tane ile meyve almak

yıllar önce almanya'da yaşayan dayımınoğlu orda tane ile meyve sebze aldıklarını söylemişti de çok şaşırmıştım.

iki gün önce akşam eve dönerken manavdan en sevdiğim meyve olan üzüm alim dedim. fiyatını da hiç sormadım ama 1 kilo 8 lira deyince oha dedim. o ara elimi armuta da atmıştım. bu sefer önceden sordum armut ne kadar 6 lira cevabını alınca al dayı dedim 3 tane armutu tarttırdım. 2 si okula giden çocuklarımın beslenmesine 1'i de evdeki ufak çocuğuma. artık hanımla ben de yemeyiz napalım.

lan insan gerçekten tuhaf oluyor. yukarda almanya dedim ama orda fakirlikten değil tabi adamların kültürü bu. bizim gibi tart ordan 3 kilo demeye alışmamışlar. onlar alışmamış ama biz onların yaptığına mecburiyetten alışacağız galiba.

sonuç olarak kriz mriz yok hepsi manipülasyon ve almanya bizi kıskanıyor.
devamını gör...
geçen benimde aklıma geldi. eskiden ülkelerin tanıtıldığı programları izleyince denk gelirdi. şuna bak, Allah'tan bizde böyle değil derdim. ama bizde de oldu sayılır. muz olmuş 10 lira dördü 1 kilo zaten tanesi 2.5 tl olmuş oluyor. tane elma 1 lira, tane domates yine 1 liradan biraz fazla. yani tane ile satmıyorlar ama aynı hesaba geldi.
devamını gör...
yazılanları okudum da kardeş siz nerde yaşıyorsunuz ya. pazar diye bir alışkanlık var izmirde. pazar kuruluyor. evet. meyvesinden sebzesine, şarküterisinden kuru bakliyatına, çerezinden züccaciyesine ve hatta giyimine kadar kuruluyor. yazılan fiyatları okudukça lan izmir aynı medeniyet kütlesinde mi diyorum. burası da uzay boşluğu değil nihayetinde...

mod tanım yapmadı demesinler şimdi... yurt içinde pek yaygın olmayan, elin gavurlarının benimsediği davranış.
devamını gör...
çöp kenarına ekmekleri dizenlerin, fast food zincirlerinin önünde yenmemiş patateslerin yarım hamburgerlerin, dünden kalan yemeği ikinci kez yemeyip çöpe dökenlerin, önüne konulanı beğenmeyip; dominostan pizza sipariş edenlerin yüzü suyu hürmetine sonunda yaşadığımız ve satın alabildiklerimizin kıymetinin ne kadar büyük olduğunu anladığımız durumlardan birkaçından birisidir. sebep sadece bu mudur? hayır değildir ama sebeplerden birisi de budur. suyu bile israf edene çemkirirken siz nasıl oldu da önünüzdekini çöpe döker oldunuz?
devamını gör...
valla büyük marketlerde yaptığım durumdur. artık bol keseden yeme dönemi bitti. çünkü bir meyveye o kadar para vermenin mantığı yok. almanyada meyve yetişmiyor, ithal olduğu için pahalı geliyor, hep pahalı oldukları için adamların alışkanlıkları yok. bizim yılbaşı eğlencemiz bile mandalina çerez. biz bu kadar yoklukta bile eğlenebiliyorduk. şimdi yavaş yavaş onuda elimizden alıyorlar.
devamını gör...
lisedeyken sabahları yol üstündeki bir manavdan alışveriş yaparken yaptığımızdı. kocaman kocaman kırmızı kırmızı elmaları otuz kuruşa alıyorduk sanırsam.
şimdilerde muz almak istiyorum, tanesi iki lira olabilir. lakin şöyle bir formülüm var. çilek alacaksın mesela diyosun ki abi iki tane çilek alabilir miyim? manav abi üzülüyor diyor ki al gülüm ye helal olsun. gördüğünüz üzere iki tane çilek yemiş olduk. afiyet olsun.*
devamını gör...
artık normal olandır ekonomik kriz eskisi gibi 5 kilo mandalina 2 kilo portakal dememize engel oluyor, inşallah ilerde yarım elma yarım armut 15 nar tanesi alabilir miyim demeyiz.
devamını gör...
ben olumlu yönünden bakmak istiyorum.israfı önlemesi ve böyle bir kültürü yerleştirmesi açısından olumlu. dünyada, 4 kişilık bir ailenin 15 kg lik diyarbakır karpuzu alıp yarısını çar çur ettiği nerede görülmüş?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar