlikmişsin. nerde siyasi baskıya boyun eğmemek için onlarca yıl zindanlarda kalan alimler nerde bunlar. en azından mandela kadar olsalar yine iyi. en iyisi namazı kılıp başka şeye karışmamak..
devamını gör...
tiksindigim insanlar grubu. ozellikle kadinlara ve kucuk cocuklara yonelik yaptiklari siddetle bende fena mide bulantisina sebep vermislerdir. kulagi, burnu kesilen, yuzune kezzap dokulen kadinlar mi dersiniz, okuma yazma ogrenmek icin okula gittiginden dolayis zehirli gazla oldurulmek istenen, yakinlarinda bomba patlatilan ve yuzu gozu kanlar icinde kalan subyan kiz cocuklari mi dersiniz, daha neler neler! bu yaratiklarin zerre kadar islam'la alakasi olamaz!
devamını gör...
dünyayı islamdan uzaklaştırdığı için teşekkür etmemiz gereken örgüt.

islam'ı doğru bir şekilde temsil eder aynı zamanda.
devamını gör...
"metin ne derse o, hadis'e, fıkıha mıkıha gerek yok" diyen ultra selefi-vahabi bir topluluk. bazı angutlar tarafından "islamı doğru temsil eder" denilmektedir. evet, "muhammedin sözlerine gerek yok(!)" diyen adamlar emin olun islam'ı çok doğru temsil etmektedirler. "pehriz-lahana turşusu" ikilemine girmek isterdim ama bu iddiayı ortaya atan arkadaşlarda bunu anlayacak kapasite, zeka vs. var mıdır, tartışılır.

ya o değil de, abd bi ara "kadın imam" çıkarmıştı, ne oldu ona?

sahi lan, zaten hayatında deveden başka bir ulaşım aracı görmemiş, haytının son 20 yılını mağarada geçirmiş adamlar "mükemmel" bir şekilde jumbo yolcu uçağı kullanabiliyorlar, taa ülkelerinin ortasında iki binaya tam stratejik noktalardan bu uçakları çakabiliyorlar abd'ye göre. yine aynı adamlara göre "nası inanmıyorsunuz bunlara, çok mantıklı bu ya, ayrıca müslümanlar terörist" oluyor, ilginç tabii...
devamını gör...
el kaide ile birlikte haklarında en çok bilgi kirliliğinin döndüğü topluluktur.islam anlayışları ise sosyolojik esaslar çerçevesinde değerlendirilmelidir.orası anadolu toprağı gibi değildir.300 yıldır savaşla içiçe yaşayan ve halkı her bakımdan oldukça yıpranmış bir coğrafyadır...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar