birçoğuna göre normal olan insan galiba. ama ben yapamıyorum bunu; insanlarla tanışma güçlüğü ve çeşitli iletişim sorunları yasayan biri olarak nasıl olduğunu, nereden geldiğini merak ediyorum bu özgüvenin.

hani biraz tanırsın, en azından kim olduğuna dair bir fikrin olmuştur; sonra daha açık, samimiyet ve güvenle konuşabilirsin karşındakiyle. ama böyle hiç tanımadığın insanlarla, hele de yüksek sesle veya abartılı, belirgin bir yüz ifadesiyle nasıl doğrudan konuşabilirsin ki! eğer arada bir samimiyet söz konusu değilse bu tavırlar yapmacık değil mi? kaldı ki eğer bu samimiyetse daha da çirkin geliyor bana...
devamını gör...
pazarcılarla girilen muhabbetlerdir. işin sonunda bildiğin arkadaş oluyorsun.

- bunlar standart mı?
+ o sana olur.
- yani bedeni yok mu?
+sen onu giy bak tam üzerime olmuş diyceksin
- üzerimde mont var abi
+ ben sattığım ürünü biliyom aha tam sana göre
- ben de kendimi biliyorum
+ ablam al haftaya değiştirirsin
- burada oturmuyorum
+ nerde oturuyosun ben her pazara gidiyorum
- sar abicim
devamını gör...
içten içe ve dıştan dışa hayranlık duyduğum insan. olması gereken budur kasmamak lazımdır. kendimde başlıca değiştirmeye çalıştığım şeylerden biri tanımadığım kişilere eskisinden daha samimi tavırlarla yaklaşmak şeyi. sosyalleşmenin yeni insanlar tanımanın önünde engeldir zira tersi.
devamını gör...
dışa dönük insan edimi. içe dönükler bunu yapamaz. yaparsa çok komik veya sıkıntılı durumlara düşerler. ben bazılarını halen hatırlar, gülerim.
devamını gör...
muhatabının yaşı, konumu, cinsiyeti bulunulan ortam gibi etkenlerin oluşturduğu her duruma göre ayrı ayrı değerlendirilebilecek insan. çünkü bu belli bir tavır değildir her duruma göre olması gereken ya da takınılan farklı bir tavır vardır.garip bişey oldu böyle ama insan ilişkileri karışık bir mevzu yani plan tutmaz.
devamını gör...
eğer çekinmeden konuşmaktan kasıt enseye şaplak atmak düzeyinde değilse gayet normal insandır.

aslında durum tam olarak şu; insanoğlu önce modernleşti, modernleştikçe bireyselleşti, bireyselleştikçe çıkarcı hale geldi, çıkarcı hale geldikçe diğer insanları da çıkarcı olarak gördü, çıkarcı olarak gördükçe onlardan korktu.
devamını gör...
ortama göre değişkenlik gösterir bu tavır. mesela okuldasınızdır ve tanımadığınız biriyle ders hususunda konuşmanız gerekiyordur. o zaman ortada çekince olmamalı bence, zira bu durum kendini ifade edemeyen biri izlenimini vermeye yol açabilir. onun haricinde karma bir arkadaş ortamı varsa izlenmesi gereken yol fazla dışa dönük olmamalı, hemcinsiniz olan tanımadıklarınıza soğuk bir duruş sergilemek yersiz kalabilir ama farklı cinste bu yadırganmaz.
devamını gör...
"müslüman çabuk kaynaşılabilendir" der peygamber. bu hadisi duyduğumdan beridir hem cinslerimle özellikle göz göze gelmişsem en azından bir gülümsemeye veya selam vermeye özen gösteririm.
devamını gör...
ciddi anlamda terapi niyetine yapmayı düşünüyorum bunu.

çocuklu bir aileye gidip merhaba aaa ne tatlı çocuk yalnız babasına hiç benzemiyor neden acaba..

ya da bir çiftin yanına gidip aaa hanım ablayı filmlerden tanıyoruz ne tesadüf hayranıyız kendisinin..

filan demek istiyorum. ya da cami çıkışı cemaate yaklaşıp hap var, ex var, ruj var diye yanlarına sokulmak istiyorum. çok mu şey istiyorum lan.
devamını gör...
büyük bir şehirde yaşıyor ve birçok alanı ortak paylaşıyorsanız konuşmadan durana bravo denir. misal otobüs bekliyosun ve vaktinde gelmedi kendi kendine söylenirken yanı başındaki teyze direkt olayın içine girer ve bir muhabbet başlar. okuldasın hocanın slaytları ne güzel okuduğunu ismini bile bilmediğin biriyle konuşabilirsin. benim otobüste tanıştığım arkadaslarım var yahu. buna rağmen çekindiğim daha bireyselleşen tanışmalar da mevcut..
devamını gör...
tanımadığı insanlara çekinmeden sırf yazdıkları üzerinden saldıran, özelden mesaj atan, yargılayan ve kendi çapında ayar veren yeni yetme sözlük yazarlarından evla değildir.
devamını gör...
sevmediğim ama yapmak durumunda kaldığım durum. iletişim meslek hayatım boyunca benim için çok önemli bir mevzu. sürekli tanımadığım insanlarla muhatap olmak zorunda kalacağım o yüzden çekinme huyunu bir kenara bırakıp araya mesafe koyma tavrına geçiş yapıyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar