zariyat süresi 56. ayette geçen ifade. pek çok insan bu ayeti varoluşsal sorulara bir argüman olarak ileri sürer lakin ayetin nuzul sebebine baktığınızda aslında rabb'in bunu varoluşsal bir kaygıya cevap niteliğinde göndermediği görülebilir. daha ziyade rabb kendisinin tapılmaya en layık ve yüce varlık olduğunu vurgulama maksatlı gönderdiğini anlayabilirsiniz. yanı çıkıp kozmolojik ve bilhassa kozmogonik sorulara kuran'da bir cevap bulamazsınız.

neden varım neden yaratıldim? gibi sorular ise binlerce yıldır kafamızı kurcalayan sorulardan biri olmustur. ve buna salt "kulluk icin aga" gibi bir cevapla tatmin etmek cidden oldukça zor ve problematiktir. bazılarımız kuran'da her şeyin olduğunu düşünüyor. oysa kuran'dan önce yaşayan haddinden fazla insan ve peygamberin geldiğini hesaba katarsanız kuran'ın hakikat olduğunu kabul etseniz dahi tek gerçeklik olduğunu iddia etmek biraz komik kalacaktır.

bu ayetin yanlış yorumlanmasına istinaden yavan ve sığ ateistler de tanrı'nın bencil ve egoist olduğunu iddia eder. neymiş ne kadar da kendini beğenmiş bir tanri. sadece ibadet edilmesini istiyor falan. kısaca bu ayeti bu kadar dar izah etmek de tipik ateist yaklaşımıyla bu ayete dayanarak tanrı'mın egoist olduğunu iddia etmek de yersiz ve gereksizdir. tanrı'ya ibadet edilmesi gerekmiyor veya kulluk edilmeyecek demek istemiyorum olayın bu kadar basit açıklanmasına biraz soğuğum hepsi bu.
devamını gör...
zakir naik emminin çok güzel cevapladığı durum. anladığım kadarıyla, Allah insanı ahiret için yaratmıştır. ahirette ki mekanını belirlemek için de dünyada imtihan etmektedir. ayrıca, insan yaratılmışların en yücesidir şeriata uygun yaşabildiği müddetçe. meleklerden bile üstündür yani şeriata uygun yaşadığı zaman.

devamını gör...
kulluk kavramını tam olarak öğrenmiş değil tam olarak unutmuş olduğumuzu hesaba katarsak bir çoğumuz ne kulluktan haberdar ne de ibadetten haberdar. kulluk yapmak demek sadece 5 vakit namaz, oruç, hac, zekat gibi ibadetlerle meşgul bir hayatı yaşamak değildir. gerçek kul olmak nedir bunu peygamberlerin sözlerinden ve hayat tecrübelerinden öğrenmek lazımdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar