tanım girmek

bir şeyi tanımlamaktır. muhabbet eder gibi yazmak hiç değildir. bir şeyi birisine anlatır gibi değil kitaba yani kitabına (*) göre yazmaktır.

tanımlamak nedir size onu da açıklayayım:

1.
bir kavramı, bir sözcüğü, eksiksiz bir biçimde, başlıca öğelerini belirterek açıklamak, anlaşılır duruma getirmek.
"bir sözcüğü tanımlamak için bilgili olmak gerekir"
2.
bir şeyi, özel ve değişmez niteliklerini belirterek tanıtmak, bilinir kılmak.
"nedir aşırılık, bunu tanımlamak kolaydır"

artık herkesçe bilinendir. lütfen adam gibi tanım girin. saygılar.
devamını gör...
interaktif sözlükte bir şeyin özel ve değişmez niteliklerini belirterek yapılmaması gerekendir. aksine üzerinde ittifak edilen tanımların dışında orijinal bir şekilde tanımlananı açacak şekilde yapılması gerekir. yoksa sözlük tdk sözlüğe döner.

ekşi sözlük bu yüzden çok hayret verici ve muhteşem bir fikir. buna benzer bir şey başka yerde görmedim. sadece fransız plon yayınlarından çıkan dictionnaire amoureux diye bir seri görmüştüm. bir kentin, bir eserin, bir yazarın ya da herhangi bir şeyin farklı unsurlarının konuya vakıf bir amatörü tarafından yazılmış subjektif tanımlarını toplayan ansiklopedimsi kitaplardan oluşan bir seriydi bu. seri tutunca epey kitap bastılar bu şekilde. o seri 2000 yılında hayata geçmiş. ekşi sözlük'ten esinlenmiş olabilirler, sormak lazım hıyarlara.

ekleme: sözlüğe yazdığım dördüncü tanım: (#6021518) sanırım bu yüzden buradayım sözlük.
devamını gör...
kurallar dahilinde istediğin gibi yazmaktır. kimseyi de ilgilendirmez. istersem babamla muhabbet eder gibi yazarım sana mı düştü düzeltmek? kimsin ki sen? sözlüğün son tanım bükücüsü falan mı?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar