talip olmak

yeni nesil mezatların naif ifadesi. doğrudan fiyat artırımı ve aldım değil talibim demek gerek. sonra zaten tebrikler diye mukabele edilir sanki 100 metreyi 10 saniyenin altında koşmuş gibi.
devamını gör...
bizim devlet geleneğimizde, devlet hiçbir zaman dergahlar ve tekkeler arasında paylaştırılmamıştır. maaşını devletten alıp emri abilerden, mürşidlerden, gavslardan, şeyh efendilerden alan kişiler devlette kamu görevi icra edemezler.
bizim devlet geleneğimizin esası şudur;
devlete talipseniz, servete de marifete de talip olmayacaksınız.
servete talip olacaksanız ne devlete ne de marifete talip olmayacaksınız. marifete talipseniz o zaman devlete de servete de talip olmayacaksınız. hem devleti istiyor insanlar, hem serveti hem de marifeti istiyorlar. bunun adı bizim tarih felsefemizde bir tek kelimeyle ifade edilebilir. bir rezalettir....

mustafa çalık - 15 mart 2016 tarihli tv programından...
devamını gör...
iradi zannediyordum hep ama değilmiş sanırım en azından yola girene kadar iradi yola adım bastıktan sonra orada yürümeni sağlayan irade değil cebir. şöyle bir tanımı var hatta "talip cebre uğramış kul" demek.

peki bu cebir ne? hacegan hanedanı'ndan aktarıyorum talip kevnle mutmain olamayan müstesna fertlerdir*. cebir, kulun tatmin olmak bilmeyen bilme iştihası, bu yönlendirilebilen iradi bir şey değil.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar