taliban

farsçanın etkisinde kalmış petuşça'da* öğrenciler, arapçada ise iki öğrenci anlamına gelmektedir bu kelime.

hatta araplar arasında zamanında şöyle bir espri dolaşır imiş, iki öğrenci böyle anasını ağlatıyorsa amerikanın, bütün okulu salsak üstlerine izleri bile kalmaz heralde*.
devamını gör...
kızlar okula gitmesin diye okulları yakan, öğretmesinler diye öğretmenleri kırbaçlayan, bazen de kulaklarını kesen, insanlara türlü türlü eziyetler eden, tüm bunları yaparken kafaları da bi dünya gezen insan müsvetteleri.
devamını gör...
guzelim islam dini'ni vehhabilikle bulandirip olabilecek en sapikca sekilde yorumlayan, ortalama egitim seviyesi 0'a yakin liderlerinin emrinde kukla olmus bir siyasi akimdir. her acindan insanliga, ozellikle de islam'a ve muslumanlara, zarar verir. Allah akil-fikir versin diyoruz. eger bunlar muslumansa fatih sultan mehmet, osman gazi, yunus emre, mevlana, ibni sina, mimar sinan necidir o zaman? sirf okula gitmesinler diye cocuklari bile bombalayacak zihniyet nasil bir kafadir? kadina insan gibi degil, esekten daha kotu muamele ederler. off offf!
devamını gör...
üstüne para versen bu kadar başarılı anti-islam reklamı yaptıramazsın. cinayetleri bi yana kalpleri islam'dan soğuttuklarından 2 dünyada da yerleri yok. belki de gelmiş geçmiş papaların bile bu kadar kötülüğü dokunmamıştır islam'a..
devamını gör...
liderliğini molla ömer yapmaktadır. afganistan talibanının kuruluşu 90 lı yılların başındadır. afganistanı çetecilik belasından korumuş ve afgan halkının yekununun desteğini alarak tüm afganistanda söz sahibi olmuştur. talibanın kesinlikle vahhabilikle bir ilgisi yoktur. tam tersine onlar hanefisttirler hanefilik bir tabudur bir din gibidir onlar için. bu bölgeye afgan cihadına katılmak için gelen arapların oluşturduğu ve üsame bin ladinin liderliğini yaptığı el-kaide ve hikmetyarla bir dönem savaşmışlardır. el-kaide daha sonra yanlış yolda olduğunu anlamış talibanla barış anlaşması imzalamıştır lakin afgan halkına selefiliği vahhabiliği yaymaya kalkmayacakları şartı öne sürülmüştür. bu nedenle asıl taliban ile vahhabilik karıştırılmamalıdır. taban tabana zıttırlar. afgan toplumu geleneksel bir toplumdur. talibanın aşırılıkları buradan öne gelmektedir. örneğin batı medyasının ekranlara yansıttığı sürekli burka içerisindeki kadınlar işkence gören eşlerinin kölesi gibi gösterilmeye çalışılan kadınlar talibanın zulmu sonrası o halde değildirler. dedik ya afgan halkı geleneksel bir halk taliban ise daha 20 senelik bir oluşum bile değil. burka ve afgan halkı arasındaki bu uygulamalar talibandan önce de vardı talibandan sonra da var. 100lerce yıllardan söz ediyoruz. batı bize neyi dayatıyorsa ona inanma eğilimindeyiz bu çok yaralayıcı birşey. taliban asla okul bombalayıp öğrenci çoluk çocuk öldürmüyor. ve bunları kendileri reddediyor. bunu yapanlar o bölgede karışıklığın bitmemesini isteyen ve afganistanın doğal zenginliklerinde hüküm sahibi olmak isteyen şer güçlerdir.
devamını gör...
an itabiyle başkent kabili vurmaya başlamıştır.allahım onlara yardım et.onlara islam devletini tekrar nasip et.onların şehidlerini kabul et...bizede şehadet nasip eyle...
devamını gör...
müslümanların batılıların söylevlerinden tanıdığı topluluk...
batılıların onlar hakkındaki sözlerinin ise hiç bir mesnedinin ve ispatının olmadığı topluluk...
birileri yan gelip, yatıp, göbeğini kaşıyarak haberleri izlerken, haberlere konu olan izzetli topluluk...
konuşmayan ,iş yapan, yaptığını Allah adına yapan, insan olmaları hasebiyle yanlış işlerde yapan ama bunu kasıtlı olarak yapmayan delikanlı abilerimizin ve adam gibi adamların bulunduğu, şu an ise abd merkezli nato ve bm askerlerine karşı mücadele eden topluluk...
abd türkiye yi işgal ettiğinde amerikalılara köpeklik yapacakların asla anlayamayacağı topluluk.
devamını gör...
uruzgan'a indirme yapan işgal güçleri ile göğüs göğüse çarpışmaya giren ve bağımsız kaynakların ifadelerine göre, 6 amerikan askerini dün akşam saatlerinde öldüren afganistan'daki direniş hareketi.
devamını gör...
tâlib kelimesinin, farsça çoğul soneklerinden biri olan -ân ile çoğul yapılması sonucu oluşmuş kelimedir. tâlibân olarak söylenmesi gerekmektedir.
devamını gör...
batı kaynaklı haberlere itimat edenlerin düşündüğünün aksine meşru bir bağımsızlık savaşı veren örgüt. 1996-2001 yılları arasında iktidarda iken yaptıkları ayrı bir tartışma konusudur. direniş giderek güçlenmektedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar