tanık koruma programı

#hukuk 

devletin kişŸilere tanıklık etmeleri sonucunda sağŸladığŸı güvenlik programıdır.
devamını gör...
itirafçılar ve tehlikeli davalarda şahitlik yapanların zarar görmesini engellemek için kurulan sistem ve alınan tedbirler.
devamını gör...
verdiği bilgiler neticesinde aydınlatılan olayın sanıkları yahut sanık yakınları tarafından zarar görme tehlikesi olan insanlara uygulanan program.

--- alıntı ---

tanık koruma programından istifade eden kişi dava sonrasında bundan yararlanabilir yoksa, dava sürerken tanık koruma programından istifade edilmesi mümkün değildir. tanık koruma programı uyarınca, tanıklık yapan şahıs, dilerse adını ya da soyismini değiştirebilir. ayrıca kişi kendisine iş bulana dek devlet koruması altında kalır. bu durumda kişinin ailesi ile olan bağlantısı da kopar.

tanık koruma programında nadir de olsa yüz ameliyatı gerçekleştirilerek sima değişikliği de yapılması mümkündür. ancak bu oldukça az başvurulan bir yöntemdir. ciddi anlamda tehlike söz konusu ise, bu yönteme başvurulur. günümüzde dek geçen süreçte neredeyse 8 bine yakın kişi tanık koruma programından istifade etti ve de amerika’da bu kişilerin neredeyse tamamı zarar görmedi. görenler de programı ihlal eden kişiler olmuştur.

--- alıntı ---

buradan
devamını gör...
hukuki bir olayın çözülmesinde tanıklık eden bu sebeple de hayati tehlikelerle karşılaşacak olanlar için sağlanan güvenlik. belki yeni bir kimlik ve yeni bir imaj.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar